Mal slúžiť na rýchlu pomoc pre ľudí, ktorí sa pre covid ocitli v patovej situácii. Do fondu, ktorý ešte vlani na začiatku krízy zriadil sám Igor Matovič na úrade vlády, prispeli stovkami eur poslanci, ministri, moderátorka Adela Banášová, Únia mladých čínskych podnikateľov, ale aj bežní ľudia. Najväčšiu sumu, štedrého pol milióna eur, poslal podnikateľ Milan Fiľo, ktorý kedysi privatizoval časť ružomberských papierní a celulózok. Presných 20-tisíc eur daroval aj ďalší biznismen, Ladislav Packa.

Kde to viazne?

Peniaze z balíka mali čerpať najmä ľudia, ktorých sito iných foriem štátnej pomoci nezachytilo. Napríklad slobodná matka s malými deťmi, ktorá potrebuje depozit 719 eur na nájomný byt, čo je naraz veľká suma. Mladík, ktorý skúšal šťastie v susednom Česku, ale o prácu prišiel hneď v prvom lockdowne a po vyplatení všetkých nákladov zrazu nemal ani na cestu domov. Invalidná dôchodkyňa, ktorej pomáhali s faktúrami deti, ale tie za posledný rok stratili zamestnanie. Majiteľka tanečnej školy a bývalá tanečnica z Lúčnice v jednom, ktorej prevádzka nie je ani umenie, ani šport a už rok sa v nej žiadna salsa netancovala. Príbehy týchto ľudí patria k tým šťastnejším, lebo pomoci z vládneho fondu sa dočkali. Na účet im prišlo 500 alebo 1 000 eur. Ďalšie desiatky ľudí však na schválenie čakajú a z pohľadu zvonku to vyzerá ako ťahanie peňazí z chlpatej deky.

Do dnešného dňa je vyplatených 138 prijímateľov. Dokopy dostali 86 115 eur. Na účte však zostáva vyše 600-tisíc eur! Dalo by sa povedať, že sumy, ktorou prispel podnikateľ Milan Fiľo, sa vlastne ešte ani nedotkli. Fiľo sa k tempu pomoci vyjadriť nechcel. Peniaze daroval a basta.

Poslanec za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Peter Kremský, ktorý do fondu posiela peniaze takmer pravidelne, by však prijal trochu viac svižnosti: „Určite by prideľovanie a posielanie financií z fondu pomoci malo byť oveľa rýchlejšie a hlavne by malo fungovať vtedy, keď je ťažká situácia. Žiaľ, štátna byrokracia je stále silná, a tak to trvá veľmi, veľmi dlho. Verím, že sa nám podarí vylepšiť zákony tak, aby to v budúcnosti išlo oveľa rýchlejšie.“

Obnaženie chudoby

Napríklad rezort kultúry stihol od novembra vyčerpať 853 200 eur a schváliť 269 žiadostí umelcom, ktorých kríza zasiahla. Kde je teda problém s Fondom vzájomnej pomoci? Proces žiadosti je pritom práve tu menej zložitý. Opíšete svoju situáciu a dôvod, prečo vznikla v covidovom období.

Roland Kyška, správca a zakladateľ stránky Ludialudom.sk, ktorá zapojila do rozdeľovania peňazí cez vládny fond svoj tím a štátu poskytla technologickú podporu, vysvetľuje: „Až 91 percent uverejnených výziev bolo validovaných nezávislým overovateľom. Po začiatku spolupráce sme posilnili interné procesy aj tím administrátorov, a aj keď podľa pravidiel máme na kontrolu žiadosti a následný kontakt s príjemcom sedem pracovných dní, dnes sa tak deje priemerne za menej ako tri dni. Aj v závislosti od ďalšej reakcie príjemcu je po preverení údajov výzva uverejnená do týždňa. Tu, žiaľ, treba povedať, že mnoho príjemcov na žiadosť o potvrdenie pravdivosti údajov už ďalej nereaguje, čo je dôvod, prečo takéto žiadosti zamietame.“

Kyška odmieta, že by bol problém s nízkym počtom žiadostí a v tom, že na získanie pomoci treba zverejniť svoje meno a emotívny príbeh na webe. To totiž pri spustení projektu v lete kritizovala šéfka Progresívneho Slovenska Irena Bihariová. „Žiadatelia o pomoc musia verejne obnažiť svoju chudobu a tieseň a doslova sa verejne usvedčiť zo straty vlastnej dôstojnosti, ak sa chcú zapojiť do súťaže o príspevok z fondu. Takáto ponuka sociálnej politiky je v skutočnosti nielenže hanebná, ale premiér ňou unáša Slovensko dekády rokov späť. Dnes už naozaj žiadna z vlád civilizovaného sveta neposiela svojich občanov pred dvere charitatívnych spolkov a filantropov, pretože je to zahanbujúci znak, že nezvládla naplniť sociálnu úlohu štátu,“ hnevala sa.

Na portáli Ludialudom však vidieť, že nie každý podporený si musí vyliať srdce, ako zle sa mu žije. Viaceré žiadosti sú vecné. Situáciu stačí podrobnejšie opísať až overovateľovi z fondu, keď vás kontaktuje.

GALÉRIU k článku si pozrite TU>>>

„Vzhľadom na to, že pandémia pretrváva, finančné prostriedky budú pomáhať ľuďom, ktorí sa dostanú do problémov aj v nasledujúcich mesiacoch. Rýchlosť čerpania peňazí z fondu závisí od počtu žiadostí. Ak by počet žiadostí prichádzal rovnakým tempom ako doteraz, peniaze by sa vyčerpali v priebehu dvoch rokov,“ nádeja sa úrad vlády.