Tip na článok
Na dostrel: Strelnica v Jarovciach je v bezprostrednej blízkosti rodinných domov. Na prevádzku nemá všetky potrebné povolenia.

Ako v Stalingrade! Strelnica v Jarovciach je pri rodinných domoch

Hoci strelnica v Jarovciach funguje nelegálne, rezortu vnútra to neprekáža a dokonca si ju prenajíma pre športových strelcov.

Bezohľadnosť a arogancia. Inak sa správanie ľudí zodpovedných za prevádzku strelnice v bratislavskej časti Jarovce nazvať nedá. Pravidelná, niekoľko hodín trvajúca streľba ráno budí obyvateľov neďalekých domov, cez víkendy im „spríjemňuje“ oddych a podvečer, keď prídu z práce, sedia aj v tých najväčších horúčavách za zatvorenými oknami, aby nemuseli počúvať neustále výstrely.

Strelnicu v Jarovciach si prenajíma aj ministerstvo vnútra, pritom mu vôbec neprekáža, že jej majiteľ ju prevádzkuje nelegálne.

Na dostrel

Areál leží hneď vedľa štvrte rodinných a bytových domov a problém so spĺňaním noriem má dlhodobo. Obec už pred niekoľkými rokmi situáciu riešila a podarilo sa jej dosiahnuť, že na strelnici aspoň zakázali používať ťažšie zbrane a smie sa tam strieľať iba z malokalibroviek a zo vzduchoviek.

„Je to naozaj nenormálne. Prídete domov z práce a musíte zavrieť okná, pretože inak sa cítite ako v obliehanom Stalingrade. Dve-tri hodiny pália v kuse, až do večerných hodín. Strieľajú cez víkendy, neraz vás zobudí streľba už o šiestej hodine ráno! Strelec si dá na uši chrániče a páli."

"Náboje kupovať za svoje nemusí, tak ich vystrieľa aj zo päťsto. Asi ho netrápi, že niekoľkým stovkám ľudí tým poriadne strpčuje život. Neviem, či aj niekde inde v civilizovanom svete je hneď vedľa obytných domov nekrytá strelnica,“ sťažuje sa jeden z majiteľov domov.

„Počul som, že sused podal sťažnosť hygienikovi, ale na strelnici to ignorujú a strieľajú pokojne ďalej. V tomto štáte už naozaj nikto nerešpektuje zákony a ako vidno, dokonca už ani ministerstvo vnútra. Mohli by tú strelnicu postaviť vedľa domu, kde býva pán minister Kaliňák. Keby výstrelmi niekto sústavne budil jeho dieťa, asi by reagoval ináč. Našťastie, aspoň ten hygienik si poctivo robí svoju robotu.“

Regionálny úrad verejného zdravotníctva ( RÚVZ) si od prevádzkovateľa strelnice, ktorým je Združenie technických a športových činností, vyžiadal doklady, že strelnicu prevádzkuje v súlade so zákonom číslo 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, a povolenie regionálneho hygienika.

A čuduj sa svete, vo svojej odpovedi zo dňa 23. júna združenie odpísalo, že súhlasom hygienika nedisponuje. Inak povedané, strelnicu v Jarovciach jej majitelia prevádzkujú načierno.

„V súčasnosti RÚVZ Bratislava pripravuje oznámenie o začatí správneho konania vo veci uloženia pokuty za správny delikt nelegálneho prevádzkovania strelnice. Podľa zákona sú prevádzkovatelia povinní zabezpečiť, aby expozícia obyvateľov a ich prostredia bola čo najnižšia a neprekročila prípustné hodnoty na deň, večer a noc,“ píše sa v stanovisku, ktoré nám zaslala hovorkyňa úradu verejného zdravotníctva Lenka Skalická.

Argumenty ako víno

„My sme tu boli skôr, už v sedemdesiatych rokoch. Rodinné domy tu nemali čo hľadať. My máme všetky povolenia od policajtov, od hygienika nič nepotrebujeme. Ja si myslím, že hygienik by mi mal dokázať, že robím hluk,“ vysvetlil nám svoj zvláštny postoj k problému prevádzkovateľ strelnice Martin Wolf.

Jemu k šťastiu vraj žiadne povolenia nechýbali. Tento dôchodca, ktorý sám o sebe tvrdí, že na strelnici je kuričom, zametačom, koscom trávy a údržbárom, má o spolužití s civilmi v susedstve mimoriadne svojské predstavy. Vraj sa nemajú čo sťažovať a nemali si tam kupovať domy a byty.

Martinovi Wolfovi, niekdajšiemu komunistickému funkcionárovi v Jarovciach, by však bolo načim pripomenúť, že všetky budovy v okolí „jeho“ strelnice boli postavené v súlade s platným územným plánom v zóne určenej na bývanie. Areál strelnice ešte za socializmu vybudovali nadšenci streleckého športu a majiteľom bol Zväzarm.

Wolfovo Združenie technických a športových činností sa k nej dostalo veľmi šikovne a najmä mimoriadne výhodne. V podstate zadarmo. Areál s rozlohou 6 314 štvorcových metrov združenie totiž vydržalo. Tak sa súčasní užívatelia a správcovia dostali k majetku v hodnote niekoľko stotisíc eur.

„Máme informáciu, že združenie sa zdráha prijímať nových členov. A keď sa jedného dňa rozhodne objekty a pozemky predať, tak ich jednoducho predá. Wolfovci si urobili zo strelnice niečo ako rodinný podnik,“ komentuje situáciu starousadlík z Jaroviec, ktorý si želá zostať v anonymite. Popravde sa tomuto želaniu nečudujeme. Stačí si prečítať odpovede od Martina Wolfa na otázky, ktoré mu zaslal týždenník PLUS 7 DNÍ.

