Tip na článok
Domček Júliusa Rezeša, luxusný komplex Bonaparte (hore zľava doprava), sídlo Ficovho kamoša Výboha alebo vila Ivana Kiňa (dole zľava doprava). Ktorú nehnuteľnosť by ste si vybrali vy?

25 rokov PLUS 7 DNÍ: TOP vily prominentov. Vyberte tú najluxusnejšiu!

V našom spomienkovom seriáli pri príležitosti 25. narodenín časopisu PLUS 7 DNÍ sme tentokrát zaostrili pozornosť na luxusné vily slovenských politických a ekonomických lídrov. Hlasujte za nehnuteľnosť, ktorá sa vám páči najviac a vyhrajte!

Galéria k článku (30 fotografií )
Kollár na Floride.
Kollár na Floride.
Majského hacienda v Obyciach.

Španielsko, Chorvátsko, ale aj lukratívne časti Slovenska. Toto sú miesta, kam sa za posledné štvrťstoročie najčastejšie uchyľovali slovenskí prominenti, keď zatúžili po súkromí. A aby pohodlie bolo maximálne, často si v obľúbených destináciách vystavali menšie hrady.

Samozrejme, väčšina z nich chcela žiť či relaxovať mimo dohľadu verejnosti, ale našim reportérom a fotografom sa ich podarilo vypátrať, čím nastolili viaceré nepríjemné otázky. "Myslím si, že občania majú právo vedieť, ak niektorý politik či iný verejný činiteľ žije výrazne nad pomery, aké mu umožňuje jeho legálny príjem, " vysvetľuje šéfredaktor PLUS 7 DNÍ Miloš Luknár filozofiu, ktorou sa týždenník za 25 rokov svojej existencie riadil pri odhaľovaní majiteľov prepychových domov a nehnuteľností.

Čítajte viac:

TOP kauzy Slovenska: Toto považujete za najväčšie odhalenia PLUS 7 DNÍ

"To, koľko špinavých peňazí majú títo ľudia na tajných kontách, sa prakticky nedá dokázať, no obrovské vily ukryť nedokážu. A tak voliči práve cez fotografie týchto nehnuteľností majú príležitosť zvážiť, či môžu dôverovať ich majiteľovi.

Určite si ešte spomínate na jadranskú vilu národniara Jána Slotu, španielsky dom Mečiarovej pobočníčky Anny Nagyovej či haciendu v Obyciach podnikateľa Jozefa Majského. To sú len niektoré z nehnuteľností, o ktorých ste sa dozvedeli aj vďaka týždenníku PLUS 7 DNÍ. A môžete sa tešiť aj na ďalšie odhalenia? Samozrejme, aj keď je k ním čoraz ťažšie sa prepracovať.

"Politici už nedávajú tak okázalo najavo svoje bohatstvo, lebo vedia, že to je jedna z mála vecí, ktoré voliči nie sú ochotní odpustiť. A tak radšej tvrdia, že bývajú v prenajatých domoch a bytoch a papierovo sú nehnuteľnosti písané na niekoho iného," vysvetľuje šéfredaktor Luknár.

Čítajte viac:

Top tváre z titulky odhalené: Ako ste hlasovali a aká je skutočnosť?

Ak si chcete pripomenúť prepychové domy slovenských prominentov, kúpte si najnovšie číslo PLUS 7 DNÍ. Nájdete v ňom 16-stranovú prílohu, v ktorej píšeme o 25-tich zaujímavých nehnuteľnostiach podľa nášho výberu.

V krátkych črtách sa s nimi môžete zoznámiť aj v tomto článku a zároveň aj hlasovať za tú, ktorá je podľa vás najluxusnejšia. Ak by ste do žiadneho z týchto domov nevkročili, napíšte nám to v komentároch. Nezabudnite pritom vyplniť priložený formulár, tým sa zapojíte do súťaže o desať tričiek s motívom PLUS 7 DNÍ.

Hlasujúci v našej ankete sa môžu tešiť na špeciálne tričká.
Hlasujúci v našej ankete sa môžu tešiť na špeciálne tričká.
Foto: ilustračné Pluska.sk

Odmenou za hlasovanie je aj takáto výhra.

Foto: ilustračné, Pluska.sk

Súťaž bola ukončená.

