„Bude to závisieť od toho, ako zareaguje Robert Fico," myslí si analytik agentúry Polis Ján Baránek. „Či to bude brať ako vydieranie, a vtedy vláda padne určite," dodáva. Podľa politológa Miroslava Kusého chce však Danko lepšiu koaličnú zmluvu pre SNS. „Mnohokrát podnikal kroky, ktoré mali podobu vydierania a toto je to isté. Uvidíme, čo požaduje,“ hovorí Kusý.

Všetko závisí od Fica

Alternatív vývoja je teraz veľa - menšinová vláda s tichou podporou SNS, úradnícka vláda, alebo predčasné voľby. Medzi možnosti spadá aj to, že Fico s Bugárom prijmú Dankovo pozvanie za rokovací stôl a zmluvu medzi sebou prehodnotia a podpíšu nanovo. To však Baránek pokladá za najmenej pravdepodobnú možnosť. Podľa neho by sa mali Bugár a Fico k situácii v koalícii, ktorú vyvolala Dankova akcia, najneskôr do utorka.

Hrá vabank

Podľa Kusého je v Dankovom záujme byť členom koalície. „Teraz hrá vabank. Neurobil to preto, aby z koalície odišiel, ale aby si svoje postavenie upevnil. To je veľký rozdiel,“ vysvetľuje Kusý. Aj podľa neho bude teraz závisieť od Fica, kam až bude Dankovi ochotný ustupovať. „Doteraz mu vždy ustúpil v záujme zachovania jednoty v koalícii,“ prízvukuje politológ Kusý.

V opozícii sa už objavujú názory, že ide o spoločnú hru, vďaka ktorej by sa koalícia mohla elegantné zbaviť Petra Plavčana aj Róberta Kaliňáka. „To sú také veľmi ušľachtilé predstavy, že by to urobili kvôli tomu. Nechce sa mi veriť, že by sa z nich stali anjeli. Prečo by to robili? Dankovi Kaliňák nevadí, naopak mu vyhovuje, pretože je to tlak na Fica,“ zamýšľa sa však Kusý.

Je to vážne?

Fakt, že Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu z právneho hľadiska neznamená nič, povedal SME Eduard Barány, bývalý podpredseda Ústavného súd a poradca premiéra Roberta Fica (Smer). Formálno-právne sa to netýka pomerov v parlamente a vypovedanie koaličnej zmluvy automaticky nespúšťa ani nijaké legislatívne procesy, dodáva. "Iná otázka je politická. To má obrovský dopad," dodal Barány.

Všetkých prekvapil

Vláda mala od svojho vzniku v marci 2016 viaceré problémy - osobné konflikty medzi Dankom a Ficovou pravou rukou Erikom Tomášom, spor o koncesie, či aktuálne vyšetrovanie Európskej komisie pre eurofondy ministra SNS Petra Plavčana. Vo štvrtok sa koaliční lídri stretli na Úrade vlády. Všetko medzi nimi vyzeralo v poriadku, dokonca sa zhodli aj na riešení kauzy okolo dotácií na vedu, či pokračovaní dostavby diaľnice do Košíc. V piatok sa stretlo vedenie SNS. Vyjadrenia viacerých koaličných poslancov hovoria o tom, že svojim rozhodnutím vypovedať koaličnú zmluvu Danko mnohých prekvapil.