Len pred pár dňami sa polícia pochválila úspešnou akciou. Niesla názov Algéna a pomerne dôležitú úlohu v nej zohral lekár nitrianskej fakultnej nemocnice, algeziológ Gabriel Kleisner. Vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry ho zadržali v súvislosti s nadmerným predpisovaním liekov opiátového typu pre občanov rómskej komunity. Keďže špecialista na liečbu chronickej bolesti to údajne robil za takzvané všimné, je stíhaný za spáchanie trestného činu prijímania úplatku.

Zázrak fentanyl

Jedným z liekov, ktoré sa v súčasnosti zneužívajú a zameriavajú sa naň drogoví díleri, je fentanyl. Ten sa používa pri liečbe chronických bolestí či pri onkologických ochoreniach. Látka je mimoriadne nebezpečná. Závislosť od nej vzniká veľmi rýchlo a odvykanie je sprevádzané ťažkými abstinenčnými príznakmi. Už aj na Slovensku evidujeme viacero prípadov smrteľného predávkovania. Práve k tomuto lieku v podobe náplastí sa Rómovia údajne dostali u spomínaného lekára, ktorý im ich predpisoval.

„Nikto nevedel, že mám v ambulancii skrytú kameru, ani riaditeľka,“ prehovoril nakoniec samotný algeziológ Gabriel Kleis­ner, keď sme ho navštívili doma v Kajale pri Galante. „Sudca o kamere vraj rozhodol už v októbri 2018. Polícia údajne chcela zistiť, odkiaľ sa berie také množstvo fentanylových náplastí. Ja som tam bol jediný algeziológ, teraz tam vraj bude lekárka bez atestácie. Iné fakultné nemocnice algeziológa ani nemajú. Mal som asi 350 pacientov, Rómov z toho bolo minimum. Všetci priniesli riadne lekárske správy, nálezy, všetci mali odborné vyšetrenia od iných lekárov. Bez toho som nemohol prijímať pacientov. Dokonca mali porobené diagnostiky, magnetické rezonancie. Do toho bol zapletený aj jeden obvodný lekár, ktorý, myslím si, dosť nezodpovedne predpisoval opiáty. Ku mne prišiel Róm a potom išiel rovno k nemu a ten mu predpísal liek znova. Oni to proste zneužívali,“ hovorí Gabriel Kleisner. To, že by prijímal nejaké úplatky, vylučuje. Čo dostal, považoval za obyčajné poďakovanie. „Aké úplatky, prosím vás! Tam mi nejakú igelitovú tašku doniesli, v ktorej bola fľaša vína, nejaká bonboniéra, to nie je úplatok. Považoval som to za poďakovanie. Ale oni to klasifikovali ako úplatok,“ konštatuje obvinený lekár.

Povestný Orechov dvor: Je verejným tajomstvom, že práve toto je jedna z problémových lokalít v Nitre a okolí.
Povestný Orechov dvor: Je verejným tajomstvom, že práve toto je jedna z problémových lokalít v Nitre a okolí.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

Dôchodca na výpomoc

Gabriel Kleisner potvrdil, že v nemocnici nadobro skončil. „Som už dôchodca, bol som tam len vypomáhať posledné tri roky. Podal som výpoveď, ordinovať nebudem, mám to zakázané. Je to nepríjemné ukončenie mojej kariéry. Algeziológiu som robil vyše dvadsaťpäť rokov. Budem sa brániť, uvidím, ako sa to skončí, vyšetruje sa to. Nemôžem však hovoriť podrobnosti,“ povedal nám lekár. A prečo práve Rómovia? „To veru neviem, ja som ich bral ako normálnych pacientov, žiadna diskriminácia. Nemohol som ich odmietnuť, bolo by to z mojej strany predsa neetické,“vysvetľuje.

