Fotky so šéfom OLO či človekom z okresného úradu vrhajú na jeho biznis tieň. Kopec pokladá Vassal EKO za starú environmentálnou záťaž, s ktorou nemá nič spoločné. Podunajské Biskupice sa snažia problém s Vassal EKO riešiť celé roky. Márne sa ale domáhali reakcie úradov.

Šokujúci obrat

Boj, ktorý vraj vyzeral akoby ho viedli s veternými mlynmi, sa však zmenil v strede februára 2018. Mestská časť dostala z Okresného úradu, ktorý má túto agendu na starosti, list. A v ňom vety, ktoré potvrdzovali podozrenia miestneho úradu. „V súčasnosti sa na dotknutom území nachádza niekoľkometrový kopec, ktorý je na obvode tvorený zeminou zmiešanou s komunálnym odpadom a vnútro je naplnené komunálnym odpadom. Zo zloženia odpadu, ktorý sa nachádza na vrchu je pritom zrejmé, že sa jedná o nový komunálny odpad, navozený po roku 2008, a teda sa nejedná o starú envirnomentálnu záťaž tak, ako tvrdí Vassal EKO.“

Skládka: Podľa okresného úradu kopec narástol za pôsobenia Vassal EKO. Tí sa bránia, že ide o starú ekologickú záťaž.
Zdroj: Dávid Duducz

Podľa úradu dokazujú to, že skládka vznikla po roku 2008 aj satelitné snímky z google a Ortofotomapy od Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany prírody. „Jediný možný prístup na predmetnú nelegálnu skládku je však cez areál spoločnosti Vassal EKO a preto je zrejmé, že táto skládka je výsledkom činnosti práve tejto spoločnosti. O tom, že spoločnosť Vassal EKO vykonáva činnosť na telese nelegálnej skládky, alebo sa na tejto činnosti minimálne spolupodieľa je možné sa presvedčiť kažodenne. Počas vopred ohláseného ŠPD sa však na skládke nevykonávala žiadna činnosť a cesta na teleso skládky bola dočasne zakopaná, navážkou zeminy,“ píše sa v stanovisku Okresného úradu v Bratislave.

Fotky z dovoleniek

A prečo zrazu ten obrat? Čo sa stalo, že úrad oficiálne napísal, že skládku má podľa neho na svedomí Vassal EKO? Podľa jedného z našich zdrojov sa to začalo tým, že odeleniu ochrany prírody na okresnom úrade už nešéfoval Patrick Lutter. Blogger s menom Peter Mojžiš, ktorý koncom apríla uverejnil na Denníku N blog s názvom V Bratislave vládne odpadková mafia, zverejnil aj fotku Luttera s Kováčom. Mali byť spolu na výlete v Rusku.

V Moskve: Kováč tam bol s Patrickom Lutterom z okresného úradu. Podľa neho si každý dovolenku platil sám, na čo majú aj doklady z cestovnej kancelárie.
Zdroj: archív

„Neviem, o akých fotografiách hovoríte. Cítim sa objektívne, lebo ja som im nič nepovoľoval. Ale prosím vás, ja sa s vami nebudem rozprávať cez telefón,“ reagoval Lutter na naše otázky. Keď sme chceli vedieť, ako sa s Kováčom zoznámili, povedal nám, že sa máme spýtať Kováča, alebo koho chceme. „Toto je úplne smiešne,“ dodal. „Každý si dovolenku platil sám, na toto máme doklady z cestovnej kancelárie,“ reaguje však Michal Kováč z Vassal EKO. Ako dodáva, Lutter žiadne rozhodnutia neovplyňoval. „Nemal ich ako ovplyvňovať. Predĺženie povolení podpisoval ešte jeho predchodca a nové žiadosti o povolenie schvaľovalo úplne iné oddelenie,“ tvrdí Kováč.