Nehnuteľnosti

1. Španielska vila Anny Nagyovej

Na jeseň roku 2000 týždenník PLUS 7 DNÍ ukázal, ako skvele si nažívali ľudia spriaznení s vtedajším predsedom vlády Vladimírom Mečiarom. Štyria vplyvní Slováci si kúpili a zveľadili vily na španielskom pobreží Costa Blanca. Medzi nimi aj Mečiarova pravá ruka, dlhoročná šéfka jeho sekretariátu Anna Nagyová. Jej dom vo vilovej štvrti Benimeit v prímorskom stredisku Moraira sa rozkladal na 224 metroch štvorcových a podľa katastra stál v prepočte okolo 3,5 milióna korún (115 tisíc eur).

Španielska vila Anny Nagyovej.
Španielska vila Anny Nagyovej.
Foto: archív, Plus 7 DNÍ

Foto: Plus 7 DNÍ

2. Smerekov hrad

Len päť minút cesty autom od vily Anny Nagyovej si nechal vybudovať svoje letné sídlo bývalý prezident VSŽ a člen HZDS Ján Smerek. Rozkladalo sa na pozemku s rozlohou 2000 metrov štvorcových len na skok od golfového klubu a bolo o dosť väčšie ako Nagyovej vila. Podľa ponuky realitných kancelárií sme jeho cenu odhadli na zhruba 25 miliónov korún, čo je okolo 825-tisíc eur.

3. „Domček“ Júliusa Rezeša

Na Bielom pobreží si zaobstaral vilu aj syn Alexandra Rezeša, Július. Keď ju v roku 1997 kupoval, mal iba 28 rokov a za sebou necelý rok v slávnom „kindermanažmente“ VSŽ na poste viceprezidenta. Ako sme zistili, za 330 metrov obytnej plochy zaplatil okolo desať miliónov korún, teda 330-tisíc eur.

„Domček“ Júliusa Rezeša.
„Domček“ Júliusa Rezeša.
Foto: archív, Plus 7 DNÍ

Foto: Plus 7 DNÍ

4. Sídlo Rezeša staršieho

Ďaleko najväčší „slovenský“ dom na Costa Blanca patril Alexandrovi Rezešovi. Jeho španielske panstvo zaberalo takmer dva a pol hektára a tvorili ho dva obrovské domy plus dom pre domovníka či ochranku. Cena? Sto miliónov korún, teda 3,3 milióna eur.

5. Slotov jadranský exil

Nielen Španielsko, ale aj Chorvátsko bolo obľúbeným letoviskom politikov. Začiatkom roku 2002 sme napríklad na ostrove Rab objavili niekoľkomiliónovú vilu vtedajšieho lídra národniarov Jána Slotu. Podľa katastra v tom čase majiteľom vily na kopci však nebol Slota, ale jeho priateľ, beninský podnikateľ Ganse. Cenu nehnuteľnosti sme mohli len odhadovať - vychádzala na zhruba 330 až 396-tisíc eur.

Slotov jadranský exil.
Slotov jadranský exil.
Foto: archív, Plus 7 DNÍ

Foto: Plus 7 DNÍ

6. „Prenajaté“ Karlinovo sídlo

Gabriela Karlina, poslanca za HZDS, si ľudia pamätajú najmä kvôli korupčnej kauze, v ktorej bol však nakoniec v plnom rozsahu oslobodený. Karlin si zaobstaral vilu na ostrove Čiovo, o ktorej však tvrdil, že je iba prenajatá. Pre to sa aj súdil s médiami.

7. Hotelier Konárik

Preslávil sa ako spevák, no úspešná bola aj jeho politická kariéra. Poslanec za HZDS Karol Konárik sa zaľúbil do krajín bývalej Juhoslávie už v polovici 90. rokov. Kúpil si tam hotelový komplex Božava na ostrove Dugi otok za 2,5 milióna mariek a neskôr aj „veľkú bielu kuču“ na malom ostrove.

Hotelier Konárik.
Hotelier Konárik.
Foto: archív, Plus 7 DNÍ

Foto: Plus 7 DNÍ

8. Ivan Závodný v Tribunji

Ivan Závodný bol roku 2005 členom predstavenstva Paroplynového cyklu a okrem iného aj majiteľom utešenej vily v chorvátskom meste Tribunj. Trojpodlažný dom kúpil krátko po vojne v roku 1997 za 150-tisíc mariek, čo boli necelé štyri milióny korún (132-tisíc eur). Medzičasom jeho hodnota stúpla viac ako štvornásobne.

