Tip na článok
Ladislav Baka aktuálne zastáva vedúci post na Úrade na ochranu ústavných činiteľov. S exmanželkou zaplatili necelých 80-tisíc eur za nehnuteľnosť, ktorá má oveľa väčšiu hodnotu.

Ako sa dá kúpiť dom za babku? Musíte byť policajný funkcionár

Policajný funkcionár s vplyvnou exmanželkou si dali postaviť dom takmer za dvestotisíc eur, zaplatili však necelú polovicu.

Galéria k článku (5 fotografií )
Ladislav Baka: Aktuálne zastáva vedúci post na Úrade na ochranu ústavných činiteľov. Šéfuje oddeleniu osobnej ochrany.
Dom za babku: Manželia Bakovci zaplatili necelých 80-tisíc eur za nehnuteľnosť, ktorá má podľa odhadu realitnej maklérky hodnotu približne 230- až 290-tisíc eur.
Moderné sídlo: K domu v pezinskej Kučišdorfskej doline patrí udržiavaná záhrada so záhradným domčekom a bazén.

Pán Jozef je živnostník. Podniká v oblasti stavebníctva a snaží sa, ako najlepšie vie. Všetko konzultuje s klientmi, ktorým pomáha odbornými aj praktickými radami. Známe pravidlo Náš zákazník, náš pán! jednoducho považuje za kľúč k úspechu a spokojnosti oboch strán dohody. Podniká však na Slovensku, kde dodržiavanie elementárnych pravidiel slušnosti občas poriadne pokrivkáva.

V krajine, kde je pre niektorých zrejme úplne normálne dať si postaviť rodinný dom takmer za dvestotisíc eur a zaplatiť zaň necelých osemdesiattisíc. Pán Jozef v roku 2010 dokončil taký dom pre manželský pár, ktorý biedou rozhodne netrpel.

Jeho zákazníkmi boli Ladislav a Monika Bakovci - on príslušník policajného Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií osobne chrániaci vtedajšiu hlavu štátu Ivana Gašparoviča, ona členka predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne s ročným príjmom prevyšujúcim dva milióny korún, vyše 66-tisíc eur.

Hoci sa píše september 2014, svoje pohľadávky voči živnostníkovi, ktorý im od základov vybudoval rodinné hniezdo, doteraz nevyrovnali. Stavbára z Oravy tak priviedli do existenčných problémov.

Boli spokojní

Všetko sa začalo v roku 2007, keď pána Jozefa oslovil istý známy a ponúkol mu ako overenému živnostníkovi zákazku na zhotovenie hrubej stavby rodinného domu v Pezinku.

„Súhlasil som. S objednávateľmi sme následne uzavreli písomnú zmluvu. Viac-menej som rokoval len s pánom Bakom, ktorý to všetko zastrešoval. Za vykonanie prác na hrubej stavbe mi riadne zaplatili. V tom čase to boli približne dva milióny korún."

"A keďže boli spokojní, ústne ma požiadali, aby som pokračoval v interiérových aj exteriérových stavebných prácach až do konečného vyhotovenia tak, aby bol dom plne funkčný na bývanie,“ približuje priebeh „spolupráce“ pán Jozef.

Súčasťou následných prác bola realizácia vonkajšieho a vnútorného zateplenia, izolácie stropov, obkladov a dlažieb, vybudovanie záhradného domčeka a bazéna, ale tiež oplotenie parcely či terénne a sadovnícke úpravy pozemku okolo domu. Za tieto práce Bakovci živnostníkovi na základe vystavených faktúr predbežne vyplatili sumu prevyšujúcu 16 500 eur.

„Aj ústna dohoda je dohoda. Nemal som ani najmenšie obavy. Veď dovtedy všetko riadne zaplatili. Bol som presvedčený, že pri ich postavení predsa nebudú riskovať,“ vracia sa do minulosti pán Jozef. Opak bol však pravda a nočná mora nejedného slovenského živnostníka sa naplnila - manželia Bakovci prestali platiť.

