Odfotila sa so šperkom oblečená v saku. Iba v saku. Premiérka Fínska Sanna Marinová (34) po pózovaní pre módny magazín asi nečakala, že bude čeliť toľkej kritike. Jej hlboký výstrih sa stal v severskej krajine témou číslo jeden. Mnohí konzervatívci si neodpustili štipľavé poznámky na jej adresu. Po celom svete sa však ženy začali fotiť v podobnom štýle, aby ju podporili. U nás nabrala odvahu šéfka progresívcov Irena Bihariová a exposlankyňa Simona Petrík.

Malé prsia a nedôstojnosť

Súčasná najmladšia premiérka pôvodne chcela fotografiami pre módny magazín podporiť fínskych šperkárov, nakoniec vyvolala lavínu solidarity s ňou samou. Fotografia natoľko vyviedla z miery konzervatívnych Fínov, že ju označili za nehodnú premiérskej funkcie. Iní si neodpustili drzé poznámky o veľkos­ti jej pŕs.

„Podľa protokolu by dáma - a za ňu by mala byť považovaná každá vzdelaná žena vo vedúcom postavení - mala dodržiavať zásady slušného správania aj diplomatického protokolu. Nemala by teda ukazovať ani zdôrazňovať na verejnosti svoje telo,“ hovorí odborníčka na protokol Božena Volková.

Pani premiér­ka je podľa nej pekná, mladá a atraktívna a kritizovaná fotografia je vhodná na prvú stranu módneho alebo aj pánskeho časopisu. Z hľadiska protokolu je však výstrih poriadne za čiarou. „Dáma sa neoblieka podľa najnovšej módy, ale kráča krok za módou. Aj v správaní by mala byť zdržanlivá a nemala by sa správať ako ženy zo šoubiznisu,“ vysvetľuje.

Na častú námietku, že ľudia sa menia a aj ich názory, odborníčka hovorí, že i protokol sa uvoľnil, ale ten sa vyvíjal tisícročia.

Hashtag za Sannu

Mnohé Fínky za kritikou svojej premiérky vidia mizogýniu a sexizmus. Na sociálnych sieťach spustili boj. Zverejňujú fotografie s podobnými výstrihmi, aký mala ona, či už so šperkami, alebo bez. Stovky fotografií s hashtagom Iamwithsanna zaplavujú Instagram či Face­book. Našli sa dokonca muži, ktorí premiérku takto podporili. Najnovšie sa k nim pridávajú aj Slovenky.

„Bolo to decentné, estetické a navyše s cieľom propagovať domácu prácu šperkárov. Vadilo im, že si dovolila odhaliť dekolt, a tým devalvovať funkciu premiérky. Nie tým, že by zlyhala morálne, politicky alebo odborne. Zneuctila svoju funkciu dekoltom so šperkom,“ kontruje kritikom šéfka PS Irena Bihariová.

Hovorí aj o tom, aké komentáre sa objavujú na jej profile. „Pred pár dňami som vyvesila spoločnú fotku so Svetlanou Cichanovskou. Ideologický či politický odpor v komentároch, ktorý znesiem, nech akokoľvek tvrdo argumentovaný, bol premiešavaný s vrcholne nechutnými poznámkami o výzore nás oboch.“

Ironicky dodáva, že ešte horšie to je, keď sa vyjadruje ku Kotlebovi či extrémizmu. „Okamžite sa zgrupia odborníci na krásu z módnych domov Karla Lagerfelda a Dioru a zahrnú ma vysokohodnotnými analýzami môjho ‚cigánskeho, mužatkovského či startrekového výzoru‘. Keby som sa hlásila do súťaže Miss Universe, nepoviem ani slovo. Ale ja som vstúpila do politickej súťaže, nie do súťaže krásy. Iróniou je, že najodvážnejší v súdoch sú zvyčajne tí, ktorým tej krásy Pán Boh práve nenadelil.“

Bihariová sa odfotila podobne ako fínska premiérka, ako doplnok zvolila šperk slovenskej výroby.

Ďalšou političkou, ktorá zverejnila na sociálnej sieti podobnú fotku, je bývalá poslankyňa Simona Petrík. Tiež má skúsenosti s neadekvátnou kritikou vzhľadu. „Mužom politikom málokto vyčíta šediny, plešinu, akné na tvári, väčšie brucho, krivé zuby či nemoderný oblek. Tak to, prosím, prestaňme robiť ženám. Pretože to, že to ako spoločnosť robíme, nám dáva jasné zrkadlo nerovnosti medzi mužmi a ženami. Ja chcem tieto škodlivé stereotypy búrať, preto som so Sannou,“ tvrdí Petrík.