František Polák je bývalý príslušník polície i Slovenskej informačnej služby, ktorý zručnosti a vedomosti získané v štátnej službe, a zrejme nielen tie, v posledných rokoch využíval ako advokát. Jeho meno sa spája s rôznymi kauzami, vyskočilo napríklad v prípade Gorila či v spojitosti s ďalšími exsiskármi fungujúcimi spôsobom vydieračského gangu, najviac sa však do pozornosti dostal vďaka mafiánovi Mikulášovi Černákovi.

Bol to totiž práve tento advokát, kto pred pár rokmi z obávaného vraha spravil mediálnu hviezdu. Spoločne rozohrali nebezpečnú hru, ktorej pravidlá podľa všetkého nepochopil ani Černák, odsúdený na doživotie. Dnes za mrežami zatiaľ vyšetrovacej väzby sedí aj František Polák. Pred pár dňami sa tam dostal pre extrémizmus. Konkrétne za obdivovanie nacistického režimu a jeho vodcu Adolfa Hitlera.

Maska Hitlera

Verejnosť bažiaca po informáciách má iste stále pred očami onú fotografiu, na ktorej sa na zemi povaľuje gumená maska nemeckého führera zodpovedného za smrť miliónov ľudí. Človeku pri pohľade na tento obrázok napadlo veru kadečo a nebyť faktu, že ide o policajný zásah proti extrémistom, možno by sa aj pousmial. Ale chuť ho rýchlo prešla, keď zbadal, čo všetko muži zákona počas domových prehliadok v rámci akcie s názvom Plukovník u siedmich podozrivých našli. Nuž a keď vyšlo najavo, že jedným z nich je známy advokát, ktorý na Slovensku už niekoľko rokov víri hladinu verejnej mienky, senzácia bola na svete.

Františka Poláka, ktorého polícia zadržala v jeho dome v Topoľčiankach, vyšetrovateľ Národnej protizločineckej jednotky napokon obvinil z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd v súbehu so zločinom rozširovania a prechovávania extrémistických materiálov. „Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie, ktorý podal dozorovému prokurátorovi. Ostatné zadržané osoby boli prepustené na slobodu,“ uviedla krátko po akcii Plukovník hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Nález: Počas policajnej akcie Plukovník polícia našla gumenú masku Adolfa Hitlera. Zaistila aj množstvo ďalšieho materiálu.
Zdroj: POLÍCIA SR

O niekoľko hodín sa advokát zahalený kapucňou postavil pred sudcu Špecializovaného trestného súdu, ktorý rozhodol, že zostane vo vyšetrovacej väzbe. Po­dľa hovorkyne súdu Kataríny Kudjákovej „dôvodom väzby je obava z možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti“. František Polák, advokát podkutý paragrafmi, ktorý sa sám obhajoval, okrem iného vraj tvrdil, že nájdené predmety si zadovážil iba v rámci zberateľskej vášne, a podal proti verdiktu súdu sťažnosť. O jeho väzbe bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Polákove hry

František Polák sa tak dostal do novej pozície. Slovenské väznice síce navštevoval, ale doteraz len ako právny zástupca rôznych vagabundov. Aj mafiána Mikuláša Černáka, pri ktorom sa jedného dňa z ničoho nič objavil a začali sa diať veci. Obávaný vrah zrazu prelomil mlčanie, vydal knihu a vypovedal o všetkom možnom. Nie je vylúčené, že aj o nemožnom. Za niekoľko mesiacov sa z mafiána stala hviezda, ktorá dostávala priestor na rozhovory v médiách. Akoby to bola nejaká autorita hodná prehovoriť k verejnosti. Nechápali odborníci ani normálne zmýšľajúci obyčajní ľudia. Zrazu to nebol Mikuláš Černák, kto si zaslúžil maximálne opovrhnutie. Na základe jeho slova, slova skutočného chlapa, sa do nemilosti dostali aj tí, ktorí sa pričinili, že tento vrah sedí za mrežami.

Lenže napokon sa čosi stalo. Čosi, na základe čoho vlani v marci i Černák pochopil, že ho zrejme len využili na nekalú hru. Preto s advokátom Františkom Polákom rozviazal spoluprácu. „V ostatnom období sme si prestali rozumieť. Začal vo vzťahu ku mne presadzovať také postupy, ktoré nepomáhali mojim záujmom, nekonzultoval so mnou viaceré záležitosti a mediálny priestor využíval intenzívnejšie na vlastnú sebaprezentáciu. Želám mu však v jeho ďalšej práci veľa úspechov,“ povedal vtedy Černák bez bližších po­drobností pre PLUS 7 DNÍ.  Stalo sa to krátko po prepuknutí kauzy okolo údajnej objednávky vraždy Silvie Volzovej. S touto požiadavkou vraj práve mafiána z Banskej Bystrice pred mnohými rokmi oslovil bývalý šéf televízie Markíza a neskôr minister hospodárstva Pavol Rusko. Nuž a Černák si na to zrazu spomenul, pričom nie je vylúčené, že aj na základe Polákovho podnetu.

Nález: Počas policajnej akcie Plukovník polícia našla gumenú masku Adolfa Hitlera. Zaistila aj množstvo ďalšieho materiálu.
Zdroj: POLÍCIA SR

Pred tým, ako sa stal advokátom, totiž pracoval ako príslušník SIS, pričom jeho meno sa spomína aj v spise Gorila. Práve vyšetrovací tím tejto kauzy otvoril údajnú objednávku vraždy Silvie Volzovej.

František Polák sa spája aj s dvojicou exsiskárov, ktorí fungujú na princípe akéhosi vydieračského gangu, ale takisto so súčasným poslancom NR SR za Kotlebovu ĽSNS Stanislavom Mizíkom. Zastupoval ho v kauze jeho antisemitských statusov. Zdá sa, že nie náhodou.