Reklama

Ako lietali v ďalšom COVID roku naši europoslanci: Pollák mieril do Bahrajnu, Štefanec do USA

Peter Pollák.

Zdroj: Robo Homola

Reklama

Viacerí slovenskí europoslanci vlani pre pandémiu sedeli na zadku. Kým Nicholsonová viedla delegáciu v rómskych osadách, Pollákovi platili emirovia pobyt v Bahrajne.

Podľa údajov Európskeho parlamentu sa za rok ušetrilo 24 miliónov vďaka nižšej frekvencii služobných ciest jeho poslancov. Od marca 2020 do júna 2021 boli oficiálne europarlamentné misie úplne pozastavené. Lietanie na konferencie, rokovania, vyšetrovania a iné stretnutia skomplikova- lo výber pracovných ciest. Ešte viac ako inokedy odzrkadľuje priority práce europoslancov, pri niektorých menách vychádzajú úsmevne.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Sulík vysvetľuje, prečo zobral dcéru vládnym špeciálom na Expo do Dubaja

     

    Cestovanie za prácou znamená aj celkom dobrý príjem navyše. Za deň rokovania mimo EÚ inkasujú 162 eur diét. V rámci Únie majú nárok na 323 eur na deň, ak sa zapíšu do prezenčnej listiny cez zasadnutia a hlasovanie v sídlach europarlamentu v Štrasburgu alebo v Bruseli. Pozreli sme sa na to, kto sedel doma, kto cestoval zriedka a kto brázdil svet bez obáv krížom-krážom.

    Veselo k šejkom

    Peter Pollák (OĽaNO) odlietal pravidelne z košického letiska do sídiel europarlamentu. Je zaujímavé, že v čase, keď Lucia Nicholsonová riešila chudobu rómskej komunity na východe Slovenska v rámci misie europarlamentu, Pollák trávil päťdňovú pracovnú cestu v hoteli Radisson Blu Bahrain Diplomat v Bahrajne, kompletne zaplatenú kráľovstvom v Perzskom zálive. Zaujímavý výber služobky v čase, keď nás kosí pandémia a Brusel upriamil pozornosť na problém našich marginalizovaných skupín. Navyše išlo len o „diplomatickú návštevu združenia priateľov Bahrajnu v europarlamente“, takže nie o niečo zásadné, čo by súviselo s Pollákovou prácou vo výboroch. Europoslanec je totiž riadnym členom len vo výbore pre vzdelávanie a kultúru a podpredsedom delegácie parlamentnej spolupráce medzi Ruskom a EÚ. „Máme maratón rokovaní s vládnymi aj parlamentnými predstaviteľmi Bahrajnského kráľovstva o rozvoji našich vzťahov, ľudských práv a ďalších politických otázkach,“ hlásil na Facebooku.

    Zdroj: Robo Homola

    Peter Pollák (OĽaNO).

    Len jediný raz

    Nezaradený europoslanec Milan Uhrík vraví, že v roku 2021 cestoval málo. „Okrem bežných ciest do Bruselu a Štrasburgu som absolvoval len cestu do Poľska,“ povedal. Konala sa koncom novembra, trvala tri dni. Do „sejmu“ pozval podľa Uhríka poľský poslanec viacerých europoslancov riešiť migračnú krízu medzi Bieloruskom a Poľskom. Témami podľa exkotlebovca bolo aj konanie Európskej únie voči našim severným susedom, ktorých vláda zrazu odmieta nadradenosť práva Únie nad národným. Uhrík za tri dni stihol sedieť s kolegami pri „formovaní antiglobalistického hnutia v rámci EÚ“, nech sa pod tými slovami skrýva čokoľvek. V pláne mal cesty do Ruska, Bieloruska, do Grécka či do Sýrie. Úplne sa ich nevzdal, len sa to vraj pre kovid poposúvalo.

    Zdroj: FACEBOOK MILANA UHRÍKA

    Nezaradený europoslanec Milan Uhrík.

    V šetriacom móde

    Asi nik z našich europoslancov nie je za šetrenie na cestovaní tak silno ako Eugen Jurzyca. Ten je veľmi spokojný, že stláčať gombíky na hlasovaniach môže z pohodlia domova. Prácu mu to vraj „v zásade nekompli- kovalo“.

    „Účasť na plenárnych zasadnutiach vrátane hlasovaní, ako aj účasť na výboroch, hlasovaniach a súvisiacich rokovaniach (napríklad mítingy v úlohe tieňového spravodajcu pre správy alebo stanoviská) sa konali dištančne a prostredníctvom online mítingov. Som za to, aby europoslanci a zamestnanci nemuseli cestovať na každý míting či hlasovanie do Bruselu alebo Štrasburgu. Vďaka tomu už do­šlo k výraznému ušetreniu peňazí daňových poplatníkov spojených s cestovaním,“ vysvetľoval. V roku 2021 Jurzyca do Bruselu a Štrasburgu letel zriedka a mimo týchto miest nikde inde.

    Zdroj: MATEJ KALINA

    Eugen Jurzyca.

    Až za oceán

    Ivan Štefanec z KDH hlási, že vlani letel mimo sídiel europarlamentu za prácou len raz, ale rovno za oceán. Bol členom delegácie podvýboru pre ľudské práva. „Zúčastnil som sa na rokovaniach s predstaviteľmi Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku. Diskusie sa venovali témam ako bezpečnostná situácia v Afganistane, dodržiavanie ľudských práv pri konfliktoch, podpora mladých ľudí či otázkam spojeným s ochranou klímy,“ opísal pestrý program. Je zaujímavé, že sa vybral práve do New Yorku, pretože Ivan Štefanec sa venuje skôr ochrane spo­trebiteľa a trhu, ekonomickej agende. Ľudské práva nie sú výborom, len podvýborom a náš europoslanec nie je ani jeho stálym členom, len náhradníkom.

    FOTO V GALÉRII

    „Účasť na služobných cestách nie je povinná. Je možná vo výboroch, kde europoslanci pôsobia ako členovia alebo náhradníci. Na základe prejaveného záujmu sekretariát podľa príslušnosti k politickej frakcii, svojho uváženia a podľa aktivít poslancov vyberie z prihlásených potrebný počet účastníkov a poskytne im možnosť na misii sa zúčastniť. Od pôvodne vyjadreného záujmu možno aj upustiť, v tom prípade vyberú náhradníka,“ vysvetľuje postupy.

    Zdroj: TASR

    Ivan Štefanec z KDH.