Okrem Mikuláša Černáka, ktorý si už odpykáva doživotný trest, by mal podľa Okresného súdu v Banskej Bystrici skončiť vo väzení aj jeho niekdajší kamarát Ján Kán. Sudca Philadelphy ho posiela do vezenia na 8 rokov. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

Do úst a do hrude

Černák tvrdí, že tej jesennej noci roku 1997, hneď po výstrele, podal zbraň vedľa stojacemu Kánovi a Kán strelil  do hrude ešte chrčiaceho Szymaneka. Černákovu výpoveď potvrdzuje Šaňo Horváth, ktorý ešte v pohnutých deväťdesiatych rokoch ukázal policajtom Szymanekov hrob v horách nad Polomkou. Zo Szymanekovej vraždy od samého začiatku usvedčoval Černáka.

Horváth vypovedal o priebehu Szymanekovej vraždy mnohokrát, vrátane výpovede pred poľským súdom. Akurát Kána ako spoluvrahova, či aspoň ako človeka prítomného pri Szymanekovej vražde nikdy nespomínal.  Proti Kánovi vypovedá len posledné roky.

Ako Matovič a Kaliňák

Ján Kán celý čas tvrdí, že je nevinný. Lenže mužovi známemu zo spoločnej fotografie s Mikulášom Černákom zhotovenej vo chvíli, keď sa spoločne prišli vydať do rúk polície, nie je ľahké veriť. Tesne pred uzavretím dokazovania na súde sa preto rozhodol pre ešte o jeden pokus, ako dokázať svoju nevinu. Šiel na detektor lži.  Do tej istej spoločnosti, v ktorej vyšetrenie na polygrafe využil aj Matovič, alebo Kaliňák. Nepomohlo.