Podľa neho polícia hľadá zdroj, odkiaľ pochádzajú náplasti, ktoré Rómovia predávajú narkomanom a zarábajú na tom obrovské peniaze. „Údajné centrum narkomafie bolo v Močenku a v okolí, manažoval to nejaký Róm. Ale viac o tom neviem, ani nemôžem hovoriť. Ale medzi nami, tí pacienti boli neuveriteľne drzí, človek by sa ich až bál, mohli ma až brachiálne ohrozovať, keby som ich odmietol. Z mojej strany tam neboli žiadne záležitosti, myslím tým úplatky,“ opätovne zdôraznil Gabriel Kleisner.  Len dodajme, že lekár je stíhaný za zločin prijímania úplatku. „Menovaný je stíhaný na slobode. Vzhľadom na neverejný charakter prípravného konania, ktoré nie je doposiaľ ukončené, nemožno v tomto štádiu poskytnúť bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu účelu trestného konania,“ informovala nás hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. Na to, či napokon lekára odsúdia a či polícia odhalí skutočných dílerov narkotík nielen v Nitrianskom kraji, si budeme musieť počkať.

Obvinený z korupcie: Nitriansky algeziológ podľa polície za úplatky predpisoval opiáty.
Obvinený z korupcie: Nitriansky algeziológ podľa polície za úplatky predpisoval opiáty.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

Čistič a Partizán

V poslednom čase je práve v tomto regióne poriadne rušno. Už v apríli sa objavila správa, že Národná protidrogová jednotka v spolupráci s Národnou protikorupčnou jednotkou dlhodobo sledovali organizovanú skupinu osôb, ktorá v Nitrianskom kraji obchodovala s opiátovými a onkologickými liekmi. Tie im za úplatok v nadmernom množstve predpisovali niektorí lekári. Policajti preto vykonali v spomínanom období v Nitre, Partizánskom i v obci Hájske protidrogové razie s názvom Čistič a Partizán. Zasahovalo pri nich vyše sto príslušníkov z rôznych zložiek. Vyšetrovateľ napokon obvinil až trinásť osôb, pre dvanásť z nich žiadal väzbu.

Drogová organizovaná skupina s pevnou členskou základňou pôsobila predovšetkým v Nitrianskom kraji, ale aj v iných častiach Slovenska. Omamné a psychotropné látky jej členovia koordinovane zadovažovali, prechovávali a následne predávali vo svojom teritóriu. Pri domových prehliadkach vrátane prehliadok vozidiel policajti zaistili 127 onkologických liekov zneužívaných na drogovú trestnú činnosť. Medzi zaistenými vecami boli aj iné drogy, či išlo o marihuanu a pervitín, však musia potvrdiť kriminalistickí experti.

Narkomafia v Nitre

To, že sa narkomafia pomaly, ale iste presúva do mesta pod Zoborom, hovorí aj šéf združenia Storm, ktoré sa dlhé roky venuje drogovej problematike. „Vieme o fentanyloch, opiátoch, informácie máme od našich klientov,“ hovorí Pavol Ščasný. Vysvetľuje, že mládež ich zneužíva vedome. Lieky kradne napríklad rodičom, ktorým ich predpíše lekár. „Fentanylové náplasti sú momentálne veľmi rozšírené v Maďarsku, Česku, dostávajú sa i k nám. Aj naši klienti v Nitre užívajú túto drogu. Náplasti sa vyvárajú a narkomani si roztok následne aplikujú do žily. Či vieme o lekároch, ktorí by predpisovali lieky vo veľkom? Naši klienti chodia k odborným lekárom a vieme, že lieky zneužívajú. My však nevieme, odkiaľ sa drogy do mesta distribuujú, klienti o tom nemôžu pred nami hovoriť. To je vec polície,“konštatuje Pavol Ščasný. Podľa neho sú v meste rôzni díleri. Najčastejšie sa pritom hovorí o rómskych z Orechovho dvora. „Je tam veľa ľudí, ktorí tam bývajú ilegálne a pod rúškom anonymity. Prečo sa tam nikdy nič nenájde? Drogová mafia je prepojená na políciu,“myslí si šéf združenia Storm.

Mohlo by vás zaujímať: