Vyrobili vás ako bublifuk, - šplechol Trubanovi do tváre líder SNS Andrej Danko. Verejnosti ešte stále málo známemu politikovi tak jasne naznačil, čo si o jeho krátkej politickej kariére a rýchlom nástupe na post lídra strany myslí. Pre ostrieľaných politikov sú nové nastupujúce tváre doslova šokujúce. Až tak, že špekulujú o akejsi liahni politikov, ktorá sa ostatné mesiace aj v súvislosti napríklad s Trubanom, Čaputovou a Vallom prepiera čoraz častejšie.

Máme pol roka pred parlamentnými voľbami a na Slovensku je ticho ako pred búrkou. Marketingoví odborníci a poradcovia práve teraz školia a pripravujú nové tváre, aby v ostatných predvolebných mesiacoch útočili na city a emócie voličov.

Abstinent a impotent

Ideálny politik je silná osobnosť - dokáže osloviť väčšinu, je nesmierne skromný až tichý človek, žiadne „veľké ego“, za každých okolností je úprimný. To, samozrejme, nemyslíme vážne. Ruku na srdce, nikto taký v politike nejestvuje, lebo by v tom dravom prostredí neprežil. Tak­že pekne po poriadku.

 „Nie som dokonalý politik,“reagoval na „drogový“ lapsus na začiatku kariéry líder Progresívneho Slovenska Michal Truban. Sypal si popol na hlavu, že „išiel do politiky s tým, že komunikácia musí byť úprimná. Nechcem sa tváriť, že som dokonalý politik a všetko v živote som robil iba dobre“.

Vzniká otázka, aký je ideálny politik. „Abstinent a impotent,“s humorom hovorí psychológ Dušan Kešický. Zjavne naráža na to, že len tento typ politika si môže ponechať čistý štít. „Dokonalý politik neexistuje,“kontruje mu koučka politikov Veronika Fajbíková. Politik má v prvom rade ťahať strane percentá, má mať ambície zostaviť vládu a nemusieť „svietiť“ v opozícii.

Michal Truban
Michal Truban
Zdroj: Facebook M.T.

Zuzana prekvapila

Ani špecialisti na politický marketing nie sú vševediaci a často odhad, na ktorého koňa staviť, im nemusí vyjsť. Mnohí priznávajú, že niekedy ani netušia, na ktorom politikovi sa vyplatí popracovať a na ktorom vôbec.

Podobný scenár zažili v prípade prezidentskej kandidátky a súčasnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Jej poradca Martin Burgr neraz priznal, že u nej až taký úspech a voličský potenciál nepredpokladali. Z kandidátky pôvodne „do počtu“ sa stala víťazka. „Ani prezidentka Zuzana Čaputová sa nezjavila len tak. Mala za sebou mesiace a roky kampane, ktoré bežný človek ani nevidí,“ vysvetľuje Fajbíková.

Kampane sa podľa nej nerobia len pre víťazov, ale aj pre tých, ktorí hrajú druhé husle. A to bol prípad Čaputovej. Jej pravá ruka v kampani Martin Burgr to však necíti tak, že by niekoho vyrobil. „Beriem to fakt skromne, že len pomáham ľuďom, ktorí kandidujú, aby sa im darilo pôsobiť aj v komunikácii, na sociálnych sieťach alebo s médiami autenticky príjemne,“ dodal bývalý šéf kampane súčasného primátora Valla a prezidentky Čaputovej.

Treba si vraj nastaviť objektívne kritériá, sledovať dáta a budovať značku, aby bol kandidát rešpektovaný a rozpoznateľný. Ale aj uveriteľný, no dá sa politickej zručnosti naučiť?

