Národná kriminálna agentúra obvinila podnikateľa a lobistu Michala Gučíka, bývalého riaditeľa vojenských tajných Jána Balciara a exšéfa Vojenského obranného spravodajstva Ľubomíra Skuhru. Medzi obvinenými je aj bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút. Prípad sa má týkať podozrení z manipulácie verejného obstarávania. NAKA v rámci akcie zadržala viacero osôb.

Policajti uviedli, že akcia Vírus sa týka rozkrádania verejných financií vo Vojenskom spravodajstve. Gučík v minulosti pôsobil ako riaditeľ Televízie TA3, no k politikom mal vždy blízko. Keď v roku 2020 kandidoval Maroš Žilinka na post generálneho prokurátora, Gučík mu sprostredkoval stretnutie so šéfom Sasky Richardom Sulíkom. Gučík aj Žilinka potvrdili, že majú priateľský vzťah.

Bývalý šéf vojenských tajných Ján Balciar vzbudil pozornosť najmä svojimi početnými majetkami. Iba na Táľoch vlastnil 15 apartmánov, mal aj dom v Nízkych Tatrách či nehnuteľnosti v Rimavskej Sobote. Celková hodnota Balciarovho rozsiahleho majetku bola viac ako tri milióny eur.

Ľubomír Skuhra pôsobil v polícii, Slovenskej informačnej službe a neskôr viac ako tri roky šéfoval aj vojenskému spravodajstvu. Počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka vyšlo najavo, že Skuhra si písal s Marianom Kočnerom. Obaja si tykali, pričom diskutovali o politike, médiách, posielali si rôzne fotografie a dohadovali sa na stretnutiach.

Policajný prezident Štefan Hamran vysvetlil, že NAKA mala na vyšetrovanie vlastný podnet, ale aj podnet od Najvyššieho kontrolného úradu. Podľa Hamrana sa výška odhadovanej škody pohybuje okolo sumy 74 miliónov eur. Vznikla pri nákupe obranných technológií pre Vojesnké spravodajstvo.

Obvinených je 16 fyzických osôb a dve právnické osoby, jedna spoločnosť s ručením obmedzeným a jedna akciovka.