Jachta so šéfom OLO

Kováčova firma Vassal EKO má uzavreté zmluvy aj s mestskou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu - OLO. V rokoch 2016 aj 2018 s nimi OLO podpísalo dohody o zbere a zneškodňovaní odpadu, predtým Vassal vyhrala vo vypísanej súťaži. Na tú však padá tieň, keďže sa objavili fotky šéfa OLO Branislava Cimermana a Michala Kováča. Obaja sa s odhalenými hrudníkmi usmievajú na palube jachty. Malo ísť vraj o spoločnú dovolenku. Cimmerman to, že je fotografia pravá, nepoprel.

So šéfom OLO: S odhalenými hrudníkmi sú spolu nafotení Michal Kováč a Branislav Cimerman. Jachta bola podľa Kováča s požičovne. Na dovolenke sa náhodne stretli.
Zdroj: archív

„Fotografia vznikla v lete 2016 a páni sa stretli v čase, kedy tam boli na dovolenkách," reagovala hovorkyňa OLO Beáta Humeniková. Vassal EKO zas tvrdila, že oblasť odpadového hospodárstva je relatívne malá a poznajú sa v nej prakticky všetci. Obe firmy odmietli, že by to ovplyvnilo ich obchodné vzťahy. No, len pre zaujímavosť, počas odstávky spaľovne bol komunálny odpad od OLO uložený vo Vassale. „Počas odstávky spaľovne odpadu spoločnosť OLO vozila zmesový komunálny odpad na dočasné uskladnenie do spoločnosti Vassal EKO. Po ukončení odstávky spaľovne, bol tento odpad odvezený späť do spaľovne odpadu na energetické zhodnotenie,“ vraví hovorkyňa OLO Beáta Humeniková. Zaujímavé je, že sama Vassal EKO na stránke píše, že dovoz komunálneho odpadu k nim je zakázaný.

Kontrola z mesta

Mimochodom v kuloároch sa už šepká o tom, že pod Cimermanom sa trasie stolička. „Generálny riaditeľ spoločnosti OLO Branislav Cimerman neplánuje a nemá dôvod vo funkcii skončiť,“ hovorí však Humeníková. Ako dodáva, OLO odmieta akékoľvek špekulácie, týkajúce sa ovplyvňovania zmluvných dodávateľských vzťahov. „Na základe stanov a vnútorných noriem spoločnosti OLO, uzatváraniu všetkých zmluvných vzťahov predchádzajú buď verejné obstarávania alebo obchodné verejné súťaže, ktoré sú zverejňované na webstránke spoločnosti OLO alebo na úrade pre verejné obstarávanie. Konkrétne zmluvy sú následne schvaľované na úrovni predstavenstva, resp. dozornej rady spoločnosti OLO a prípadne, pokiaľ to charakter zmluvy vyžaduje, tak aj so súhlasom hlavného akcionára,“ dodáva.

Primátor Nesrovnal: OLO podľa neho kvôli kontroverzným fotkám kontrolovali mestskí poslanci a aj dozorná rada.
Zdroj: Marek Velček

Na fotky z dovolenky reagoval aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Požiadal predsedu Dozornej rady, aby sa rada týmto podozrením zaoberala a aby ho následne informovala. „Zo strany mestského zastupiteľstva sa uskutočnila kontrola, kde mestskí poslanci Ján Hrčka, Richard Mikulec, Soňa Svoreňová, Iveta Hanulíková a Martin Kuruc, ktorý je zároveň predsedom dozornej rady spoločnosti OLO, navštívili areál bratislavskej spaľovne odpadu a tiež dotrieďovací závod spoločnosti OLO. Hlavné mesto čaká na oficiálne výsledky kontroly,“ vysvetľuje hovorkyňa magistrátu Zuzana Onufer.

Prečítajte si aj:

  • Kontrola!: Na skládke u muža slovenskej miss zasahovali úradníci aj polícia
  • Sexi misska Amenová ukázala zadoček
  • Biznis s odpadom: Muž ktorej missky lieta v kauze skládky v Podunajských Biskupiciach?

Čo si o tomto prípade myslíte vy? Dajte nám o tom vedieť v diskusii pod článkom...