Tip na článok
Kostol svätého Jána: Stred Európy vraj v minulosti vypočítali tak, že kopíroval vežu kostola v Kremnických Baniach.

Ako sa dá sa vypočítať stred kontinentu? Európa ich má niekoľko

Slovensko nie je jediná krajina, ktorá si nárokuje geografický stred Európy.

Galéria k článku (10 fotografií )
Na snímke z roku 1998 vtedajší minister vnútra Gustáv Krajči.
Dilove, Ukrajina
Stredoeurópania?: Tradíciu osláv nad Kremnickými Baňami založili nacionalisti okolo HZDS.

Slovensko sa zvykne označovať za krajinu v srdci Európy. Umiestnenie uprostred starého kontinentu má aj ďalší rozmer. Od symbolického stredu Európy je len krôčik k tomu „skutočnému“. Centrum najnižšieho svetadielu sa údajne nachádza blízko Kremnice.

V minulosti z neho politici vytĺkali kapitál, dnes chátra. Ako je to však so stredom Európy v skutočnosti? Prečo je možné, že sa ním pýšia aj v Poľsku, Česku, Litve i v Nemecku?

Kremnické Bane

„My stred Európy máme tu u nás, v Kremnických Baniach. Je to na pomedzí s Krahuľami, a tak sa niekedy udáva, že stredom sú Krahule, ale v tom nevidíme problém. Vystupujeme spoločne ako mikroregión a podelíme sa,“ usmieva sa starosta obce Kremnické Bane Konrád Schwarz.

Priamo nad voľakedajšou nemeckou baníckou osadou sa nachádza stred Európy. Prinajmenšom ten náš. Kremnické Bane založili v stredoveku nemeckí kolonisti, potom sa však zlaté časy pominuli, Nemcov po druhej svetovej vojne odsunuli a zmenili pôvodný názov obce. Dnes žije uprostred Kremnických vrchov čosi vyše dvestošesťdesiat duší a stredovekú romantiku vystriedala trpká realita spojená s nezamestnanosťou a so strachom z nebezpečnej povrchovej ťažby zlata, ktorá hrozí za humnami.

Na temene vrchu nad obcou sa týči gotický Kostol svätého Jána, vedľa ktorého stojí balvan označujúci „stred Európy“. Opodiaľ sa skláňa tenký pahýľ stromu, čo tu pred župnými voľbami zasadil neúspešný kandidát na župana Ľudovít Kaník (SDKÚ). Lokalita pôsobí zanedbane. Cedule navigujúce do stredu kontinentu sú staré, bližšie informácie chýbajú.

Absentuje občerstvenie i stánok so suvenírmi. Opodiaľ je nedostavaný a pozvoľna sa rozpadávajúci amfiteáter. Financie potrebné na dobudovanie lokality však vysoko prevyšujú možnosti obce.

„Skúšali sme podať projekt, no neuspeli sme,“ hovorí starosta. A pripomína, že kedysi tu boli veľké akcie. „Ale viete, ako to chodí v politike - pri rozdelení štátu sa to zrejme hodilo ako symbol.“ Politikom však vždy išlo o vlastnú propagáciu. Keď ešte voliči počúvali plamenné reči v národnom duchu a stred Európy im hral do karát, starali sa.

Jánsky kostolík

Samotný kostol obkolesený cintorínom má za sebou už vyše osem storočí. Postavili ho pri osídľovaní okolia Kremnice a vraj sa zámerne nachádza na kopci na rozhraní chotárov. Slúžil pre viacero osád, okrem Kremnických Baní a Krahúľ aj pre Kunešov a Horný a Dolný Turček. Viaže sa k nemu aj viacero miestnych legiend.

Kostolnú vežu pristavali až neskôr, počas komunizmu do nej udrel blesk a podpálil zvonicu. Bolo to symbolické - hoci unikátny kostol prežil pohnuté stáročia, vláda ľudu sa mu takmer stala osudnou. Interiér totálne vybrakovali a zničili, ukradli dokonca aj kamennú krstiteľnicu. Predsa sa sem však vrátil život. Na rekonštrukciu kostola prispeli potomkovia vysídlených rodákov z Nemecka.

Neskôr vznikol kláštor kapucínov. Počas letných mesiacov sa v kostole opäť slúžia bohoslužby a začínajú ho vraj vyhľadávať tí, čo sa chcú sobášiť či krstiť v strede Európy. Predstavený kláštora brat Miloš hovorí: „Traduje sa, že geometrický stred Európy tu vymerali ešte talianski inžinieri pri stavbe železnice v devätnástom storočí. Stred má pasovať priamo na stred kostola.“

Spolitizovaný

Ako je na Slovensku zvykom, aj geografický stred Európy sa u nás spolitizoval. To, kto oficiálne posvätil kremnický stred Európy, sa dnes dá ťažko určiť - autora myšlienky neprezrádza ani nápis na balvane. Prvýkrát sa tu oslavovalo v roku 1992. Odvtedy pokračovali oslavy za účasti členov HZDS a nacionalistov.

