Upozorňuje na prešľapy vlády a najmä na kroky Igora Matoviča. Do parlamentu pritom vstúpil cez OĽaNO. „S Matovičom som prežil štyri dni a noci v karavane. Po tej skúsenosti som veľmi rýchlo utekal.“ O tom, ako sa Igor Matovič dotkol kráľa, o jeho schopnosti prekrývať chyby epickými témami, ale aj tom, prečo KDH prehralo voľby sa s ALOJZOM HLINOM (50) rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Často sa na facebooku vyjadrujete k vláde. Ste jedným z ich najväčších kritikov. Prečo?  

Úlohou nie je chváliť vládu, ale ju kontrolovať. Konštruktívna kritika leští pravdu do diamantu. Ja by som sa jej nebál. Preto som niekedy prekvapený ako sú niektorí úzkostliví na kritiku. Snažím sa, aby bola konštruktívna. Možno je to aj tým, že som nikdy nebol odkázaný niekomu nosiť tašku a pochlebovať, ani teraz nemám pocit, že musím byť ticho. Ba práve naopak, mám pocit, že sme v ohrození vzhľadom na amaterizmus a nezodpovednosť tejto vlády. Mám obmedzené možnosti a v rámci nich sa snažím na to upozorňovať. 

Je Matovič vhodný typ na premiéra. Strávili ste s ním nejaký čas v tom karavane. Je to štátnik?  

Žijeme v  dobe, ktorá vyplavila antisystém, zvláštnosť. Ikonou tejto zvláštnosti sa stal Donald Trump. Ale ikona padla. Je možné, že vrchol tejto doby máme za sebou a mohlo by sa to znormalizovať. A Matovič je len jeden z „Trumpíkov“, ktorí divným spôsobom vstúpili do politike. Nechcem aby tento rozhovor vyznel osobne. Keby Matovič nebol premiérom, je mi ukradnutý. Ale riadi štát a to mňa, moju rodinu, mojich známych ovplyvňuje. Určite si nemyslím, že má na to, aby bol premiérom.  

Ste kresťanský politik. Ako vnímate pôsobenie ľudí z charizmatických či letničných hnutí ako Mareka Krajčího, Eduarda Hegera či Richarda Vašečku? Video s kázňou Krajčího trhalo rekordy na stránkach, ako je Zomri. Je to dobré pre kresťanov na Slovensku?  

Tieto letničné hnutia ma začínajú zaujímať. Do politiky prenikali v minulosti v Latinskej Amerike a dopadlo to zle. U nás je sieťovanie cez letničiarov v politike už citeľné. Nemyslím si, že je to správne. Mám pocit, že to poškodzuje samotnú vieru, lebo keď my si ju pripneme na hruď, tak aj chyby našej  politickej práce sa stanú chybami viery. Ale je rozdiel medzi letničiarmi z telocvične a katolíckou cirkvou. Tej to ubližuje. Ak bude takto prenikať do politiky to abrakadabra, nebude to dobré. Sú ľudia, ktorí zistili, že netreba pracovať, stačí dvíhať ruky, hovoriť abrakadabra a pri odchode hoďte do kasičky. A v kasičke je zrazu veľa peňazí. A prenikajú do politiky, lebo tam je v kasičke viac. 

Igor Matovič mal na kandidátke veľa takýchto ľudí. Je aj on letničiar alebo šlo o pragmatický krok, lebo vedel, že budú mať veľa krúžkov?

Čistý kalkul. Bol som svedkom diskusie, kde predstavitelia týchto hnutí prišli ako generáli a povedali, koľko majú vojakov k dispozícii. Tým stačí poslať mail s inštrukciami a oni poslúchnu.  Myslím si, že tak šli aj za Matovičom. Táto sektárčina je desivá. Mne sa táto manipulácia nepáči. Úspech je úspech, ale takto... slušný človek by si ho nevedel vychutnať.

Celý rozhovor si môžete prečítať v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.

Mohlo by vás zaujímať: