Tip na článok
Ján Počiatek vlastní viacero nehnuteľností vrátane megavily v lukratívnej časti Bratislavy. Dom už niekoľko dní nepretržite stráži policajná ochranka.

Agronóma Počiatka strážia policajti. Vyhrážajú sa mu

Minister dopravy objavil čaro vidieka, v dedinkách na juhu Slovenska skúpil hektáre pôdy. Keď bude zle, chce tam aj so ženou pestovať biopotraviny.

Galéria k článku (6 fotografií )
Dom už niekoľko dní nepretržite stráži policajná ochranka.
Gazdovia: Minister tvrdí, že keď bude najhoršie, vie si svoju budúcnosť predstaviť aj na gazdovstve, kde bude s manželkou pestovať biopotraviny.
Ján Počiatek s manželkou boli v minulosti častými hosťami spoločenských akcií.

Skoro ráno vstať, navliecť gumáky a hor’ sa drieť na pole. Aj tak si vie budúcnosť predstaviť najbohatší minister našej socialistickej vlády, šéf rezortu dopravy Ján Počiatek. Muž, ktorý podľa majetkového priznania z roku 2011 zarobil vyše milióna eur a aj v čase finančnej krízy ohuruje značkovým oblečením, luxusným vozovým parkom či megalomanskými nehnuteľnosťami, vraj nebude mať v prípade potreby problém zanechať okázalý mestský život, presadnúť do traktora a pestovať biopotraviny.

Ostrieľaný politik sa na úlohu gazdu pripravuje dôkladne. Počas uplynulých štyroch rokov investoval zarobené peniaze do kúpy desaťtisícov štvorcových metrov prevažne ornej pôdy v okrese Nové Zámky. „Chcel som mať jednoducho pocit, že vlastním aj nejakú poľnohospodársku pôdu,“ vysvetľuje Počiatek.

Gazdovia: Minister tvrdí, že keď bude najhoršie, vie si svoju budúcnosť predstaviť aj na gazdovstve, kde bude s manželkou pestovať biopotraviny. Foto: Fotomontáž Plus 7 Dní

Dane platí

Pri mene ministra dopravy spozornejú obyvatelia hneď niekoľkých obcí na juhu Slovenska. Dvory nad Žitavou, Branovo, Bešeňov, Mojzesovo či Úľany nad Žitavou, v tých všetkých vlastní Počiatek pozemky, ktoré skúpil v rokoch 2009, 2010 a 2011. Nezriedka ide, čo sa týka ornej pôdy, o slovenské zlato.

„Vieme, že tu niečo má. Urobil múdro, keď investoval do pôdy. Je to lepšie, ako nechať peniaze ležať v banke. Ešte sme ho tu síce nevideli, ale dane poctivo platí,“ hovorí Gabriel Timoranský, starosta Bešeňova, kde podľa výpisu z katastra nehnuteľností vlastní Počiatek vyše hektára ornej pôdy. Ďalšie viac ako tri hektáre mu patria v susednom Branove. Zhruba po dvadsaťtisíc štvorcových metrov pôdy má Ján Počiatek aj v obciach Mojzesovo a Úľany nad Žitavou.

Najmenej zhovorčiví pri debate o Počiatkovi sú v Dvoroch nad Žitavou, kde mu môže podľa našich prepočtov patriť viac ako 150-tisíc štvorcových metrov pôdy rôzneho druhu. Obec sme navštívili už v roku 2010 a ani vtedy nebolo domácim príliš do reči. Tamojšieho starostu sme museli doslova naháňať. Zbytočne. O Počiatkovi sa s nami z nevysvetliteľných príčin odmietol rozprávať.

Jedno z polí Počiatkovcov. Foto: Norbert Grosz

Dal si poradiť

Samotný minister pritom nemá problém diskutovať o svojich investíciách do úrodnej pôdy. „Myslím si, že investície treba vždy diverzifikovať a jedna z vecí, ktorá je na začiatku celého rebríčka, je čistá poľnohospodárska pôda. Jej povaha sa v čase mení málokedy, takže je to taká trvalá hodnota, ktorá vždy bude mať svoj význam,“ dôvodí. Zároveň priznáva, že čo sa tejto investície týka, dal si poradiť.

Napríklad aj od Stanislava Becíka, ktorý v čase prvej Ficovej vlády obhajoval na poste ministra pôdohospodárstva farby HDZS, pre roľníkov upravil báseň zo starého kalendára a koňmo prešiel slovenský vidiek. Po minuloročných voľbách sa o ňom hovorilo ako o horúcom kandidátovi na rovnakú pozíciu, tromfol ho však Ľubomír Jahnátek. Ako je známe, Becík dlhé roky úspešne podniká práve v poľnohospodárstve, pričom jeho základňou sú spomínané Dvory nad Žitavou.