„Dokonalý politik neexistuje, ale základné črty by mal mať. Mal by byť cieľavedomý, mať pekný prejav a predovšetkým vedieť, čo chce v politike dosiahnuť. No nie každý to má takto pekne pokope. Odhadnúť, že ,tento človek bude super‘ sa asi nedá,“myslí si Fajbíková a dodáva, že budúci nádejný kandidát môže aj pohorieť: „Aj to sa stáva, hlavne ak nevie, čo vlastne chce. Napríklad vám povie, že chce kandidovať, spýtate sa ho prečo a on nevie odpovedať. Nevie, čo by tam mal vlastne robiť. Možno si niekto povie, ,budem dobre zarábať‘, ale ani to nemusí byť pravda. Ak chce dosiahnuť niečo konkrétne, tak je dobre, ak má svoju vlastnú agendu.“

A vôbec, sú Zuzana Čaputová a Matúš Vallo nové typy politikov? Podľa Fajbíkovej, ak berieme starý typ politikov ako politikov z povolania, tak zrejme áno. „Zjavne sme už z tohto typu politika unavení. Z toho, ako fungujú, respektíve nefungujú. Inak vnímate človeka, ktorý príde a bojuje za vás ako aktivista, ako keď niekto príde s tým, že môj tatko bol starosta, tak aj ja budem starosta.“

Politickí začiatočníci: Kiska aj Čaputová skočili do vysokej politiky rovnými nohami.
Politickí začiatočníci: Kiska aj Čaputová skočili do vysokej politiky rovnými nohami.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Koľko trvá výroba

Pre bežného človeka, nielen pre Andreja Danka, podľa jeho výroku z úvodu článku to môže naozaj vyzerať tak, že sme svedkami toho, že z neznámych ľudí sa „zrazu“ stanú politici. Naozaj je to také rýchlokvasené alebo sú za tým mesiace či roky „výroby“?

„Nejde len o krátku kampaň, ale sú to skutočne mesiace a roky roboty. Takže určite to nie je zrazu, môže to tak pôsobiť, lebo bežne človek nevidí prípravu za tým. Ľudia zas až tak nesledujú politiku okrem večerných správ, takže ani nevedia, kto je u nich v obci trebárs starosta. Už len v prípade eurovolieb, ktoré u nás nie sú veľmi sledované, je na to potrebný aspoň rok príprav,“vysvetľuje expertka.

Komunikácia s voličom je pre politika alfa a omega. Mnohí nie práve najzdatnejší rétori absolvujú rôzne školenia, na ktorých ich odborníci naučia aj to, ako reagovať na nepríjemné novinárske otázky. Mali by byť politici dobrí rétori alebo neprekáža menší hendikep ako u českého politika Karla Schwarzenberga, ktorý mal však silný osobný príbeh, podobne ako Čaputová?

Karol Schwarzenberg: Mali by byť politici dobrí rétori alebo neprekáža menší hendikep ako u českého politika?
Karol Schwarzenberg: Mali by byť politici dobrí rétori alebo neprekáža menší hendikep ako u českého politika?
Zdroj: TASR

Čo teda podľa odborníkov znamená pracovať na politikovi? „To, že má za sebou nejaký tím, ktorý ho vypiple? Určite treba na sebe pracovať, právnik si dopĺňa vedomosti o novelách, lekár chodí na konferencie, stretáva sa s kolegami z fachu, to platí u všetkých - treba každý deň ,makať‘, napríklad absolvovať kurzy mediálnej komunikácie, konfliktový manažment, poučiť sa z chýb iných.“

Politikov učia tiež to, ako dať ruky, aby nebolo vidieť, že sa im trasú, učia ich neverbálnu komunikáciu. „Ak do vás začne redaktor skákať, nemáte sa nechať do toho zatiahnuť, ale elegantne z toho vykľučkovať a zostať pritom úprimný. S počtom percent, teda preferencií, vám predsa nestúpa aj IQ. Mnohí politici si myslia, že ak majú osem percent, majú patent na rozum. Nie je to tak. Myslia si, že ak sú vo funkcii mesiace či roky, tak to asi ovládajú a nemusia ísť na nejaké školenie či prednášku,“ kritizuje často neprimerané sebavedomie začínajúcich politikov odborníčka. Podľa expertky treba vedieť povedať - toto nie je moja parketa, nepôjdem do televíznej debaty.

Oligarcha: Český premiér Andrej Babiš sa do politiky dostal bez predchádzajúcich skúseností z podnikateľského prostredia.
Oligarcha: Český premiér Andrej Babiš sa do politiky dostal bez predchádzajúcich skúseností z podnikateľského prostredia.
Zdroj: TASR

Aktivisti sú žiadaní

Počas ostatných rokov sa aj u nás rozvinul občiansky aktivizmus cez sociálne siete, blogy či vyjadrovanie nesúhlasu prostredníctvom protestov. Mená ako Čaputová, Hattas, Baláž spája práve podobný typ aktivizmu, ktorým upozorňujú na problémy spoločnosti. Je to dobrý základ na vstup do politiky?

