Od parlamentných volieb prešiel takmer rok. Hoci je extrémizmus na Slovensku stále väčším problémom, šok z nástupu ĽSNS zrejme opadol. Generálnej prokuratúre podnety na rozpustenie Kotlebovej strany chodia už len sporadicky.

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky eviduje 169 podaní s návrhmi na rozpustenie politickej strany Ľudová strana – Naše Slovensko,“ napísala hovorkyňa Andrea Predajňová. Počet podaní veľmi nestúpol, keďže tesne po voľbách hovorila generálna prokuratúra o vyše 160-tich podaniach.

Marian Kotleba: Čo jeho poslanci skrývajú v kanceláriách?
Marian Kotleba: Čo jeho poslanci skrývajú v kanceláriách?
SITA

Čo s nimi však ani po jedenástich mesiacoch nie je jasné. „Vzhľadom na množstvo podnetov a ich kvalifikovaného posúdenia a rozhodnutia, si meritórne rozhodnutie vyžaduje potrebný čas. Súčasný stav prešetrovania neumožňuje poskytnúť podrobnejšie informácie o konkrétnych úkonoch v tejto veci,“ napísala ďalej hovorkyňa.

Ak by našli dôvody na zrušenie strany, vec by museli posunúť na Ústavný súd, ktorý by rozhodoval. „Veľká väčšina podnetov bola doručená po parlamentných voľbách 2016, sporadicky sa podania objavujú doposiaľ,“ doplnila Predajňová.

Kotlebovi už jednu stranu zrušili. Súd v roku 2006 zastavil činnosť strany Slovenská pospolitosť – Národná strana.

Kým vyšetrovanie ústavnosti strany, ktorej členovia a prívrženci prejavujú nenávisť cez sociálne siete, ĽSNS stúpajú volebné preferencie. Vláda hľadá lieky proti nárastu extrémizmu napríklad zvýšením počtu hodín dejepisu na školách, alebo zavedením návštev koncentračných táborov do učebných osnov.