Návrh predložil minister vnútra Roman Mikulec ako iniciatívny materiál. Dôvodom je, že od 29. do 31. mája sa v Bratislave uskutoční medzinárodná bezpečnostná konferencia Globsec 2023 Bratislava Forum. 

Analytik Juraj Zábojník to nepovažuje za dobrý nápad. “Uzavretie hraníc z dôvodov konania konferencie, organizovanej mimovládnou organizácou, je nehoráznosťou, ktorá prekonáva všetko, čo táto vláda doteraz vyprodukovala. Nie vláda, nie štát, ale mimovládka kladie požiadavky na obmedzovanie normálneho chodu štátu. To vážne?” - rozčúlil sa Zábojník. Analytik nechápe, či má činnosť mimovládky pandemický dosah na obyvateľstvo, alebo ako to minister v demisii myslí.

„Zúčastnia sa na nej významné politické a iné osobnosti verejného života z Európy a z ostatných častí sveta. Prioritou je preto zaistenie vysokého bezpečnostného štandardu tohto významného medzinárodného podujatia. Materiál som predložil ako iniciatívny a toto opatrenie je dočasné,“ uviedol na margo kontroly na hraniciach šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

Zábojník s ním nesúhlasí. "V minulosti som organizoval a zodpovedal za bezpečnostné opatrenia najvyššieho významu a za účasti najvyšších predstaviteľov sveta, ale všetko má určité hranice. Preto si neveriacky kladiem otázku ešte raz: Na voľný pohyb osôb vyplývajúci zo schengenskej  zmluvy môžu byť použité obmedzujúce opatrenia kvôli mimovládke?”