Tip na článok

Analytici nemajú čo vykladať, aké máme v strane problémy, hnevá sa Danko

Proti lídrovi SNS sa dvíhajú protestné hlasy. Andrej Danko ich umlčal. Čo bude ďalej?

Galéria k článku (10 fotografií )
Zadobre s predsedom: Ešte začiatkom júna bolo medzi Andrejom Dankom a Eduardom Markovičom, vľavo, všetko v poriadku.
Kandidát: Predsedníctvo rozhodlo napriek názoru kraja, že kandidátom SNS v prešovskej župe bude primátor Svitu Miroslav Škvarek.

Leto sa nezačalo pre Slovenskú národnú stranu najlepšie. Príchod teplých dní ukázal, že u národniarov vrú pod pokrievkou jednoty protestné hlasy. Miest je málo a záujemcov v strane, ktorá bola z najvyšších postov v štáte na štyri roky vyradená, zdá sa, priveľa. Niektorí národniari dokonca spochybňujú zotrvanie Andreja Danka na stoličke predsedu.

Problematický Prešov

Dnes už bývalý prešovský krajský predseda z Popradu Eduard Markovič sa rozrozprával o rozhodnutí v strane, ktoré vnímal ako krivdu. Krajská rada ho zvolila za kandidáta do volieb predsedu vyššieho územného celku (VÚC), no predsedníctvo na čele s Andrejom Dankom prišlo s vlastným kandidátom, primátorom Svitu Miroslavom Škvarekom. Napätie v SNS sa nepodarilo ututlať. Medializovanie problému vnímalo vedenie ako „poškodenie mena SNS“. Reakcia bola rýchla. Markoviča na druhý deň odvolali.

Dôvod? „Fakt, že som na to poukázal na krajskej rade v Levoči. Práca ľudí u nás v kraji bola ponížená, pretože o výsledku sa aj tak rozhodlo v Bratislave,“ povedal Markovič Novému Času.

Verzia vedenia

Najvyšší v strane vidia dianie na východe trochu odlišne. „Pán Markovič bol riadne pozvaný na predsedníctvo SNS, aby vysvetlil svoj postoj. Tam sa mohol posťažovať v rámci strany,“ napísala Zuzana Škopcová z kancelárie predsedu.

„Ani raz predmetnú tému neriešil na predsedníctve SNS ani vnútornými mechanizmami. Z tohto dôvodu bol odvolaný zo svojej funkcie a musí strpieť stranícky trest,“ vysvetľujú odvolanie člena.

Urazený

Vzápätí vysvetľovali, prečo považujú aktuálneho primátora Svitu za lepšie meno do boja o kreslo prešovského župana, ako je Markovič. „Pán Škvarek má skúsenosti v komunálnej politike ako primátor mesta Svit. Disponuje bezpochyby väčšími predpokladmi do volieb VÚC aj na predsedu PSK ako pán Markovič. Pán Markovič reaguje ako pán Martvoň zo Smeru. Nedostal nomináciu, tak sa cíti ukrivdený,“ povedala v oficiálnom stanovisku za SNS Zuzana Škopcová.

SNS v kraji odvolala s Markovičom tiež prvého podpredsedu strany v Prešovskom kraji Milana Ďuricu, ďalšieho podpredsedu Patrika Františku i okresnú predsedníčku vo Svidníku Annu Oberstovú. Odvolávanie zažili aj štruktúry v Košiciach či na okresnej úrovni v Trnave. Andrej Danko sa na jeseň chystá predložiť parlamentu novelu o fungovaní politických strán. Veľký dôraz podľa neho by mala klásť práve na ich fungovanie v regionálnych štruktúrach. Pre nespokojných to možno vyznieva ako paradox.

Jeden jediný muž

Bývalý funkcionár Eduard Markovič vraví, že v strane rozhoduje jeden jediný muž, Andrej Danko. Dokonca spochybnil jeho ďalšie zotrvanie vo funkcii. „On sám musí vedieť, či robí dobré, alebo zlé kroky. Viete, to je tak, že všetko, čo povie pán Danko, všetci musia spraviť. Nikto sa neozve: „Predseda, ale to tak nie je, skúste nad tým pouvažovať.“

Ďalší krajskí nehovoria

S možnosťou komentovať dianie v strane sme oslovili všetkých krajských predsedov. „Obráťte sa na naše tlačové,“ povedali svorne. Keď sme im vysvetlili, že nás zaujíma ich osobný názor politika, ani tak sa im do reakcie nechcelo. „Súkromný názor, žiaden názor teraz nebudem prezentovať,“ povedal šéf trnavskej krajskej organizácie Dalibor Kuciaň.

Je v poriadku odvolanie funkcionárov v Prešove? „Nebudem odpovedať na túto otázku, nie som oprávnený dávať vyjadrenia,“ reagoval v telefóne Erik Gemzický zo Žiliny. „Som zodpovedný za náš Žilinský kraj, kde funguje všetko v súlade so stanovami,“ doplnil. „Ide o výkrik pár jednotlivcov. Ak to v kraji nefunguje, je normálne urobiť zmeny,“ myslí si a odmieta, že by dianie vytvorilo o SNS obraz nejednoty, kde prebiehajú mocenské boje o dobré miesta. Ako v každej štandardnej strane.