V čase vypätého mečiarizmu tu horeli vatry zvrchovanosti, popri plamenných prejavoch sa štát v „srdci Európy“ rozkrádal a smeroval na východ. Vatry zapaľoval expremiér Vladimír Mečiar. Štafáž mu robili také osobnosti ako Gustáv Krajči, Augustín Marián Húska, Dušan Slobodník i niekdajší šéf Matice slovenskej Jozef Markuš.

Keď vatra nechcela chytiť, priliala sa nafta. Inokedy od podgurážených Stredoeurópanov padali návrhy prikúriť našim prezidentom. „Havla na vatru!“ ozývalo sa nad stredom Európy. Mýtus stredu pritom nie je našou špecialitou. Svoju úlohu hral už v dávnej minulosti, voľakedajšie ríše od neho odvodzovali svoju legitimitu.

Ríšou stredu sa nazývala Čína, mýtus zneužili aj nacisti, pre ktorých bola Tretia ríša srdcom Európy. Na mnohých miestach sveta síce verili, že oni sú tým pupkom sveta, na Slovensku sa však podľa historikov tento mýtus pestuje dlhodobo a dôvodom môže byť strach, aby sme neboli okrajom či perifériou starého kontinentu.

Mnohé stredy

Tak ako my na Slovensku, majú svoj európsky stred aj inde. Spory trvajú už dlhé desaťročia. V Poľsku ho údajne vyrátali už v roku 1775 a nachádza sa v mestečku Suchowola na severovýchode krajiny. V Česku majú stred Európy pri Kouřime, ďalší je vraj na vrchu Melechov pri Světlej nad Sázavou. Asi najoriginálnejšie vyriešil problém velikán mystifikácie Jára Cimrman. Stred Európy vyrátal pri Havlíčkovom Brode, pretože tam mal známosť...

Ďalší stred starého kontinentu je vraj na Ukrajine v dedine Dilove. V Nemecku evidujú hneď viacero stredov - jeden má byť v Drážďanoch pri kostole Frauenkirche, ďalší zasa pribudol po rozšírení Európskej únie v roku 2004 v Kleinmaischeide. A stred Európy, teda Mittelpunkt Europas, sa údajne nachádza neďaleko vrchu Tillenberg, len pár metrov od hraníc s Českou republikou. Tam podľa tradície vyhlásil zemepisný stred Európy sám Napoleon. Tým sa však výpočet nekončí.

Ďalší stred Európy majú v Litve na vrchu Bernotai neďaleko metropoly Vilnius. Tento vážny kandidát je zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Určili ho vraj Francúzi z Národného geografického inštitútu a jeho súčasťou je aj múzeum. Svoj stred Európy má tiež Estónsko i Bielorusko svojrázneho Alexandra Lukašenka, ktoré od európskej sféry delí aj krívajúca demokracia a stále funkčná KGB.

Geometrický stred

Pri toľkých centrách Európy sa zdá, že kontinent je elastický. Dá sa vôbec vypočítať jeho stred tak, aby sa nedalo polemizovať? Predseda Slovenskej spoločnosti geodetov a kartografov Dušan Ferianc hovorí: „Áno, geometrický stred Európy sa dá vyrátať presne - pri presne definovaných podmienkach.“

Pri výpočte stredu Európy ako turisticky zaujímavej lokality sa podľa neho každý usiluje vychádzať z takých údajov, ktoré ich výpočet podporia. Problémom je pritom už samotné zadanie otázky. Závisí od toho, čo je a čo nie je Európa, či do výpočtu zarátame aj oceán a vzdialené ostrovy, alebo, naopak, do definície zahrnieme len kontinentálnu časť.

„Záleží, aké hranice si vyberieme, v akom zobrazení a čo s hranicou európskej časti Ruska. Z môjho pohľadu by sa mal výpočet realizovať iba z kontinentálnej časti Európy,“ pokračuje Ferianc. Ak sú určené hranice, potom je podľa neho možné z mnohouholníka vypočítať ťažisko - stred objektu.

„Matematicky sa dá všetko spočítať, ale v tomto momente narazíme na kvalitu - presnosť údajov o hranici. Ak totiž súradnice poznáme v stovkách metroch, tak vypočítaný stred môže varírovať až v desiatkach kilometrov.“

Okrem presnosti údajov o hraniciach je problém aj to, že v kartografii sa používajú rôzne systémy merania, ktoré by bolo treba najprv zosúladiť. V súčasnosti sa zjednotením súradníc, štátnych i geografických hraníc zaoberá iniciatíva Európskej komisie INSPIRE aj projekt EuroGeographics. Nevedno však, či sa raz dočkáme stredu, s ktorým budú spokojní všetci.

VIDEO Plus 7 Dní