Podľa marketingovej odborníčky je to veľmi dobrý základ. „Je to niečo medzi bežným občanom a politikom, nie je však priamo involvovaný do politiky. Ak sa im niečo nedarí ako aktivistom presadiť, prídu do bodu, že sa rozhodnú vstúpiť do politiky, aby to mohli zmeniť. Erik Baláž uviedol pekný príklad. Vy sa síce môžete priviazať o strom v jednej doline, ale druhú vám zatiaľ vyrúbu. V prípade, že vám ide o systematickú zmenu, tak vám nepomôže, ak váš aktivistický hlas nie je vypočutý.“

V minulosti sa aj líder KDH Alojz Hlina prezentoval ako aktivista, nebolo to však vnímané pozitívne. Po­dľa odborníkov to závisí aj od formy. Ak idete kydať hnoj pred Úrad vlády alebo pred Grasalkovičov palác, tak je to iné, ako keď spravíte tichý protest. Je rozdiel upozorniť len na seba alebo priniesť do politiky niečo nové.

Aktivisti: Mená ako Hattas, vľavo, a Vallo, v strede, spája práve podobný typ aktivizmu, ktorým upozorňujú na problémy spoločnosti
Aktivisti: Mená ako Hattas, vľavo, a Vallo, v strede, spája práve podobný typ aktivizmu, ktorým upozorňujú na problémy spoločnosti
Zdroj: TASR

Milenky neprekážajú

Prekážajú voličom ich milenecké avantúry? V prípade Mečiara mu medializované informácie o jeho osobných asistentkách neuškodili, práve naopak. Ako je to dnes, reagujú voliči citlivo?

„Záleží na cieľovej skupine. U niektorých politikov funguje mačizmus, lebo to rezonuje u ich voličov, bohužiaľ. Pán Boris Kollár má množstvo partneriek a neškodí mu to. Pani prezidentka je rozvedená a prezentovalo sa to ako ,chyba‘. Vidíte ten dvojaký meter? Ani jeden z týchto variantov nie je „tradičný“. Podľa mňa by sme sa mali riadiť tým, že ak to nezasahuje do ich práce, ako trebárs Mária Trošková na rokovaní s Angelou Merkelovou, tak to necháme tak, že je to ich vec. V opačnom prípade by si mal politik uznať chybu, vzdať sa mandátu a ospravedlniť sa,“vyratúva odborníčka.

Čo politik, to psychopat?

Mnohí psychológovia svorne tvrdia, že politici majú vlastnosti psychopata. Na danú tému sa dokonca robili viaceré štúdie, niektoré boli zamietnuté. Nie je to tak, že by politici boli psychopati, len je fakt, že majú s nimi niektoré spoločné vlastnosti, vysvetľuje odborníčka.

„Trebárs vedia dobre klamať, sú v tom dokonca presvedčiví, vedia, za čím idú, vedia skryť to, čo nemá vidieť oponent. Tie vlastnosti samy osebe nie sú zlé, len ide o kombináciu s činmi, teda ako to vypáli.“

Služba pre ľudí

Možno to bude znieť ako klišé, ale politici veľmi rýchlo zabúdajú na to, že je to služba pre ľudí. Že politik je tu na to, aby slúžil aj tým, ktorí ho nevolili. „Vravieva to pani profesorka Radičová, že politik, ktorý voľby vyhral, by si mal byť vedomý aj toho, že ho volila menšina. Nejako im to uchádza,“hovorí odborníčka.

Táto myšlienka bola nosná aj v prejave Zuzany Čaputovovej - neprišla som vám vládnuť, ale slúžiť. „Presne. A potom napríklad pán Danko vravieva: Keby som mal väčšiu moc, väčší mandát. No ešte šťastie, že ho nemá,“dodáva na margo želania lídra SNS Veronika Fajbíková.

Mohlo by vás zaujímať: