Tip na článok
Ľuboš Tiefenbach je zápasník Dunajplavby Bratislava. Za 11 rokov prišlo na neho 44 sťažností, no nadriadení ho nechali v službe.

Agresívny policajt, ktorý si dokazuje silu na vodičoch, je zápasník

Na policajta, ktorý pre STK dal ženu do zveráka, prišlo v minulosti štyridsaťštyri sťažností. Až teraz ho postavili mimo služby. Dočasne.

Galéria k článku (6 fotografií )
Zákrok: Pri kontrole STK použil Tiefenbach zápasnícke chvaty a Marte Bartlovej poranil krk.
Iba zlyhanie jednotlivca: A nie systému. Tak to vidí minister vnútra Robert Kaliňák. Zmeny v psychotestoch zatiaľ nechystá.
Zaslúžene: Tento muž skončil v putách na zemi zaslúžene. Po policajtoch strieľal. Marta Bartlová sa iba opýtala, prečo je Tiefenbach taký drzý, a skončila v putách v cele predbežného zadržania.

Agresívneho policajta Ľuboša Tiefenbacha, ktorý sa vyvŕšil na útlej päťdesiatročnej žene pre chýbajúcu kartičku STK, berie ministerstvo vnútra ako zlyhanie jednotlivca. „Na základe jedného prípadu nemožno zovšeobecňovať,“ konštatoval hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík.

Otázne však je, čo robili Tiefenbachovi nadriadení a ako prešiel cez interné psychotesty. Na svojrázneho policajta sa totiž sťažovali desiatky ľudí, ktorí za roky jeho praxe poslali štyridsaťštyri sťažností. Väčšina sa týkala policajtovho nevhodného správania. Za jedenásť rokov Tiefenbachovej služby tak pripadá jedna sťažnosť na každé tri mesiace.

Znamená to, že nadriadení začnú konať, až keď budú sťažnosti na policajta dostávať každý deň? Tiefenbachovým konaním sa začali policajní šéfovia vážne zaoberať až po zverejnení nahrávky jeho agresívneho zákroku voči päťdesiatročnej vodičke. Nahrávka totiž spustila lavínu.

Na internete sa prihlásilo viacero ľudí, čo mali negatívnu skúsenosť s menovaným strážcom zákona. Nám sa dokonca podarilo vypátrať človeka, ktorému Tiefenbach v cele poranil zápästie. Hoci policajt obvinil dotyčného z útoku na verejného činiteľa, súdy ho oslobodili. Prakticky povedali, že si to strážca zákona vymyslel.

Nedotknuteľný

Ľuboš Tiefenbach je zápasník v klube Dunajplavba Bratislava. Na internete je niekoľko videí z jeho tréningov, kde ukazuje svoju silu a mrštnosť. Súťažne zápasí v kategórii do osemdesiatosem kilogramov. Ako policajt pracuje v bratislavskej Petržalke. Jeho kolegovia pod zárukou anonymity priznávajú, že Tiefenbach je ťažká povaha.

„Každý sa ho bojí a má pred ním rešpekt. Niekedy je pre mňa záhada, prečo s ním nadriadení nevedia spraviť poriadok. Ako keby sa ho báli. Alebo sa im páči, ako sem-tam niekoho zmláti či hodí bezdôvodne do cely. Asi tak si predstavujú, že by mal správny policajt pracovať,“ hovorí petržalský policajt, ktorý sa v službe často stretával s Tiefenbachom.

Až týždeň po zverejnení incidentu s Martou Bartlovou na internete postavil bratislavský krajský riaditeľ Tiefenbacha mimo služby a prvý raz ho začala preverovať inšpekcia ministra vnútra. „Prebiehajú procesné úkony,“ uviedol Netík a dodal, že otvorený prípad ďalej nemôže komentovať.

Sadista?

Lavínu protestov a pohoršenia spustilo video, kde Tiefenbach nasadzuje putá útlej blondíne a drží ju vo zveráku pod krkom. Všetko sa začalo cestnou kontrolou. Dcérino auto šoférovala mama Marta Bartlová.

„Bola som po kamarátkinej rozlúčke so slobodou, tak som nechcela riskovať zvyškový alkohol. Policajt si vypýtal STK, ale mala som len protokol, že som kontrolou prešla, no musím odstrániť nedostatky, a potom dostanem nálepky,“ vysvetľuje dcéra Mária.

