Tip na článok
Zasadnutie poslancov Národnej rady SR k 13. A 14. platu pracujúcich na Slovensku. Na snímke vľavo je Marián Kotleba

Ako ostrieľaný politik, čo pozná systém. Kotleba rozdával tisícky na odstupnom

Nielen v Trnavskom samosprávnom kraji sa rozdávalo štedré odstupné. Aj bývalý banskobystrický župan ukázal, že k verným vie byť štedrí. Zo štátneho.

Galéria k článku (21 fotografií )
Ján Lunter predstavil tím expertov, ktorý má pomôcť rozvoju kraja. Zľava Ján Baláž, Iveta Niňajová, Tomáš Miškovič.
Ján Lunter predstavil tím expertov, ktorý má pomôcť rozvoju kraja.
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter.

O vlastných sa dobre postaral. Tesne pred koncom v úrade predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) odmenil piatich svojich najbližších. Ten, ktorý často obviňuje menšiny z toho, ako vedia využívať systém, ukázal, že so zákonmi vie vypiecť.

Tisícky na odstupnom

Svojim najbližších spolupracovníkom na župe mohol dať štedré odstupné vtedy, keď sa ich miesta rušili. A tak Marian Kotleba neváhal a na poslednú chvíľu zmenil organizačnú štruktúru župy. Niekoľkotisícové “odchodné” potvrdilo aktuálne vedenie BBSK.

„Z dôvodov organizačnej zmeny ukončilo minulé vedenie Úradu BBSK pracovné pomery k 30. novembru 2017 s piatimi zamestnancami a odstupné bolo vyplatené vo výške štvornásobku a päťnásobku priemerného mesačného zárobku. Dovedna to bola suma 23 945,63 eur,” napísal hovorca Matej Bučko. Dodal, že všetko bolo “v zmysle Zákonníka práce a Podnikovej kolektívnej zmluvy zamestnancov BBSK”.

Morálne?

Odchodné dostali aj tí kotlebovci, ktorí sú súčasne aj poslancami NRSR. „Je to otázka napríklad na pána Moru, ktorý ako poslanec NRSR berie mesačne čistý plat 2500 eur, či je jeho odstupné morálne v poriadku,“ podotkol v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ nový šéf kraja Ján Lunter. Obrátili sme sa na poslanca Jána Moru, ale na otázky odpoveď neprišla.

Odpovedala však pravá ruka Mariana Kotlebu Milan Uhrik. Na kraji pôsobil ako riaditeľ úradu. Podľa neho odstupné dostávali odchádzajúci zamestnanci úradu, ktorí si „z morálnych dôvodov neželali zostať pracovať pod novým županom Lunterom. Všetky odmeny boli vyplatené za dlhé roky kvalitne odvedenej práce,“ znie jeho verzia.

Nekompetentní

Ján Lunter hovorí niečo iné. Podľa neho naplnil jeho predchodca župné sídlo nekompetentnými ľuďmi. „Robíme personálny audit, zatiaľ sme prepustili 15-tich ľudí dohodou,“ vraví. Uhrík tvrdí, že Lunter aj týmto ľuďom musel udeliť odstupné. Podľa Luntera odišli na dohodu.

„Taký je zákonník práce a taký poriadok odmeňovania schválili poslanci BBSK. Zamestnávateľ to pri prepúšťaní akýchkoľvek zamestnancov musí rešpektovať,“ vraví Uhrík.

„Pripomínam, že na Úrade BBSK sme ako poslanci NR SR pracovali za minimálne mzdy a ja a Marian Kotleba sme si pri odchode nevzali dokonca žiadne odmeny ani odstupné,“ napísal.

Celý rozhovor s Jánom Lunterom si môžete prečítať v najnovšom čísle týždenníka Plus 7 dní, ktoré bude v stánkoch 22. februára.

VIDEO Plus 7 Dní