Viac ako týždeň si štátna tajomníčka Monika Jankovská nedala pokaziť dovolenku. Do práce nenastúpila ani prvý školský deň, vraj pre prechladnutie. Tesne pred ňou jej pritom Národná kriminálna agentúra (NAKA) zhabala mobil. Pre podozrenia, že si vypisovala s Marianom Kočnerom, dokonca aj po tom, čo zomrel Ján Kuciak. Odvolať sa ju však neodhodlal nielen minister spravodlivosti Gábor Gál, ale ani premiér Peter Pellegrini. Preto mu chcela opozícia vysloviť nedôveru.

Ficove prezývky

Snaha odvolať vládu nasrdila šéfa Smeru, poslanca Roberta Fica natoľko, že počastoval každého z lídrov opozičných strán nejakou šťavnatou prezývkou. „Zúfalstvo opozície vyplývajúce z jej neschopnosti prináša len ďalšie a ďalšie hlúpe nápady,“ začal svoj facebookový výlev poslanec Fico.

„Poslanecký klub strany Smer-SD bude predsedu vlády a celú koaličnú vládu pred opozíciou, ktorú reprezentujú uznaní daňoví podvodníci ako Andrej Kiska a Igor Matovič, narkomani a podozriví z obchodovania s drogami ako Boris Kollár a Michal Truban, pozemkový špekulant Richard Sulík či privatizačné dieťa a vymetač politických strán Miroslav Beblavý, brániť všetkými dostupnými prostriedkami a návrh na vyslovenie nedôvery považuje za absolútne neopodstatnený, účelový a predovšetkým smiešny,“ dokončil s výpočtom prezývok Fico.

„Opička“ v hmle

Pri samotnej kauze svojej nominantky Moniky Jankovskej však držal bobríka mlčania. K prezývkam a častovaniu opozičníkov nelichotivými slovami ho možno doviedlo to, ako rýchlo sa ujala prezývka Opička, ktorú na Moniku Jankovskú vraj použil Kočner, keď si písal so Zsuzsovou. Keď sa totiž na Slovensku v ostatných dňoch povie opička, málokto si predstaví chlpaté zvieratko. Samotná Jankovská čušala celý minulý týždeň ako voš pod chrastou. Jedinou jej reakciou na kauzubol e facebookový status, ktorý zverejnila dva dni po odobratí mobilu. Odmietla akékoľvek vzťahy s Koč­nerom, ktorého vraj vôbec nepozná.

„Chcem veriť, že aj pani štátna tajomníčka ako dospelá žena musí vnímať, že v tejto stupňujúcej sa hre je už predmetom politického zápasu a je v tejto chvíli aj na jej zvážení, či táto situácia pomáha aj jej osobne alebo strane, ktorá ju do tejto funkcie nominovala,“ reagoval Pelleg­rini, ktorý v podstate nechal rozhodnutie na ňu. Jankovská nakoniec ustúpila a rozhodla sa z funkcie odísť. Zdôvodnila to údajným tlakom na jej rodinu. 

Pokračovanie na ďalšej strane.