Počiatek tvrdí, že niektoré pozemky prenajíma a iné ležia momentálne bez úžitku. „Ale jedného dňa, keď bude zle, keď už na zemeguli bude strašne veľa ľudí a nebudú mať čo jesť, tak ja si tam niečo sám dopestujem,“ uisťuje nás.

Roľník z internetu

Nejednému občanovi poznajúcemu okázalý životný štýl Počiatka a jeho manželky zrejme napadne, čo by asi tak dokázal tento mestský človek sám dopestovať. Nuž, to dnes netuší ani samotný minister. Presviedča však, že v prípade núdze všetko. „Teraz síce nič, ale ja sa to naučím z internetu. Naklikám si, ako sa to robí, nakúpim všelijaké tie vecičky, ktoré budem na to potrebovať, urobím si tam taký malý domček a okolo toho budem na traktore jazdiť a pestovať. Samozrejme, biotraviny a, samozrejme, aj s manželkou,“ opisuje svoje predstavy o gazdovaní.

Už menej žoviálny je pri otázkach týkajúcich sa presnej výmery pozemkov a sumy, za ktorú úrodnú pôdu získal. Tvrdí, že sú veci, ktoré jednoducho nemusia byť verejné. „Ale kupoval som to za štandardné ceny, aké sú na trhu,“ konštatuje. Aspoň pre akú-takú predstavu uveďme, že ak by sa rozhodol pozemky predať, aktuálne by za ne mohol zinkasovať najmenej dvestotisíc eur.

Prenasledovaný

Záujemcov o kúpu by pritom nemusel hľadať dlho. Ponúkajú sa mu totiž sami. Ide o zahraničných investorov, ktorí prostredníctvom slovenských firiem skupujú kvalitnú poľnohospodársku pôdu na juhu Slovenska.

„Môžem potvrdiť, že aj mňa oslovili, že by chceli niečo skupovať, dostal som pár listov. Oni to pravdepodobne robia nejakou záplavovou metódou, že z katastra vytiahnu dáta, potom vychrlia milióny listov s tým, že niekto sa chytí. Ja som sa zatiaľ nechytil. Ja to ani nepredám. To je vec, ktorú treba dlhodobo vlastniť a mať, pretože to je trvalá hodnota. Pôda je na konci celého reťazca, nejde o žiadny developérsky projekt, pôda má význam sama osebe,“ dušuje sa Počiatek.

Viac ako hľadanie postupov na pestovanie repky olejnej ho však v súčasnosti trápi neporovnateľne závažnejší problém. Už niekoľko dní sa od jeho luxusného domu v lukratívnej časti Bratislavy nepohne policajná ochranka, ktorá stráži ministrovo obydlie vo dne v noci. Počiatek však nechce prezradiť, či sa niekto vyhrážal jemu alebo jeho blízkym a bobríka mlčanlivosti drží aj ministerstvo vnútra. Podľa oficiálne nepotvrdených informácií sa manželom Počiatkovcom vyhráža psychicky narušený muž, ktorého pred pár mesiacmi prepustili z väzenia.

Žije v luxuse: Ján Počiatek vlastní viacero nehnuteľností vrátane megavily v lukratívnej časti Bratislavy. Foto: Martin Domok

Zbytočné tajnosti

Pri debate o výmere svojich pozemkov nás Počiatek odkázal na majetkové priznanie, ktoré ako verejný činiteľ musí každý rok odovzdať parlamentnému Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Nateraz posledné je z roku 2011. V priznaní podľa vlastných slov uviedol presné výmery aj druh pôdy, ktorú vlastní na juhu Slovenska. Oficiálne zverejnené informácie dostupné na stránke Národnej rady sú však len všeobecné.

Keď sme zisťovali, či minister zámerne zavádza, alebo mal na mysli iné majetkové priznanie, dozvedeli sme sa, že parlament nezverejňuje všetky informácie priznané verejnými činiteľmi.

„Majetkové priznania ako celok sa nezverejňujú, pretože obsahujú aj informácie o majetku manželky a detí, ktoré majú zo zákona ostať utajené. Mali by sa však zverejňovať všetky údaje o majetku verejného činiteľa s výnimkami, ktoré umožňujú identifikovať jeho hnuteľné veci, to znamená, ak má vzácne šperky alebo obrazy. Čiže zákon umožňuje, aby bolo všetko zverejnené, ale prax je taká, že verejnosť sa nedozvie takmer nič. Deje sa tak na základe rozhodnutia výboru z minulosti, ku ktorému sa ja neviem ani dopátrať, a nie je mi celkom jasné, čo členov výboru v minulosti k tomu viedlo,“ priznáva predseda parlamentného výboru Miroslav Beblavý.

VIDEO Plus 7 Dní