Tomu sa povie pomoc! Pochválil sa minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), s tým, že to, čo avizoval počas rokovaní s predstaviteľmi spoločnosti Lockheed Martin v USA sa stalo realitou.

Americká spoločnosť vyrába pre Slovensko stíhačky F-16, v rámci spolupráce od nich pristála na účte Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku, kde nedávno horelo, finančná pomoc 180-tisíc amerických dolárov, v prepočte necelých 160-tisíc eur.

Na opravu aj prístroje

„Od rokovaní neušiel ani mesiac a sľúbená pomoc už je na účte vojenskej nemocnice,“ ocenil Naď „ukážku serióznej spolupráce, ktorá okrem nových lietadiel pre vojakov prinesie dôležitú podporu aj do ťažko skúšaného zdravotníctva“. Dva v jednom. Z investícii do obrany totiž podľa ministra profitujú ozbrojené sily, ale aj občania. Naď avizoval, že podporovať nielen zdravotníctvo, aj našu vojenskú históriu budú Američania po jeho intervencii aj v ďalších rokoch.

Z celkovej poskytnutej sumy 180-tisíc dolárov je 150-tisíc určených na opravu následkov požiaru chirurgického pavilónu ÚVN. Zvyšných 30-tisíc použije nemocnica na nákup zdravotníckych prístrojov ako nový mobilný diagnostický ultrazvukový systém a ultraľahký ventilátor pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

„Nakomplet“

Keď sa ministra spýtal v komentári Andrej na zmluvy s Lockheed Martin, Naď mu odpovedal svojsky. „Po peňažnej pomoci budú spolumajiteľmi objektu?“ položil Andrej otázku v diskusii pod Naďovým príspevkom o finančnom príspevku pre nemocnicu v Ružomberku od Američanov. „Trvali na tom, že ten zhorený popol chcú vlastniť, ale všetko nakomplet,“ odpovedal mu minister Naď ironicky so zdvihnutým „emotikonovým“ varovným prstom.

Pomôžu aj našinci

Požiar v chirurgickom pavilóne ÚVN vypukol v nedeľu 17. októbra. Plamene zachvátili časť, ktorá sa využívala ako kancelárie pre zdravotnícky personál. Celkové škody Naď odhadol na vyše jeden a pol milióna eur. Nemocnica bola poistená. Peniaze na opravu podľa Naďa hľadajú v rozpočte rezortu. Pomocou od Američanov sa podľa Naďa inšpirovali aj viaceré slovenské spoločnosti, ktoré sú partnermi ministerstva obrany a tiež darujú „pekné sumy a sponzorské na opravu a ďalšie budovanie nemocnice“. Naď o tom bude bližšie informovať po podpise darovacích zmlúv.

FOTO, ako to vyzerá vo vojenskej nemocnici v Ružomberku po požiari v GALÉRII

Čo sa týka aktuálneho stavu nemocnice, ako informoval riaditeľ ÚVN Robert Rusnák, odstraňujú sa následky požiaru na streche, vyčistilo sa zhorenisko a realizuje sa dočasné prestrešenie budovy. „Robíme maximum pre opravu a rekonštrukciu našich priestorov tak, aby sme mohli čo najskôr zabezpečiť pôvodný rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti. Samozrejme ide o nákladné práce, preto nám prostriedky od Lockheed Martin výrazne pomôžu,“ povedal Rusnák.

Mohlo by vás zaujímať: