Sobota, siedmy máj, krátko po desiatej večer. V Líščom údolí v bratislavskej Karlovej Vsi zapišťali gumy a ozvala sa silná rana. Ľudia vybehli zo svojich domovov a utekali k autu, ktoré skončilo po náraze do iného auta na streche. Za volantom luxusného Audi A5 ešte stále sedela tridsaťjedenročná žena - Miroslava Nawratová.

To meno si dobre zapamätajte, lebo čo sa dialo potom, postavilo na nohy dvoch vysokopostavených mužov - Jána Valka, riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS), a Miroslava Bdžocha, riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Čítajte viac:

Milionár Bugár? Politik sa poistil, na zveľadenie majetku dostal dotácie od štátu

Dôležitý telefonát

Ing. JUDr. Miroslava Nawratová bola podľa svedkov, ktorí prišli na miesto hrozivo vyzerajúcej nehody, už na prvý pohľad opitá na mol. Vraj sa najskôr pokúsila utiecť, no duchaprítomní obyvatelia okolitých domov ju zadržali. Zranenia, ktoré utrpela, neboli na prvý pohľad vážne. Jeden zo svedkov jej ponúkol, aby sa u neho poumývala od krvi a až do príchodu záchranných zložiek zostala u neho.

Útla žena sa však rýchlo otriasla z prvého šoku a začala vybavovať. Kým sa jej záchranári starali o odreniny a robili základné vyšetrenia, ona telefonovala. Človeka na druhej strane telefónu oslovovala zlatino a prosila ho o radu a pomoc. Po skončení hovoru akoby sa upokojila a záchranárom oznámila: „To bol riaditeľ Slovenskej informačnej služby, som jeho asistentka. Máte ma previezť do nemocnice na Mickiewiczovej ulici.“

Po pár minútach, počas ktorých odmietla dychovú skúšku na alkohol a niekoľkokrát zvýšila hlas na ľudí, ktorí sa starali o jej zdravie, previezli Miroslavu do nemocnice.

Agresívna žena šoférovala opitá na mol. Opäť. Stojí za ňou šéf tajnej služby?

Z nemocničnej izby mala opitá šoférka putovať hneď do väzby. Foto: Emil Vaško

Agresívna

Krátko po prevoze na požadované miesto prijali policajti od záchranárov žiadosť o pomoc. Pacientka, ktorú prijali po nehode v Líščom údolí, sa správa agresívne a je vulgárna na personál nemocnice. Týždenník PLUS 7 DNÍ bol pri tom, keď sa spoza dverí ozývalo výhražné: „Ja pracujem na SIS-ke!“ Podobné vyhlásenie adresovala aj nášmu štábu.

„Mňa nemôžete fotiť, ja pracujem na SIS-ke,“ povedala nám Miroslava. Pred objektívom fotoaparátu sa snažila ujsť do ambulancie a informáciu o tom, že je asistentka riaditeľa Slovenskej informačnej služby, trochu poupravila. „Riaditeľ SIS-ky je môj priateľ. Ja nemôžem byť na fotkách.“

Agresívna žena šoférovala opitá na mol. Opäť. Stojí za ňou šéf tajnej služby?

Riaditeľ univerzitnej nemocnice Miroslav Bždoch obvolával zamestnancov nemocnice po inkriminovanej hospotalizácii opitej vodičky. Foto: TASR

Vraj štandardný postup

Personál nemocnice aj policajná hliadka sa krátko po polnoci stále snažili ženu presvedčiť, aby sa dala vyšetriť. Informáciu o tom, že je zamestnankyňou Slovenskej informačnej služby a priateľkou riaditeľa tejto inštitúcie, si síce vypočuli, no vážnosť nabrala až po tom, ako okolo polnoci zazvonil na príjme nemocnice telefón.

Telefonoval riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Miroslav Bdžoch. „Pán riaditeľ vám odkazuje, aby ste sa dali ošetriť a hospitalizovať,“ počuli sme. V tej chvíli sa dráma skončila. Miroslava Nawratová sa naozaj dala ošetriť. Dokonca pristúpila aj na dychovú skúšku, ktorú predtým odmietla.

Čítajte viac:

Gašparovičovmu synovi robí vila iba problémy. Ťahá sa pre ňu po súdoch

„Vykonanou dychovou skúškou jej bola nameraná hodnota 1,43 mg/l alkoholu v dychu,“ dozvedeli sme sa z komunikačného oddelenia bratislavskej polície. To znamená, že žena, o ktorú sa zaujíma samotný riaditeľ piatich bratislavských nemocníc a ktorá tvrdí, že je asistentka a priateľka riaditeľa Slovenskej informačnej služby Jána Valka, mala v dychu po prepočte takmer tri (!) promile alkoholu. To však nebolo všetko.

„Pri následnej lustrácii sa preukázalo, že vodička viedla motorové vozidlo napriek uloženému zákazu viesť motorové vozidlá,“ doplnili informáciu o nočnej nehode bratislavskí policajti. Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že policajti v minulosti chytili vodičku opitú za volantom už trikrát. Posledný zákaz jej podľa našich informácií uložil bratislavský súd v januári tohto roku.

Za volantom ju nechcel vidieť do roku 2022. V čase našej uzávierky bola Nawratová ešte stále v nemocnici, kde ju strážili policajti. Po prepustení ju chcú poslať rovno do väzby. Za alkohol za volantom a porušenie zákazu viesť motorové vozidlo hrozia právničke až dva roky väzenia.

Čítajte viac:

Tritisíc eur mesačne a žiadne výsledky: Čo vlastne robí Tomanová?

Zapreli ju

V súvislosti s udalosťami zo sobotnej noci sme oslovili kompetentné inštitúcie. Na Slovenskú informačnú službu sme zaslali otázky, ktoré mohli čo-to vysvetliť. Odpovede nás prekvapili. „Uvádzame, že uvedená osoba nikdy nebola a nie je príslušníčkou našej spravodajskej služby ani nikdy s našou spravodajskou službou nespolupracovala. Kategoricky vylučujeme akúkoľvek súvislosť našej spravodajskej služby s uvedenou udalosťou,“ povedal vo svojom stanovisku hovorca SIS Branislav Zvara.

Pozrite si exkluzívne video z miesta nehody!

Pri otázke, či by Slovenská informačná služba potvrdila, že je Nawratová ich zamestnankyňou, ak by v Slovenskej informačnej službe pracovala, reagoval vyhýbavo. „Naše stanovisko ste dostali!“ Odpovede na otázky, či bol riaditeľ SIS Ján Valko počas noci o udalosti informovaný a či sa s Miroslavou Nawratovou pozná, sme v stanovisku nenašli.

Riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava Miroslava Bdžocha sme sa zas spýtali, či je štandardné, aby riaditeľ piatich nemocníc o polnoci iniciatívne telefonoval na nemocničný príjem a dával pokyny zamestnancom či podnapitým pacientom. Jeho odpoveď prostredníctvom hovorkyne nás potešila.

„Vzhľadom na to, že Univerzitná nemocnica Bratislava je najväčšia nemocnica na Slovensku pozostávajúca z piatich nemocníc, vedenie nemocnice sa priebežne informuje o chode zdravotníckeho zariadenia a plynulosti zabezpečenia zdravotnej starostlivosti v záujme čo najlepšej koordinácie.“ Nepríjemnosti Miroslavy Nawratovej nám teda konečne ukázali, aký záujem má vedenie nemocnice o každého pacienta. Bez ohľadu na to, v akých problémoch lieta.