Tip na článok
Poplatky za energie vás nemusia nevyhnutne zruinovať.

Ako ušetriť na energiách? Nemusíte vymeniť všetky spotrebiče

Ak chcete usporiť za vodu, elektrinu a plyn, stačí, že nebudete plytvať a postupne investujete do úspornejších zariadení.

Na poplatkoch za vodu, elektrinu a plyn môžete ročne ušetriť desiatky či dokonca niekoľko sto eur. A nemusíte hneď investovať stovky až tisíce do novej práčky, chladničky, umývačky riadu a ďalších spotrebičov. Na začiatok postačí, keď začnete míňať s rozumom.

Životodarná tekutina

Kým spotreba vody na Slovensku od roku 1990 výrazne klesala, jej cena sa, naopak, mnohonásobne zvýšila. Za nižšou spotrebou však netreba podľa odborníkov vidieť zodpovednejší prístup našincov k prírodným zdrojom a životnému prostrediu, ale najmä rastúce ceny vodného a stočného. A tie nebudú v budúcnosti klesať, skôr naopak.

Znížiť spotrebu možno aj bez nákladných investícií, pričom o vode to platí dvojnásobne. Najviac jej totiž minieme pri kúpaní a sprchovaní. Na začiatok stačí, keď nahradíte plnú vaňu horúcej vody sprchou s vlažnou vodou. Neskôr môžete starú sprchovaciu hadicu s hlavicou nahradiť obmedzovačom prietoku vody a úspornou hlavicou s reguláciou dýz.

Čistenie zubov a holenie pri tečúcom vodovodnom kohútiku je zrejme minulosť vo väčšine domácností. Ešte väčšiu úsporu dosiahnete namontovaním perlátorov s prepínateľnými maximálnymi prietokmi vody. Niektorí výrobcovia tvrdia, že domácnosť môže vďaka nim ušetriť aj vyše sto eur ročne.

Recyklácia vody

Podstatnú časť dennej spotreby vody v domácnostiach predstavuje splachovanie WC. Väčšina našincov už pozná úsporné splachovanie toalety vďaka možnosti zvoliť jeden z dvoch variantov objemu vody v závislosti od veľkej a malej potreby alebo pomocou funkcie stop, keď tlačidlom upravia dĺžku splachovania.

Ďalšou možnosťou je splachovanie dažďovou vodou, vodou zo studne alebo recyklovanou, takzvanou sivou vodou z umývadla či vane. Vyžaduje si to síce financie, ktoré sa vám však vrátia v podobe ušetrených nákladov. Navyše vás bude tešiť pocit, že neplytváte pitnou vodou, ktorej zásoby sa prudko míňajú.

Ušetriť môžete aj pri umývaní riadu a nemusíte hneď kupovať umývačku. Stačí, keď budete riad umývať v dreze plnom vody, špinavú vodu vypustíte a opláchnete ich nie pod tečúcou vodu, ale v novej várke čistej vody. Rovnako, ako to robili naše staré mamy.

Čítajte viac:

Dodávateľ odpojil firmy od elektriny sa vysmieva sa im, úradom i súdu

Úspora energie

Aj výdavky za elektrickú energiu možno znížiť bez hromadnej výmeny spotrebičov. Na začiatku stačí ich správne rozmiestnenie v byte. Chladnička, ktorá patrí k najväčším požieračom energie, by nemala stáť hneď pri sporáku. Dôvod? Vyššia teplota a vlhkosť pri sporáku zvyšujú spotrebu najmä starších typov chladničiek.

Ak sú vaše spotrebiče staré viac ako pätnásť, podľa niektorých odborníkov viac ako desať rokov, mali by ste zvážiť ich výmenu. Ich prevádzka je oproti súčasným chladničkám, mrazničkám, práčkam, sušičkám, umývačkám riadu či elektrickej rúre veľmi nehospodárna. Novinky na trhu môžu totiž znížiť spotrebu energie aj o niekoľko desiatok percent. Najnižšiu spotrebu majú zariadenia označené energetickým štítkom triedy A+++, najmenej energeticky úsporné sú spotrebiče v kategórii G.

Ušetriť sa dá aj na drobnostiach. Častým zvykom najmä mladých ľudí je, že po príchode domov zapnú v jednej izbe televízor, v druhej počítač a v tretej rádio, ktoré bežia bez ohľadu na to, či surfujú po internete, alebo pozerajú film.

Usporiť sa dá aj pri rozumnom varení. Elektrickú varnú dosku treba zapnúť vtedy, keď už je všetko potrebné v hrnci a hrniec na doske. Zabúdať netreba ani na pokrievku. Elektrickú dosku stačí vypnúť aj niekoľko minút pred dokončením jedla, keďže z nej stále sála teplo.

V prípade, že sa chystáte vymeniť varnú dosku, treba zvážiť indukčné varenie. Zohreje sa pri ňom iba dno hrnca, no okrem novej dosky potrebujete investovať do špeciálneho riadu.

Rozmýšľajú za vás

Najväčším hitom súčasnosti sú takzvané inteligentné domáce spotrebiče. Inteligentné práčky a sušičky prispôsobia dávkovanie prášku a aviváže množstvu vloženej špinavej bielizne a o priebehu prania vás informujú prostredníctvom mobilného telefónu.

„Rozumná“ chladnička vám zas pošle správu o obsahu a upozorní vás na výrobky, ktorým sa končí lehota spotreby. Inteligentný sporák nastaví ideálnu teplotu prípravy jedla a podľa zvoleného receptu vás upozorní, kedy pridať ďalšie ingrediencie.

Pomocníci v domácnosti môžu dokonca zabrániť manželským sporom. Samostatný inteligentný vysávač uprace celú izbu vrátane ťažko dostupných či veľmi znečistených miest. Robotická kosačka sa zas postará o dokonalý strih trávnika.

VIDEO Plus 7 Dní