9. Aj Juraj Horváth v Tribunji

Krátko predtým náš týždenník objavil aj vilu Juraja Horvátha, vtedy člena predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu. Jeho veľká rezidencia stála rovnako v meste Tribunji.

10. Kollár na Floride

V zahraničí sa zapáčilo aj Borisovi Kollárovi. V marci 2013 sme zistili, že si kúpil luxusnú rezidenciu v dobre stráženej milionárskej štvrti v mestečku Fort Lauderdale asi tridsať kilometrov od Miami. Za dvojpodlažnú vilu zaplatil v prepočte 2,51 milióna eur. Jeho susedmi sú napríklad herec Nick Nolte či hudobník Bruce Springsteen.

11. Ešte raz Elektra

Nespomenúť Mečiarovu Elektru v rebríčku 25-tich najlukratívnejších nehnuteľností našich verejných činiteľov by bolo neodpustiteľné. Rozsiahle sídlo bývalého premiéra v Trenčianskych Tepliciach sme objavili v roku 1998, o jeho financovaní sa dlho špekulovalo.

Ešte raz Elektra.
Ešte raz Elektra.
Foto: archív, Plus 7 DNÍ

Foto: Plus 7 DNÍ

12. Majského hacienda v Obyciach

Podnikateľa Jozefa Majského sme si okrem káuz a zdĺhavého súdneho procesu v prípade tunelovania nebankoviek Horizont a BMG Invest všimli aj pre jeho ranč v Obyckej Hute neďaleko Zlatých Moraviec. V roku 2001 sa nám podarilo zistiť, že ho buduje bez potrebných povolení na výstavbu a prevádzkovanie. O osem rokov neskôr sme zasa odhalili, že tam v nevyhovujúcich podmienkach chová tigra, leva a medveďa.

13. Tatranská vilka Erika Majského

Koncom roku 2000 sme v PLUS 7 DNÍ chválili podnikateľa Jozefa Majského, ako pekne sa postaral deťom o bývanie. Synovi Erikovi zafinancoval kúpu a rekonštrukciu bývalej Móryho vily na Štrbskom Plese. Stála 2,5 milióna korún, suma za úpravy sa vyšplhala až na 12,5 milióna.

14. Kanisov nekonečný príbeh

Trinásť rokov trvalo exministrovi obrany Pavlovi Kanisovi, kým dostaval svoje rodinné sídlo na bratislavskej Kolibe. Nie je to až také čudné, keďže dom rozlohou pripomína skôr kaštieľ. Kanis do jeho stavby investoval stovky tisíc eur, no najväčšmi sa v súvislosti s ňou preslávil v roku 2000, keď na tlačovke tvrdil, že peniaze na stavbu vily získal úspešným tipovaním.

15. Vzostup a pád Pereša

V júni 2004 nám Nora a Braňo Mojsejovci ako prvým predviedli svoje luxusné bývanie na Pereši. Norika nám ukázala šatník plný značkových veci, pochválila sa aj nábytkom od Versaceho. Paradoxne, o jedenásť rokov sme vám opäť ako prví priniesli aj dôkaz o úpadku Pereša. Nábytok je dávno fuč a záhrada zarastá burinou.

Vzostup a pád Pereša.
Vzostup a pád Pereša.
Foto: archív, Plus 7 DNÍ

Foto: Plus 7 DNÍ

16. Bisákova vilka

Keď v roku 1998 kúpil Peter Bisák luxusnú vilu pod lesom v novej vilovej štvrti v Považskej Bystrici, bol ešte ministrom privatizácie poslednej Mečiarovej vlády. Exkluzívny dom s trojgarážou stál na rozsiahlom pozemku, a úctyhodná bola aj zastavaná plocha veľká 6,5 ára! Len jeho rekonštrukcia stála okolo 20 miliónov korún.

17. Andelov dom na hypotéku

Vo februári 2000 sme sa vybrali za vtedajším podpredsedom vlády z SNS Mariánom Andelom. Chceli sme sa ho spýtať na cenu jeho nového domu v Modre-Harmónii. Ako tvrdil, na dom si vzal hypotekárny úver.

