„Chcela by som poďakovať japonskej vláde za ich kontinuálny a neochvejný záväzok podporovať utečencov na celom svete vrátane tých na Slovensku,“ povedala vedúca kancelárie UNHCR na Slovensku Danijela Popovic-Efendic po návšteve japonského veľvyslanectva. „Finančné prostriedky z Japonska pomôžu UNHCR pokračovať v poskytovaní pomoci najzraniteľnejším utečencom počas celého roka, ako aj podporiť kapacity miestnych komunít pomáhať utečencom a začleniť ich do spoločnosti," uviedla. Tieto aktivity sú podľa nej potrebné na doplnenie reakcie slovenskej vlády od vypuknutia vojny na Ukrajine, pričom cieľom je poskytnutie pomoci ľuďom, ktorí sú v spoločnosti menej viditeľní.
Aj v susedných krajinách
Veľvyslanec Makoto Nakagawa vyjadril uznanie práci UNHCR na Slovensku v tejto oblasti. „Japonská vláda sa zaviazala poskytnúť núdzovú humanitárnu pomoc obyvateľom Ukrajiny, ktorí čelia utrpeniu a ťažkostiam na Ukrajine, ale tiež v susedných krajinách, ako je Slovensko," uviedol. Dodal, že Japonsko mieni pokračovať v podpore a stáť pri ukrajinskom ľude v spolupráci s medzinárodným spoločenstvom. „Úprimne dúfam, že projekt realizovaný UNHCR prispeje k zvýšeniu ochrany a pomoci utečencom z Ukrajiny v tejto krajine,” doplnil.
Osemdesiat percent sú ženy a deti
Na sklonku januára malo na Slovensku udelený štatút dočasného útočiska viac než 96-tisíc ukrajinských utečencov. Približne 80-percent z nich tvoria ženy a deti. UNHCR od začiatku vojenského konfliktu na Ukrajine dopĺňa úsilie slovenskej vlády pri poskytovaní podpory a ochrany utečencom, obzvlášť pri odstraňovaní nedostatkov v poskytovaní pomoci a služieb. V minulom roku bolo Japonsko štvrtou najväčšou darcovskou krajinou UNHCR, a to so príspevkom 168 miliónov amerických dolárov.