Advokáta Martina Ribára prepustili z väzby na slobodu. Najvyššiemu súdu SR to nariadil Ústavný súd. Vyplýva to z jeho štvrtkového (13. 5.) nálezu zverejneného na webe.

„Som ako v takom tranze.", povedala manželka, ktorá na svojho manžela čakala spolu s jeho advokátom Matejom Marhavým z Iniciatívy advokátov za  právny štát(IAPŠ).

Dvere Justičného paláca zo strany Chorvátskej ulice sa otvorili minulý týždeň v piatok(14.5.) pár minút po 16tej. V nich sa objavil advokát Martin Ribár. Zobral si svoje tašky a televízor. Rozlúčil sa s príslušníkmi Zbor väzenskej a justičnej stráže s priánim príjemného víkendu a vybral sa s úsmevom k svojej manželke s ktorou sa vrúcne privítal.

„565 dní som bol zatvorený ako také zvieratko. Strašne sa chcem poďakovať všetkým , čo podporovali mňa a moju rodinu. Veľmi si to vážim.", povedal nám po prepustení z väzobného stíhania advokát Martin Ribár. „Chcem preukázať svoju nevinu a verím, že sa nám to podarí“, pokračoval ďalej Martin Ribár.

Advokát Martin Ribár po prepustení z väzobného stíhania.
Zdroj: Karol Farkaš

Podľa Ústavného súdu došlo k porušeniu základného práva Martina Ribára na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť.

Najvyšší súd SR mu má zaplatiť aj trovy konania vo výške 687,70 eura.

Advokát Martin Ribár sa dostal do väzby po výpovedi bývalého klienta a kajúcnika v prípade skupiny takáčovcov. K jeho ústavnej sťažnosti sa pripojila aj Slovenská advokátska komora. Hovorila o podozreniach z potláčania základného práva na súdnu ochranu a riadneho výkonu advokácie. Na jeho podporu vznikla aj iniciatíva za právny štát, ktorú podpísali desiatky advokátov.

Advokáta zadržali policajti v októbri 2019 v rámci akcie Apač. Spolu vtedy zadržali 13 ľudí, ktorí mali byť členmi bratislavskej skupiny takáčovcov. Špecializovaný trestný súd ho spolu s ďalšími vzal do väzby 30. októbra 2019, väzbu mu následne predlžovali a rozhodnutia potvrdzoval aj Najvyšší súd SR.

FOTO Martina Ribára v GALÉRII

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Martina R. koncom apríla obžalobu z organizovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov.