Trudeaumánia v Kanade, demonštrácie v Amerike proti súťaži krásy a v socialistickej Prahe malá revolúcia. Týmito slovami začína krátky film, ktorý ľuďom spoza českých a slovenských hraníc vysvetľuje, čo sa v roku 1968 vlastne u nás dialo.

Reformy, ktoré Dubček v roku ´68 pre Československo naplánoval napísané v mobilnom diári.
Reformy, ktoré Dubček v roku ´68 pre Československo naplánoval napísané v mobilnom diári.
Zdroj: FutureHistory

Sms-ky Dubčeka s Brežnevom odhalené!

Projekt s názvom Future History (História v budúcnosti) zvolil zaujímavú formu, ako zobraziť minulé udalosti. Hlas vo videu popisuje chonologické fakty a na obrazovke sa zatiaľ zobrazujú archívne fotografie zmiešané s sms-kovou komunikáciou, aká by mohla existovať medzi politickými lídrami. Keby vtedy existovali mobilné telefóny.

Skutočnosť konca 60-tych rokov je tak zobrazená na pozadí smartphonov a to vtipným spôsobom. Vidíme napríklad prichádzajúce upozornenia, ktoré na mobile cinknú cez aplikácie z médií. „Pravda: Vo veku 46 rokov sa stáva Alexander Dubček prvým sekretátom KSČ“ a hneď sa zobrazí sms-ka od Brežneva: „Gratulujem, Saša“.

Zase to zjednodušenie

Projekt vznikol pôvodne na americkom webe Buzzfeed. Má však veľký úspech a prebrali ho napríklad aj francúzski novinári z denníka Libération. Jediná výčitka, ktorá na margo epizódy o Pražskej jari zaznieva od divákov na sociálnych sieťach je, že príbeh o tom, ako sa staval a rýchlo padol socializmus s ľudskou tvárou, je trochu zjednodušený. Hlavne Slovákom prekáža, že Američania hovoria o „mladých Čechoch“, namiesto toho, aby si dali námahu menovať aj mladých Slovákov.

Zaujímavé je, že v osemminútovom filme je veľká časť venovaná informáciám o Dubčekovi a jeho fotografiám. „Bojoval proti Nemcom, strávil 16 rokov v Sovietskom zväze,“ všimli si zahraniční novinári. Alexandra Dubčeka prezentujú ako  rozhodujúcu osobnosť Pražskej jari a sledujú jeho príbeh aj po roku ´89. Krátky film končí slovami „prišla jeseň“.  Autori však konštatujú, že udalosti v Československu spustili veľké disidentské skupiny v celom východnom bloku.

Mimochodom, viete čo sa dialo v iných častiach sveta vtedy, keď sa u nás spustili udalosti vedúce k okupácii? V Portugalsku zakázali minisukne a dlhé vlasy na mužoch, v Číne vyslal Mao študentov z univerzít na polia a vo Francúzsku  sa konali študentské protesty a vyhral de Gaulle voľby.

Prečítajte si aj: