Počuli ste už o DEUS-e? Ak nie, predstavíme ho. Toto združenie so skratkou, ktorou by    nepohrdla žiadna cirkevná charita, zriadilo v roku 2011 ministerstvo financií spoločne so ZMOS-om. DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska ročne hospodári s 5,6 milióna eurami, drvivá väčšina z príspevku pochádza od ministerstva financií a zo štátneho rozpočtu. Združenie sídli na prestížnej bratislavskej adrese v novučičkých kanceláriách. Zamestnáva 16 ľudí a každý tretí z nich je podľa poslednej zverejnenej výročnej správy riadiacim pracovníkom. Úžitok z DEUS-u pre nás? Napríklad možnosť podať daňové priznanie za dom či za psa online.

Heger verzus samosprávy

Hoci suma, ktorú táto inštitúcia žerie, nie je malá a elektronizáciu potrebujú samosprávy ako soľ, máloktorý občan tušil, že existuje. Už 10 rokov. Minister financií Eduard Heger sa rozhodol, že vymení dlhoročného šéfa DEUS-u a na jeho miesto dosadí svojho človeka.

„Boli sme postavení pred hotovú vec,“ komentoval situáciu vtedy podpredseda ZMOS-u Michal Muška. „Ministerstvo financií viac uplatňuje zákon sily ako silu zákona,“ dodal člen predstavenstva DEUS-u a starosta obce Santovka Ľubomír Lőrincz.

Minister z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti si kritiku nepripúšťal. „DEUS nemá povinnosť realizovať výberové konanie na miesto vedúceho zamestnanca v zmysle zákona o výkone práce vo verejnom záujme alebo zákona o štátnej službe,“ povedal Eduard Heger pre PLUS 7 DNÍ. Na post riaditeľky vybral Heger svoju dlhoročnú známu a bývalú partnerku bratislavského župana Juraja Drobu, Katarínu Leškovú.

Starí známi

„Je to moja nominácia. Nebolo ľahké ju na túto funkciu získať, keďže je to veľmi skúsená manažérka a môže si vyberať, kam pôjde pracovať. Trvalo niekoľko mesiacov, kým sa mi ju podarilo presvedčiť. Je však tá správna osoba, jej výsledky v kariére jasne ukazujú, že práve ona bude vedieť zvrátiť nelichotivý trend, ktorý DEUS za posledné roky zaznamenával. Nedosahoval totiž cieľ, ktorý bol pri jeho vzniku vytýčený. Stagnoval a bol rozpočtovo neefektívny,“ stojí si za svojím minister.   

Problém v tom, že flek dostala expriateľka jeho veľmi dobrého kamaráta, nevidí. „V práci vyžadujem od každého kolegu či podriadeného vysokú profesionalitu odhliadnuc od toho, aké väzby mám voči nemu v súkromí. To sa týka aj pani Leškovej, ktorú, samozrejme, roky poznám. O to viac som presvedčený, že bude svoju novú funkciu výborne zvládať,“ obhajuje sa Heger.

Minister s Jurajom Drobom sa spoznali v roku 2000 vo Washingtone a Heger je krstným otcom županovho syna. Spoločne založili firmu, ktorá prerazila so slovenskou vodkou aj v USA. Vo firme Droba & Partners pôsobila až do mája 2020 aj Lešková ako konateľka.

Tajný plat

Do nástupu do DEUS-u pôsobila vo vlastnej firme DS9 management, ktorú založila vlani. Predtým dva a pol roka rozvíjala biznis supermarketov Terno. Vyše osem rokov sa venovala marketingu v Adidase a predtým štyri roky vo firme O2.

Nominácia Leškovej však bola kritizovaná aj preto, že nová výkonná riaditeľka nemusela zverejniť žiadny projekt a presvedčiť ním správnu radu. Zmosáci trochu ľutujú, že nová riaditeľka nemá skúsenosti s verejnou správou ani so samosprávou a že nedostali na papieri zdôvodnenie odvolania jej predchodcu.

Čiernou dierou Leškovej životopisu je nehoda z roku 2015, teda z čias, keď tvorila pár so saskárskym županom Drobom. Svojím Mercedesom oškrela BMW a z miesta ušla. Ako dôvod vtedy uviedla strach, že poškodený vodič by bol agresívny.

Čo sa týka Leškovej platu, neprezradila ho ani ona, ani rezort. „Touto informáciou by sme porušili zákon. Plat nie je uhrádzaný zo štátneho rozpočtu alebo iného verejného rozpočtu,“ zdôvodnili.

FOTO Drobovej ex v GALÉRII

Ľubomír Lőrincz zo ZMOS-u sa tomuto zdôvodneniu čuduje. Podľa neho šéfka DataCentra aj zvyšní zamestnanci sú platení z verejných zdrojov. „Z čoho iného by boli. Nateraz nie je zapojených dosť obcí ani nás nesponzoruje súkromná firma, takže financovanie je jasné: asi dve tretiny rozpočtu pochádzajú od štátu, tretina zo ZMOS-u,“ uviedol.