“Ponuku som dostal, aj som povedal, že budem rád, ak vyberú práve mňa, ale - pokiaľ viem - oslovili aj ďalších dvoch kandidátov a aj oni prejavili záujem. Rozhodnutie, kto z nás sa stane prezidentom Policajného zboru SR, je len na pani ministerke Sakovej. Ja už len čakám, ako sa ona rozhodne,” prezrazradil nám súčasný policajný pridelenec v Chorvátsku a exriaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Marián Slobodník. Priznal tiež, že momentálna situácia je zložitá a každý, kto zaujme miesto po odchádzajúcom Tiborovi Gašparovi, to bude mať ťažké. Ale on sa problémov nebojí.

Slobodník nie je pre čitateľov Plus 7 dní neznámym mužom, v archíve máme množstvo článkov mapujúcich jeho kariéru krajského policajného riaditeľa. Zaspomínajte si na ne spolu s nami:

Kauza VIP karty

Na futbalových zápasoch Slobodník pravidelne sedával vo VIP zóne štadiónu. Vysvetľoval to tým, že majiteľ banskobystricej Dukly Ján Kováčik poskytol zadarmo VIP kartu pre riaditeľa krajského riaditeľstva polície s tým, že zo svojej pozície bude vedieť okamžite riešiť problémy s agresívnymi fanúšikmi. Pri riešení problémov Slobodníkovi zrejme pomáhal aj jeho vtedy ešte neplnoletý syn, lebo vo VIP zóne sedávali spolu a ani syn za túto výsadu nič neplatil. Na rozdiel od ostatných fanúšikov, ktorý za VIP kartu platili okolo tisíc eur ročne.

Z archívu: V minulosti brával Slobodník syna, s rozrastrovanou tvárou, na futbal do VIP zóny na preukaz policajného riaditeľa okresu.
Z archívu: V minulosti brával Slobodník syna, s rozrastrovanou tvárou, na futbal do VIP zóny na preukaz policajného riaditeľa okresu.
Zdroj: MICHAL SVÍTOK

Kauza harleyka

Kúpu motorky sprostredkovanú cez Jozefa Švidráňa, bývalého člena mafiánskej skupiny Mikuláša Černáka, komentoval Slobodník slovami: “A čo je Švidráň prašivý?!”

Kauza synáčik

V obci Staré Hory namerali policajti vtedy dvadsaťročnému Slobodníkovmu synovi šoférujúcemu Porsche 911 rýchlosť sto kilometrov za hodinu a sledovali, ako predbieha cez dve plné čiary. Slobodníkov syn nezaplatil pokutu na mieste, spis o priestupku si hneď vyžiadal na kontrolu pán otec ako krajský policajný riaditeľ.

Kauza mobily

Za Slobodníkovho šéfovania sa prevalil nechutný škandál, keď niekoľko desiatok banskobystrických policajtov používalo mobily ukradnuté z horiaceho kamiónu pod Donovalmi. Sám Slobodník bol vtedy zhrozený, či sa policajti načisto zbláznili.

Kauza Rozin

Syn milionára Alexandra Rozina odmietol po zastavení policajnou hliadkou krvnú skúšku na alkohol, ale o vodičský preukaz neprišiel. Videozáznam zo zásahu sa z policajného spisu “stratil”, hoci podľa výpovede jedného zo svedkov na súde tento videozáznam koloval medzi mnohými funkcionármi krajského riaditeľstva.

Kauza zákazky

V priebehu troch rokov vyhrali firmy manželov Vaňovcov množstvo verejných súťaží na banskobystrickom krajskom policajnom riaditeľstve, väčšinou na rekonštrukciu policajných objektov, údržbu budov. Išlo o zákazky približne za jeden a pol milióna eur. Slobodník sa vtedy vozieval na tmavom Superbe patriacom firme Vaňovcov a počas dočasného odchodu z Policajného zboru Vaňovci zamestnali Slobodníka v jednej zo svojich firiem.

Kauza prepojenia na Bašternáka

Slobodníkova dcéra Simona, vicemiss z roku 2003, sa vydala za bohatého developéra Andreja Brnu. Medzi ich rodinných priateľov patrí aj Ladislav Bašternák, spoločne spolu trávili dovolenku vo Francúzsku. Simona sa zúčastnila oslavy narodenín Bašternákovej dcérky na Donovaloch ešte aj po tom, ako sa prevalili Bašternákove podvody s DPH.