Na spáchanie samovraždy im stačí naozaj málo. Využiť na to vedia aj tých pár vecí a predmetov, ktoré môžu mať na cele. „Sú to najmä veci určené na zabezpečenie povinnosti udržiavať osobnú hygienu a upravenosť alebo časti výstroja, napríklad jednorazové žiletky, časti zrkadla, posteľná bielizeň, časti odevu, opasok a podobne,“ vymenúva hovorca Zboru väzenskej a justičnej stráže SR Adrián Baláž čo všetko už poslúžilo väzňom k spáchaniu samovraždy.

Desiatky samovrahov

Tento rok si podľa dostupných údajov v slovenských ústavoch siahli na život už traja ľudia, ak rátame aj mladého príslušníka zboru väzenskej stráže, ktorý sa začiatkom júla v ilavskej base zastrelil služobným samopalom. Len o niekoľko dní neskôr našli v leopoldovskej väznici mŕtveho 40-ročného Silvestra K. Bol jedným z ôsmich mužov, ktorých polícia v máji tohto roka obvinila okrem iného z vraždy bývalého silného muža dunajskostredského podsvetia Ľudovíta Sátora.

Čítajte viac:

Všetko pre únik: Zúfalí väzni prehĺtajú lyžičky a infikujú sa fekáliami

Samovrah sa obesil na opasku priviazanom o posteľ. Zhruba dva mesiace predtým sa zas v ústave na výkon väzby v Justičnom paláci v Bratislave na celovej toalete podrezal 60-ročný muž obvinený z výroby a z prechovávania detskej pornografie. Za uplynulých desať rokov sa v slovenských ústavoch na výkon väzby a odňatia slobody vlastnou rukou o život pripravilo 57 väzňov.

Aspoň tak hovoria dostupné štatistiky, ktoré naznačujú, že čo sa vyspelej Európy týka, podiel samovrážd na celkovom počte úmrtí v našich basách je pomerne vysoký. Napríklad v roku 2007 z 19 úmrtí až v devätich prípadoch išlo o samovraždu.

O rok neskôr si na život siahlo sedem väzňov, pričom prirodzenou smrťou ich zomrel rovnaký počet. Zbor väzenskej a justičnej stráže prijal perto opatrenia na zabránenie úmyselnému samovražednému či sebapoškodzovanciemu konanie väzňov. Všetko majú pod palcom určení príslušníci zboru, okrem iných pedagóg, psychológ, sociálny pracovník, lekár a psychiater.

Čítajte viac:

Bývalý šéf leopoldovskej väznice o úteku trestanca: Zlyhala legislatíva

Je nemožné im zabrániť

Aj napriek tomu však nemožno samovraždám väzňov úplne zabrániť. „Predovšetkým pri skupine väznených osôb, u ktorých nie sú žiadne podozrivé prejavy, na základe ktorých by bolo možné uplatniť primerané opatrenia,“ hovorí Adrián Baláž. Zdôrazňuje, že personál zboru je povinný rešpektovať ľudskú dôstojnosť a nesmie používeať kruté, neľudské alebo ponižujúce spôsoby zaobchádzania.

Nemôže tak napríklad monitorovať technickými prostriedkami priestory štandardných ciel, kontrolovať, respektíve byť prítomný pri vykonávaní osobnej hygieny a hygienických potrieb, ako aj zabezpečenie zákonom garantovaného nepretržitého osemhodinového spánok na lôžku, osobitne u väznených osôb umiestnených v štandardnom režime, ktoré v čase od večierky do budíčka musia byť uzamknuté na celách.

„Vzhľadom na uvedené skutočnosti nemôže personál zboru niesť bezvýhradnú zodpovednosť za takéto konanie väznených osôb,“ uzatvára Adrián Baláž s tým, že v prípade každého náhleho úmrtia obvineného vo výkone väzby alebo odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody je začaté policajné vyšetrovania.

Prečo páchajú slovenskí väzni samovraždy?

- strata slobody

- izolácia

- zásadná zmena životných podmienok

- negatívne vzťahy prípadne strata rodiny a partnerov v dôsledku väznenia