18. Matejkov kaštieľ

Na jeho dom v Trnave nás v júni 1999 upozornil čitateľ, ktorého zaujímalo, ako si Arpád Matejka, ktorý podľa vlastných slov nikdy nepodnikal, mohol dovoliť kúpiť a opraviť také luxusné obydlie. Podľa informovaných susedov dom vtedy kúpil za 6 miliónov korún a v roku 2003 ho napokon predal. Realitka zaň pýtala 20 miliónov korún.

19. Kiňova Havranova vila

V auguste 2001 sa nám vtedajší tieňový minister financií HZDS Ivan Kiňo pochválil kúpou luxusnej vily v Banskej Bystrici, známej ako Havranova vila. Za rozľahlú budovu vraj zaplatil štyri milióny slovenských korún. Rekonštrukcia ho stála minimálne desať.

20. Figeľov lacný byt

V januári 2002 týždenník PLUS 7 DNÍ zistil, že vtedajšiemu podpredsedovi parlamentnej KDH Jánovi Figeľovi pridelili byt v centre Bratislavy. Dôvodom bolo hlavne to, že išlo o „známu a dôležitú osobu“.

21. Fico v podnájme

Na jeseň 2012 sa slovenský premiér Robert Fico aj s rodinou presťahoval do luxusného komplexu Bonaparte. Za apartmán s rozlohou 377 metrov štvorcových, pričom ďalších sto metrov štvorcových má terasa, platí mesačne 2650 eur, plus ďalších dvesto eur za energie. Ako vraví, všetko hradí z vlastného vrecka.

Fico v podnájme.
Fico v podnájme.
Foto: archív, Plus 7 DNÍ

Foto: Plus 7 DNÍ

22. Dom Ficovho kamoša

Monacký konzul Miroslav Výboh kúpil pred niekoľkými rokmi pozemok v lukratívnej štvrti neďaleko Slavína. Dal zaň okolo 1,66 milióna eur a plánoval tam postaviť rodinný dom. Z domu sa však vykľul hrad, no na ten nemal povolenie. Napriek zásadným nezrovnalostiam ho stavebný úrad skolaudoval.

23. Trajterova rezidencia

Svojím luxusným bývaním sa nám pochválil aj kontroverzný slovenský podnikateľ Marek Trajter. Muž obvinený z vraždy Romana Deáka nás pozval do rezidencie pod Slavínom. Okrem bytu nám predviedol aj rozsiahle bezpečnostné opatrenia.

24. Foraiov byt v River parku

Týždenník Plus 7 DNÍ vypátral, že krátko pred Vianocami 2013 si generálny šéf VšZP Marcel Forai kúpil luxusný apartmán v bratislavskom River Parku. Ceny nehnuteľnosti tu začínajú na 150-tisíc eurách a končia pri milióne.

25. Iný luxus Kleopatry z Turca

Koncom roku 2010 nás táto nezameniteľná postavička zo šou Farmár hľadá ženu pozvala do svojho domu v Martine, kde žila s mamou a tromi deťmi. Zakrátko sme ju navštívili opäť - tentoraz už bývala pod stanom v lesoch pri Dubnici nad Váhom.

Anketa

Ktoré sídlo prominentov je podľa vás najluxusnejšie?

Španielska vila Anny Nagyovej 3% Smerekov hrad 3% „Domček“ Júliusa Rezeša 2% Sídlo Rezeša staršieho 4% Slotov jadranský exil 2% Karlinovo sídlo 1% Hotelier Konárik 3% Ivan Závodný v Tribunji 4% Juraj Horváth v Tribunji 3% Kollár na Floride 17% Mečiarova Elektra 2% Majského hacienda v Obyciach 3% Tatranská vilka Erika Majského 2% Kanisovo rodinné sídlo 3% Pereš 2% Bisákova vilka 3% Dom Mariána Andela 3% Matejkov kaštieľ 3% Kiňova Havranova vila 3% Figeľov lacný byt 3% Komplex Bonaparte 4% Dom Ficovho kamoša Výboha 2% Trajterova rezidencia 5% Foraiov byt v River parku 3% Iný luxus Kleopatry z Turca 19%Celkový počet hlasujúcich: 472

VIDEO Plus 7 Dní