Americkí vojaci budú plniť úlohy výcviku a poradenstva v rámci spolupráce Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických. Vyplýva to z materiálu Návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou príslušníkov tímu ozbrojených síl Spojených štátov amerických na území Slovenskej republiky, ktorý v utorok schválila Národná rada. Americkí vojaci k nám pricestujú za účelom zabezpečenia výcviku a poradenstva. Skupina vojakov by mala pricestovať na prelome júna a júla. Americkí vojaci budú pôsobiť v Martine a na našom území by mali byť 18 mesiacov.

Dokument počíta s príchodom maximálne štyroch vojakov a dvoch kusov vojenskej techniky. Podľa rezortu obrany je príchod amerických vojakov ideálnou príležitosťou na upevnenie spolupráce Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických. „Spolupráca Slovenskej republiky so Spojenými štátmi americkými je dlhodobo na veľmi vysokej úrovni, čoho prejavom je aj intenzívna spolupráca ich ozbrojených síl najmä v oblasti vojenského výcviku a vojenských cvičení. Navrhované pôsobenie predstavuje výrazný prínos pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky a vytvára bázu na rozvoj bilaterálnej spolupráce v tejto oblasti," uvádza sprievodný materiál z rezortu obrany.

Poľsko vo veľkom

Kým americká prítomnosť na Slovensku je dočasná, susedné Poľsko sa pred nedávnom vyjadrilo, že má záujem o stálu, vojenskú základňu Spojených štátov amerických na svojom území. Navyše, podľa poľských vládnych predstaviteľov, je ochotné investovať do jej výstavby viac ako 1,7 miliardy eur. Poľské ministerstvo obrany, ako uvádza server Politico.eu, sa za podporu výstavby zaručilo. Poľsko tak podľa serveru reaguje na správanie Ruska. Na území nášho severného suseda pritom Americké ozbrojené sily v súčasnosti pôsobia spolu s jednotkami NATO, ktoré sú určené aj na misiu do Pobaltia, kam onedlho vpochodujú aj slovenskí vojaci.