Tip na článok
Bitka o Fica: Súboj o papierovú maketu premiéra, ktorú do parlamentu priniesol Igor Matovič z OĽaNO, sa skončil víťazstvom Smeru.

Alkoholické orgie, bitky a nadávky. Aj taký bol rok 2013 v slovenskom parlamente

Poslanci sa v Národnej rade Slovenskej republiky nenudili ani tento rok. Slovenský parlament si v roku 2013 užil bitku aj popíjanie.

V Národnej rade to v roku 2013 občas vyzeralo ako v krčme. Sezónu úspešne začal koncom mája poslanec za KDH Peter Muránsky, ktorý si pred hlasovaním hrkol „dva-tri“ poháriky whisky. Už o štyri mesiace to počas formálneho odvolávania premiéra roztočili poslanci za Smer.

Po nočnom rokovaní po nich okrem alkoholového odoru „ústnej vody“ zostala zhruba stovka prázdnych fliaš v kontajneroch. Aj „neposlušný poslanec“ Alojz Hlina mal svoje dni. Anton Martvoň zo Smeru ho obvinením, že zbohatol na predaji alkoholu mladistvým, tak vytočil, že mu to prišiel ráznym skokom vytmaviť z očí do očí.

A Martvoň od prekvapenia spadol zo stoličky. Doslova. No a septembrová polnočná bitka o figurínu Roberta Fica sa dostane do učebníc dejepisu, občianskej náuky a možno aj do brožúrky o nebezpečenstve alkoholizmu. Zákaz popíjania alkoholu v parlamente, hoci ho poslanec Branislav Škripek ( OĽaNO) predložil viackrát, však jeho kolegovia na čele s predsedom parlamentu Pavlom Paškom (Smer) odmietli - s odôvodnením, že je to vraj nedôstojné.

Čo sa čudujete?!

Bol krásny májový deň, ako stvorený na hlasovanie o osude Slovákov. Lenže taká zodpovednosť človeka unaví - najmä ak ste opozičný poslanec. A tak Peter Muránsky, ktorému nik nepovie inak ako Kefas, zbehol uvoľniť napätie a stres do blízkej Parlamentky.

Poslanec Muránsky: Na tom, že si dá v práci whisky, nevidí nič čudné.

Foto: Plus JEDEN DEŇ/Július Dúbravay

Jeho relaxáciu nad tretím pohárikom zachytila aj redaktorka denníka Plus JEDEN DEŇ a spýtala sa ho, čo počas pracovného času pil. „Whisky, normálne som pil whisky. A čo?“ prekvapil ju protiotázkou. Potom dodal, že mal dve alebo tri a úprimne sa začudoval, prečo popíjanie v parlamente niekoho trápi.

Ba prekvapila ho aj informácia, že redaktorka a ďalší obyčajní smrteľníci by pre alkohol v práci okamžite leteli. „Tak to je… to je niečo zvláštne,“ zhrozil sa. A zvláštne bolo aj to, že Pavol Muránsky za svoj hriech dostal aj trest. Na žiadosť kresťanských demokratov z Novej Bane mu pozastavili výkon funkcie krajského šéfa strany.

Sto fliaš

Čo je to však dve-tri whisky oproti žúrke poslancov za Smer! Aspoň tak možno súdiť z udalostí, ktoré sa v parlamente odohrali nadránom osemnásteho septembra. Dôsledky pocítila nielen papierová maketa Roberta Fica vo futbalovom drese s hanlivým nápisom Daroval Slovensko zbohatlíkom, ktorú priniesol na mimoriadnu schôdzu šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič, ale aj jeho stranícky kolega Jozef Viskupič, ktorý ju svojím telom bránil pred únoscami zo Smeru Ivanom Vargom, Jozefom Valockým a Antonínom Cicoňom.

Pri potýčke na chodbe Viskupič nešťastne dopadol svojím okom a bradou na doteraz neznámu päsť a „skončil som s modrinami, tržnou ranou v ústach a pomliaždeným okom u lekárky“. Ivan Varga tesne po bitke na televíznu kameru svätosväte vyhlasoval, že nie je opitý a že si iba vzal lieky, čo spôsobilo jeho sklený pohľad, neistú chôdzu a etanolový dych.

„Boh ochraňuj túto krajinu pred Smerom. Toto tu nebolo ani za Mečiara. Ste tu napití! Je to aj vaša hanba, pani poslankyňa Laššáková,“ zmohol sa na triezvy povzdych Viliam Novotný z SDKÚ. Ráno sa v kontajneroch našlo asi sto fliaš alkoholu - z rumu, vína, ale aj whisky obľúbenej aj v inej strane - a viacerí svedkovia potvrdili, že ich vynášali z kancelárií poslancov za Smer.

Pavol Paška ako šéf parlamentu sa však k incidentu postavil liberálne. Na otázku, či bude zisťovať, ako sa udalosti odohrali a či v nich zohral úlohu alkohol, odpovedal šalamúnsky: „Sú to veci, ktoré nehodlám skúmať. Je to každého individuálna záležitosť.“

VIDEO Plus 7 Dní