Tip na článok
Ivan Lexa: Vtedajší šéf SIS.

Amnestie sú zrušené: Postaví sa Lexa pred súd?

Ústavný súd Slovenskej republiky rozhodol. Amnestie Vladimíra Mečiara z roku 1998 neplatia a kauza zavlečenie prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho ide pred súd.

Galéria k článku (9 fotografií )
Exkluzívne fotky: V roku 1995 sa našim redaktorom podarilo priniesť dôležité informácie o únose.
Oskar Fegyveres
Kontroverzné amnestie udelil Vladimír Mečiar v roku 1998.

Osem z desiatich sudcov Ústavného súdu rozhodlo, že Národná rada SR hlasovaním o zrušení Mečiarovych amnestií neporušila ústavu.

Kauza storočia: O čo vlastne ide v prípade zavlečenia prezidentovho syn?

Potešený Serbin

"Väčšiu radosť mi nemohli urobiť," skonštatoval v reakcii na túto správu bývalý prokurátor Michal Serbin, ktorý vypracoval obžalobu v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho na niekdajšieho riaditeľa SIS Ivana Lexu a dvanástich ďalších obžalovaných. Jeden z nich, Ľuboš Kosík, sedí vo väzení v africkom štáte Mali. Podľa obžaloby mal práve Ivan Lexa zorganizovať a riadiť únos.

Triler z minulosti: Ako si žijú tí, ktorí inšpirovali zlosynov z filmu Únos? Zväčša bezstarostne

Na ťahu sú súdy

Na ťahu sú teraz súdy. Podľa slov zdroja z prokuratúry, prípad bude dozorovať za Generálnu prokuratúru SR Jozef Čentéš spolu s ďalšími dvoma kolegami z Krajskej prokuratúry v Bratislave. "Som na dovolenke v zahraničí, potrebujem si oddýchnuť, nebudem sa vyjadrovať," odpovedal v stručnom telefonickom rozhovore Jozef Čentéš. Podľa informácií týždenníka Plus 7 dní by sa prípad na súde mohol ocitnúť už po justičných prázdninách začiatkom jesene tohoto roku.

Čo má Kaliňákova manželka s únosom prezidentovho syna? Minister si manželku siskárku bráni

"Čakám, že sudcovia nebudú špekulovať a nebudú si vymýšľať dôvody, prečo nekonať. Napríklad, že vrátia prípad na ďalšie došetrenie," konštatuje Michal Serbin.

Okrem amnestií sú zrušené aj milosti prezidenta Michala Kováča svojmu synovi Michalovi Kováčovi mladšiemu v kauze Technopol.

VIDEO Plus 7 Dní