Podľa nich strelnica potrebné povolenia má a „... trefnejšie je položiť otázku RÚVZ BA, prečo povolil výstavbu domov v okolí strelnice… Developér, čo staval domy v okolí, mal postaviť protihlukovú bariéru, opýtajte sa jeho, kde je, a opýtajte sa ľudí, prečo si tam kúpili byty alebo domy, keď vedeli, že je tam strelnica,“ píše Martin Wolf.

Na otázku, kto je vlastníkom objektu strelnice, má strelec z Jaroviec rovnako akčnú odpoveď: „Zistite si to na katastrálnom úrade.“ Na námietku, že ľuďom vadí streľba včas ráno, dokonca už aj o šiestej hodine, či neskoro večer, má pán Wolf rýchlu odpoveď: „Ako neskoro? Čo strieľame po desiatej večer a v noci?“

Zaujímalo nás aj to, či strelnica vedie evidenciu o časoch, kedy sa na nej strieľa, a kto strieľa. Prípadne, či obyvatelia Jaroviec môžu niekde nájsť informáciu o tom, kedy sa bude strieľať, aby si náhodou na ten čas nezorganizovali posedenie na záhrade.

Internetová stránka strelnice je totiž viac než chabá, nenájdete na nej ani zmienku o harmonograme využívania, nedajbože kontakt, či už telefonický, alebo mailový.

„Kto chce, nech príde, vo vestibule to máme vyvesené,“ komentuje Wolf. Ďaleko pred vestibulom na hlavnej bráne je však zákaz vstupu pre cudzích a v objekte sa pohybuje vypustený rotvajler. To sa potom ťažko číta nástenka vo vestibule. A čo na to ministerstvo vnútra, ktoré si strelnicu prenajíma?

„Tréningovou náplňou športovcov streleckého oddielu fungujúcich na strelnici v Jarovciach sú športovostrelecké disciplíny zastrešené medzinárodnou streleckou federáciou ISSF. V konkrétnom prípade ide o puškové a pištoľové disciplíny, pri ktorých sa využívajú výlučne vzduchové a malokalibrové zbrane."

"Strelnica v Jarovciach je jediná svojho druhu v regióne Bratislavy a blízkeho okolia, ktorá spĺňa technické požiadavky a bez obmedzení umožňuje tréning puškových a pištoľových disciplín podľa pravidiel streleckej federácie. Je vo vlastníctve Združenia technických a športových činností ZO Jarovce a MV SR si prenajíma časť priestorov od roku 2000,“ píše sa v stanovisku ministerstva vnútra, ktoré za využívanie strelnice platí prenájom ročne 34 992 eur.

Na otázku, čo hovorí ministerstvo na fakt, že platí nájomné strelnici bez potrebných povolení, sme dostali šalamúnsku odpoveď. „Rozhodnutie RÚVZ je pre nás nová informácia, budeme, samozrejme, kontaktovať prevádzkovateľa strelnice, aby si všetky náležitosti plnil v zmysle platnej legislatívy."

"Podľa toho, či dôjde k náprave, rozhodneme o ďalších krokoch. Táto strelnica je však z pohľadu športovcov patriacich pod MV SR dôležitá, je to jediné miesto pri Bratislave, kde môžu naši strelci, ktorí patria k svetovej špičke, trénovať,“ napísal nám Ivan Netík z tlačového odboru MV SR.

Ministerstvu zrejme stačí, ak strelnica deklaruje, že spĺňa technické požiadavky, a podstatné je, že umožňuje tréning bez obmedzenia, pretože na strelnici sa napriek vyjadreniu hygienikov stále strieľa. Fakt, že strpčuje život ľuďom v okolí, ktorí platia dane, zrejme naozaj nikoho z úradníkov netrápi. Veď prečo by aj malo, oni tam nebývajú. Ani strelci, ktorí tam trénujú.

Rusovce pod paľbou

Problém so strieľaním majú aj obyvatelia bratislavskej časti Rusovce. Už roky sa sťažujú na hluk zo strelnice, ktorú využívajú na svoj tréning policajné zásahové jednotky ministerstva vnútra. Dokonca došlo aj k incidentu, keď pri streľbách jeden z nábojov zo samopalu „zablúdil“ do susednej obytnej zóny, skončil v stene za gaučom, na ktorom v tom čase, našťastie, nikto nesedel.

„Policajný prezident Tibor Gašpar a vedenie rezortu nám prisľúbili ešte v roku 2012, že v priebehu roka 2013 činnosť utlmia a strelnicu presunú. Je leto 2014 a žiaden presun sa nechystá. Nesplnili ani sľub, že by naviezli okolo strelnice zeminu a zapustili miesta, kde sa strieľa, do zeme,“ hovorí obyvateľ Rusoviec Ivan Türk, ktorému dennodenný hluk zo strelnice spôsobil zdravotné problémy.

Upozorňuje aj na to, že objekt, v ktorom kukláči pália ostrými nábojmi, nie je nijako označený, napriek tomu, že okolo neho vedie cyklotrasa.

Zarazí aj informácia z ministerstva vnútra, ktoré tvrdí, že výcvikový priestor v Rusovciach nie je strelnica podľa zákona o strelných zbraniach a strelive. Nový termín, dokedy sa táto „nestrelnica“ konečne presunie do inej - a hlavne neobývanej - lokality, známy nie je.

VIDEO Plus 7 Dní