Policajt trval na svojom. „Od začiatku bol pomerne drzý. Nechcel pochopiť, že mám všetko v poriadku. Donútil mamu vystúpiť a ukázať mu povinnú výbavu, čo bola v kufri.“ Bartlovej dcéra pokračuje, že jej mama sa otočila na policajta a pokojne sa ho opýtala, či sa tak drzo rozpráva doma s vlastnou mamou.

„A vtedy sa začala mela. Policajt do nej strčil a ona inštinktívne vystrela ruky, čím sa ho dotkla. On to vyhodnotil ako útok na verejného činiteľa a bránenie vo výkone služby. Mamu schmatol, otočil a snažil sa jej nasadiť putá. Mama sa, prirodzene, bránila, lebo nerozumela, prečo je k nej taký hrubý,“ spomína na koniec septembra dcéra Mária.

Ani sama nevie, kde sa v nej vzala duchaprítomnosť a začala Tiefenbachov zákrok natáčať mobilom. „Kým mamu držal pod krkom, tak si nevšimol, že ich nakrúcam. Až ku koncu mi zhodil telefón na zem,“ tvrdí Mária. Nakoniec v putách skončila aj ona a Tiefenbach s kolegom ju odviezli na policajnú stanicu na Námestí hraničiarov v Petržalke.

„Mamu strčili do cely predbežného zadržania. To si predstavte. A ja som spútaná sedela v kancelárii. Keď som chcela ísť na toaletu, tak mi povedal, že ho mám najprv poprosiť, a na mamu v cele kričal - prečo plačeš?“ krúti hlavou Mária.

Tiefenbach vraj pôsobil veľmi agresívne. „Na mňa pôsobil ako sadista, ktorý sa vyžíva, keď môže iným ubližovať,“ zhrnula zážitok Mária. Nakoniec na stanicu prišiel mamin priateľ a Tiefenbach si podľa Márie uvedomil, že to zrejme prehnal.

„Povedal mi, že oficiálne nás predviedol kvôli stotožneniu, a dá nám pokutu desať eur, lebo nemá päťeurové bločky. Do zápisu nedal nič o napadnutí verejného činiteľa,“ dodáva Mária. Tiefenbach podľa nej otočil a presviedčal ju, že to nikde nebudú riešiť.

„Chcela som to mať za sebou a vtedy som to ozaj nechcela nijako riešiť,“ tvrdí Mária. Ako sa dostalo jej video na internet, nevie. „O pár dní som išla na dovolenku a video som poslala iba štyrom známym. Kto to dal na internet, netuším,“ hovorí Mária.

Po porade s právnikmi je však rozhodnutá podať na Tiefenbacha trestné oznámenie. „Určite ho podáme,“ uzavrela Mária Bartlová.

Známa firma

Po zverejnení videa sa na internete objavilo množstvo ľudí, ktorí na petržalského policajta nemajú dobré spomienky. Buď oni sami, alebo ich známi mali s ním do činenia. Redakcii sa podarilo spojiť s ďalším poškodeným.

„Raz som išiel taxíkom spolu s kamarátom z mesta. Samozrejme, že sme mali trochu vypité. Taxík zastavila hliadka s Tiefenbachom. Začali kontrolovať taxikára a ja tak položartom som zahlásil, že to platím ja, tak poprosím, aby to bolo rýchlo. Nato sa na mňa osopil Tiefenbach, skoro cez okno auta ma vytiahol von a spútal,“ spomína František.

Celé meno nechce zverejniť pre obavy z pomsty. „Hodili ma do cely a tam v kuklách na mňa vleteli policajti a dokopali ma a zlomili mi zápästie. Na súde som žiadal videozáznam z cely, ktorý je povinný, ale akosi sa stratil. Pred súdom však jeden z policajtov potvrdil, že záznam videl, a boli tam policajti v kuklách a bili ma,“ dodáva František.

Tiefenbach ho pritom obvinil z útoku na verejného činiteľa, no dva súdy to zmietli zo stola. „Jeho policajní kolegovia si pred súdom ani nevedeli spomenúť, kto som a ktorý prípad to je, lebo Tiefenbach podľa môjho advokáta podal až tridsaťtri obvinení z útoku na verejného činiteľa,“ uzatvára František, ktorý sa priznáva, že doteraz má z toho psychické problémy.