Predseda SNS: Mám právo o niektorých veciach rozhodnúť

Je ľahšie viesť parlament alebo stranu so 7-tisíc členmi?

Každá funkcia má svoje špecifikum, jedno je však spoločné, je to najmä o dennodennej komunikácii s ľuďmi. Riešite všetko od malých vecí technického charakteru cez veľké strategické veci. Riešite vízie, obhajujete ich, počúvate problémy členov strany, poslancov, zamestnancov a neustále ste v strese a napätí za všetko, čo vykonáte. Prijímate aj pozitívne, aj negatívne reakcie.

Ako by ste charakterizovali váš štýl vedenia SNS?

Slovenská národná strana je jedna z mála, kde platia presné pravidlá. Má svoju tradíciu, svoju históriu a rovnako svoju overenú štruktúru a najmä stanovy a pravidlá. Tie sú základom, vzišli z demokratických princípov rokovaní a voľby. Na každom sneme sú vždy stovky ľudí, ktorým sa musíte zodpovedať. Ak ich sklamem, môžu sa demokraticky rozhodnúť a kedykoľvek ma odvolať. Štýl, akým vediem stranu, hodnotia naši straníci na sneme a im sa budem zodpovedať na najbližšom sneme. Ak príde niekto iný s lepším vedením, členovia strany zvolia za predsedu jeho.

Pán Markovič porovnáva vaše spôsoby s líderstvom Jána Slotu.

Nevnímal som jeho vyjadrenie tak a už sa k téme vyjadrilo tlačové oddelenie SNS. Ja nemám k danej téme viac čo dodať. Tento problém sme si v strane doriešili a myslím si, že vznikol zbytočne, pretože máme vnútrostranícke mechanizmy, ako ich vieme riešiť. Rešpektujem názor každého člena. A tak, ako som už povedal, zodpovedám sa mojim ľuďom na sneme. Bolo komické, ako sa niektorí analytici snažili analyzovať naše stanovy a tvrdiť, aké akože problémy v strane sú.

Prečo si myslíte, že viete lepšie ako vaši ľudia v kraji, kto je najvhodnejší kandidát na šéfa prešovského VÚC?

Nikdy som nič také nepovedal, ani nemám dôvod to tvrdiť. O každom kandidátovi sa vedie diskusia najmä na predsedníctve strany aj na nižších úrovniach. Zároveň však je úplne prirodzené právo predsedníctva politickej strany povedať a vyjadriť sa k zásadným nomináciám a vedieť ich obhájiť pred svojimi straníkmi a následne voličmi. Ako predseda mám právo niektoré veci rozhodnúť, pretože mám najväčšiu zodpovednosť za úspech aj pád strany.

Chystáte zmenu zákona o stranách, kde chcete posilniť regionálne štruktúry. Chcete, aby ich hierarchia rešpektovala. Rešpektujete názor vašich regionálnych štruktúr?

Keby som nerešpektoval regióny, tak SNS nanovo nevstane. Bez regionálnych štruktúr, bez komunikácie a hľadania kompromisu by SNS nebola tam, kde je. Každý predseda krajskej rady má prístup k predsedníctvu strany. Bez ich spolupráce a presne nastavených pravidiel by sme nefungovali a SNS by sa nám nepodarilo dostať do parlamentu.

Šéfovia vašich krajských organizácií odmietajú pre médiá komentovať dianie v strane. Majú zákaz?

V stanovách sa jasne píše, kto a ako v strane komunikuje. Máme nastavené štandardné pravidlá komunikácie, ktoré boli odhlasované a straníci s nimi súhlasili. A stranícka disciplína je nevyhnutnou súčasťou riadneho fungovania politickej strany. My svoje problémy riešime vnútri ako každá strana.

Ktorý z kandidátov SNS má podľa vás najväčšiu šancu získať vo voľbách do VÚC županské kreslo?

Voľby do VÚC sú príležitosťou pre každého kandidáta ukázať, aké zázemie v regióne má. A všade, kde máme nomináciu, vieme ukázať silné pozitíva našich ľudí, ich regionálny prínos. Všetci majú rovnaké východiskové pozície, za každým z nich stojím rovnako.

Máte stratégiu, ako motivovať po tejto prešovskej epizóde vašich členov? A voličov?

Jedinou stratégiou je neustály dialóg a otvorená komunikácia. SNS nie je strana štyroch ľudí. Straníci nie sú moji rodinní príslušníci ako v iných prípadoch neštandardných strán. Peniaze z SNS nejdú do mojich rodinných firiem. Zodpovedám takmer za všetko, dennodenne som pod paľbou kritiky. Problémy, ak vznikajú, riešime diskusiou a život prináša rôzne situácie. Je to normálna tradičná konzervatívna politická strana s jasnými pravidlami.

VIDEO Plus 7 Dní