V médiách ste sa objavovali už v minulosti. Čakali ste, že z vás spraví známou osobou až video z rodinného výletu do Vysokých Tatier na Mikuláša?

Ja som zorganizoval krásnu akciu 15. novembra 2020 v Bratislave, kde bolo tisíc ľudí so sviečkami na Námestí slobody. Máme z toho množstvo krásnych záberov a nenašiel sa jediný novinár, ktorý by to zverejnil buď v televízii, alebo v novinách. Zrazu stačí odpáliť jeden ohňostroj v chránenej oblasti, kde absolútne nikoho neohrozujem a nie je tam ani žiadna vyššia pointa, a zrazu sú toho plné médiá.

Čo to bol za nápad s ohňostrojom na výlete v horách?

Chodieval som do práce na celý mesiac, nie iba na týždňovky. No a keď som dostal výplatu, tak som vždy vzal deti na výlet, lebo sme sa dlho nevideli. Tento rok je však špecifický. Mali sme iba dva väčšie výlety. Teraz to bolo tak, že poďme ešte skôr, kým ma - hovorím teraz v úvodzovkách - zatvoria. Niekam, kde je pekne. Kriváň považujem za pekný symbol Slovenska, tak reku ideme na Kriváň. Ohňostroj bola totálna náhoda. Bol som na nákupe v Lidli a tam predávali ohňostroje. Veci riešim spontánne, tak som kúpil dva - jeden pre Matoviča a druhý pre občanov.

Ľudia vám v komentároch vyčítali, že ste výletom ohrozili vlastnú rodinu. Turistické chodníky sú v zime zatvorené a na túru ste vyrazili príliš neskoro. V ťažkom teréne vás zastihla tma. Nemali ste obavy o bezpečnosť detí?

Zima nám nebolo. Ja som ráno deťom povedal, oblečte sa poriadne, akoby bolo vonku mínus 10 stupňov Celzia a boli by ste tam celý deň. Deti to zobrali vážne. S oblečením nebol teda žiadny problém. To ľudia musia mať na sebe nejaké značkové veci alebo mačky? Mačky nám ani nebolo treba. My sme neliezli žiadny úsek. Počas celého nášho výstupu sme nepotrebovali ani horolezecký výstroj, ani nijaký iný. Toto fakt trepú nezmysly, že sa mi zastavuje rozum. My sme boli napríklad aj na Rysoch v lete pred piatimi rokmi. Moje deti mali vtedy o päť rokov menej a zvládli to. Samy pekne šli hore a dokonca pršalo. Za dažďa vyšli na Rysy a tam sú naozaj nebezpečné úseky. Tam som sa o deti aj bál a mal som pri sebe horolezecké lano, že sa ním poviažeme a tak pôjdeme hore. Takže ja si myslím, že náš výlet na Kriváň bol na sto percent bezpečný.

Vaše video z výletu za pár dní videlo takmer 40-tisíc ľudí. Dá sa povedať, že aj zlá reklama je reklama?

Ohňostroj som vystrelil aj kvôli tomu, aby bola reklama na revolúciu. Myslel som si, že to bude len na Facebooku, trocha sa to tam rozmaže a celá akcia sa spropaguje. To, že sa toho chytia médiá, bolo také prek­vapenie pre mňa ako tá streľba pred Prezidentským palácom. Ani tam som nečakal, že to bude mediálne publikované. Dohru na súde som čakal, lebo strieľať v Bratislave na námestí je pomerne vážna vec. Čakal som policajnú dohru a tak ďalej, ale že to médiá budú rozpitvávať, to som naozaj nečakal.

Za ohňostroj a vstup na zatvorené chodníky v Tatrách vám hrozí pokuta.

Som bývalý policajt a nejaké zákony mám naštudované. Tú pokutu nezaplatím už len preto, že z právneho hľadiska by nemala byť uložená. A aj keby mala byť uložená, tak tento režim, nemyslím teraz ten Matovičov, mi už toľko pokút dal, že mám na krku desiatky exekúcií.

Aké pokuty máte na mysli?

Napríklad za také hlúposti, že som zastavil na parkovisku pri úrade vlády, keď bol protest. Namiesto toho, aby mi dali papuču, keďže som vôbec nikoho neobmedzoval, mi dali prvú pokutu 100 eur. Povedal som, že nezaplatím, tak mi odtiahli auto. O pol roka mi už prišla pokuta 150 eur. Takýmito exekúciami som zavalený až po uši.

Prijmete za svoje konanie pod Kriváňom nejaký trest?

Áno, som ochotný prijať následný trest. Keď mňa a moje deti, ktoré boli v podstate ako spolupáchatelia, odsúdia na verejnoprospešné práce, tak pôjdeme sadiť stromčeky, a to kdekoľvek na Slovensku. To som aj dva dni od rána do večera ochotný dobrovoľne podstúpiť. Ide o prospešnú činnosť a toto som už chcel aj dobrovoľne spraviť. Taký trest prijmem, ale žiaden iný nie. Toto som im chcel aj napísať, ale neviem, na koho sa mám obrátiť, kto pokuty ukladá.

Pred siedmimi rokmi ste v Bratislave na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom vystrelili sedemkrát z expanznej pištole. Čo sa tam dialo?

Neviem, prečo hovoria o expanznej pištoli. Väčšina ľudí to ani nepozná. Ja sám ani ako policajt som dovtedy nevedel, čo to je expanzná pištoľ. Bola to klasická poplašná pištoľ, z ktorej sa nič iné nedá vystreliť iba vzduchový poplašný náboj, re­spektíve maximálne plynový náboj. V tom čase, keď som z nej strieľal ja, v nej boli poplašné náboje. Takže v živote z tej pištole neboli vystrelené slzotvorné náboje. Tie som z nej vystrelil až neskôr, keď mi ju vrátili, pretože som o jej vrátenie požiadal.

Po streľbe ste boli aj odsúdený za vý­­tržníctvo.

Najprv mi chceli dať zákaz vstupu do Bratislavy, ale to bolo pre mňa likvidačné, pretože som tam pracoval. Ja som sa proti tomu odvolal a naťahovalo sa to. V tomto období ma policajti vylákali do Rimavskej Soboty svedčiť. Veľmi dobre vedeli, že nemám vodičský preukaz, a dodnes som presvedčený, že mi ho vzali protizákonne. Za vodičský ma aj odsúdili, keď po mne vtedy policajti dokonca strieľali.

Viac FOTO Petra Sihelského v GALÉRII>>

Podľa medializovaných správ ste hliadke unikali a jazdili bez dokladov.

Všetko so všetkým súvisí. Obvodné oddelenie Policajného zboru ma vylákalo do Rimavskej Soboty, aby som prišiel vypovedať v jednej veci. Ja som vedel, že to je nejaká hlúposť, ale naivne som si myslel, že chcú nejaké detaily. Policajti sa skrývali najprv v kríkoch. Ja som ich videl, ale hovoril som si, že tam nie sú kvôli mne. Potom sa skryli niekde inde. Keď som si sadol do auta a pohol som sa z parkoviska asi tristo metrov, tak vybehli zo skrýše a začali ma tam počas jazdy zastavovať úplne nenormálnym spôsobom. Tak som im nezastal. Potom po mne strieľali hlava-nehlava.