Bez zmeny

Ministerstvo vnútra hodnotí prípad Tiefenbach ako individuálne zlyhanie. „Psychologické testy policajtov doteraz spochybnené neboli a myslíme si, že sú postačujúce,“ tvrdí Netík z ministerstva vnútra. Opozičný poslanec Ľubomír Galko chce zvolať mimoriadny parlamentný výbor, kde by mal minister Kaliňák vysvetliť, ako sa to mohlo stať.

„Toto nie je zlyhanie jednotlivca, ale systému. Ako mohol prejsť psychotestmi, čo robili jeho nadriadení?“ pýta sa Galko a od Kaliňáka by rád počul, ako chce prípad vyriešiť. Na našu otázku, aké opatrenie ministerstvo prijme, aby sa niečo podobné neopakovalo, rezort odpovedal jasne. Počkáme.

„Ministerstvo vnútra si počká na výsledky vyšetrovania inšpekcie a potom sa rozhodne, či prijme nejaké opatrenia. Nemyslíme si, že za prešľap a zlyhanie jedného policajta by mali byť teraz urobené zásadné zmeny a zmenený prístup vo vzťahu k ďalším 23-tisíc policajtom, ktorí v rezorte a v polícii pracujú,“ dodal Netík.

Čierne ovce

Október 2014 - V reštaurácii pár krokov od policajnej akadémie vraj bratislavský kriminalista Mário najskôr pil a potom rozbíjal poháre. Keď ho obsluha vyzvala, aby odišiel, vytiahol zbraň. Ako potvrdila bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, ďalší hosť, tiež policajt, ale z Košíc, zobral kolegovi zbraň z ruky.

Aj na druhý deň vraj prišiel Mário na školenie do policajnej akadémie podľa vyšetrovateľov zjavne opitý. Znova nafúkal, až dve promile. Nedisciplinovaný policajt príde o miesto.

Október 2014 - V prípade neprávom odsúdeného Petra Végha, ktorý sedel namiesto brata Martina, tiež zlyhal konkrétny policajt. V rukách mal analýzu DNA v prospech odsúdeného, ale, ako zistila inšpekcia ministerstva vnútra, nenahlásil to prokuratúre ani súdu. Policajta už obvinili.

August 2014 - V Liptovskom Mikuláši museli muži zákona riešiť svojho kolegu. Bývalý kriminalista Ján Antoška (31), po ktorom policajti pátrali pre sériu lúpeží, sa zabarikádoval v podkroví rodičovského domu. Postrelil zasahujúceho kukláča. V dome sa po jeho zatknutí našlo 338 nábojov, puška s tlmičom a pištoľ.

Máj 2014 - Muži zákona zatýkali svojho banskobystrického kolegu, ktorý bol podozrivý z kšeftovania s drogami.

Jún 2013 - Na diaľnici D2 polícia strieľala po aute, v ktorom sa viezli študenti. Išli totiž v aute, ktoré pred rokmi vlastnil muž podozrivý z vraždy. Štvorica študentov sa sťažovala aj na surové zaobchádzanie. Bezvýsledne.

Máj 2013 - Inšpekcia ministerstva vnútra riešila policajtov, ktorí údajne vydierali vodičov pri dopravných kontrolách. Spolu obvinili desať osôb, z toho troch policajtov a jedného bývalého. Gang pod rôznymi zámienkami podstrčil do áut balík s falošnými drogami. Na dohodnutom mieste ich potom zastavili policajti a po nájdení údajnej drogy žiadali výkupné za nenahlásenie prípadu.

December 2010 - Opitý policajt strieľal po mužovi na bratislavských Dlhých dieloch služobnou zbraňou. Namerali mu 3,4 promile.

Júl 2009 - Niekoľko policajtov si v čase osobného voľna „privyrábalo“ strážením nevestinca pri Senci. Sú obžalovaní z kupliarstva. Verejnosť zaujal najmä prepis telefónneho odposluchu dvoch „bodygardov“, ktorých v nevestinci prekvapili návštevou ich policajní nadriadení. Tiež v čase osobného voľna.

November 2006 - Vo vlastnom dome zavraždil gang policajtov podnikateľa Jána Kubašiaka. Juraj Rozsík, bývalý elitný kukláč, dostal 8,5 roka a je už prepustený. Exvyšetrovateľ Róbert Petluš dostal trest 25 rokov a Miroslav Jacko 13 rokov.

VIDEO Plus 7 Dní