„Pán Baka, ešte kým dvíhal telefón, ma upokojoval, že všetko vyrovnajú, že predajú byt vo Vinosadoch. Stále som tak nejako dúfal. Nezatajoval sa predo mnou, ešte aj z Pekingu, kde bol na olympiáde s prezidentom, mi doniesol nejaké tie spomienkové darčeky...“ krúti hlavou pán Jozef. Dom bol hotový, bez reklamácie prevzatý, faktúra na konečnú sumu takmer stoosemtisíc eur vystavená, no uhradiť ju akosi nemal kto.

Rozviedli sa

Aby toho nebolo málo, medzičasom sa manželia Bakovci rozviedli. Elitný policajt dáva od všetkého ruky preč, keďže rodinný dom v Pezinku pripadol jeho exmanželke.

„Počas telefonátov v roku 2011 začal tvrdiť, že s vyplatením pohľadávky nič nemá, že on už žije v Rakúsku s novou ženou a že si to mám všetko vybaviť s jeho bývalou. Nakoniec so mnou prestal komunikovať úplne,“ tvrdí pán Jozef.

Pani Baková, ktorá medzičasom zmenila zamestnávateľa a podľa našich informácií zastáva post námestníčky riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Bratislave, povedala, že jej nie sú známe akékoľvek nevyrovnané záväzky voči pánovi Jozefovi a že vyfakturovanú sumu v žiadnej časti neuznáva.

Žena, ktorá zastáva významný post, zrejme presvedčila samu seba, že moderný dom, kde žije, má hodnotu necelých osemdesiattisíc eur. „Mne zostali len oči pre plač. Dal som podnet na políciu, ktorá to zamietla, rovnako ako prokuratúra. Obrátil som sa preto na súd. Zaslal som tam všetky dôkazy, všetky krycie listy rozpočtu na jednotlivé položky."

"Uvidíme, ako rozhodne, no mám obavy. Už v minulosti som totiž súd žiadal, aby zakázal Bakovcom manipuláciu so spomínaným bytom vo Vinosadoch, aby som mal aspoň akú-takú istotu, no moju žiadosť zamietol. No a pred pár týždňami byt zmenil majiteľa,“ uzatvára pán Jozef.

Všetko v poriadku

Policajt Ladislav Baka, ktorý po odchode Ivana Gašparoviča z prezidentského postu profesijne poskočil - na Úrade pre ochranu ústavných činiteľov sa z neho stal vedúci oddelenia osobnej ochrany-, sa k téme najskôr odmietol vyjadriť. „Všetko som povedal tam, kde som to mal povedať,“ odbil nás.

Kde a čo vlastne povedal, konkretizovať nechcel. Napokon sa však rozrečnil a spustil, že keď sa pýtame na sumy, tak kto, koľko a či to stačilo, alebo nie, nebude komentovať.

„My tvrdíme, že sme dali dosť, že je všetko v poriadku a vyplatená suma postačuje na celý dom. Dotyčný pán, že nie, že ešte potrebuje doplatiť. Máme na to odlišné názory a rozhodne súd. Takže aktuálne k tomu naozaj nemám čo iné povedať,“ ukončil debatu vedúci Baka.

Jeho exmanželku Moniku Bakovú sa nám zastihnúť nepodarilo ani osobne, ani telefonicky. Bude však zaujímavé sledovať vystúpenie bývalého manželského páru pred súdom, kde iste veľmi radi prezradia, akým zázrakom sa dá za necelých stotisíc eur prísť k modernému rodinnému domu.

Väčšina z nás si dá poradiť. Veď kto by nemal záujem za niekoľko desiatok tisíc eur získať dom, ktorého hodnotu realitná maklérka bez informácií o jeho vnútornom zariadení odhadla na 230- až 290-tisíc eur.

VIDEO Plus 7 Dní