Tip na článok
Takýmto milým spestreniam, aké pripravili poslanci opozície v súvislosti s kauzou Bašternák, už asi odzvonilo.

Andrej Danko chce parlament bez tričiek, mobilov aj dlhých kecov. Ako je to inde?

Šéfa parlamentu a národniarov Andreja Danka správanie poslancov v národnej rade zrejme neskutočne žerie. Pripravuje preto zmeny v rokovacom poriadku.

„Návrh ešte nie je finálny, okolo 16. augusta bude grémium, kde sa preberú aj pripomienky opozície,“ prezradil predseda parlamentu Danko. S tým, že najviac ho dráždi nevhodné oblečenie a správanie, či únavne dlhé reči poslancov. Mimochodom, už niekoľko rokov je najhorlivejším diskutérom líder OĽaNO Igor Matovič.

Čítajte viac:

Niečo na tomtom Andrejovi Dankovi bude. Predseda parlamentu baví svojimi výrokmi celé Slovensko

A keďže pán predseda Danko vo svojej práci naozaj dôsledný, nechal si vypracovať aj porovnanie s rokovacími poriadkami iných krajín.

Takýmto spestreniam, aké pripravili poslanci opozície v spojitosti s kauzou Bašternák, by malo odzvoniť. Foto: Matej Kalina

Čo sa dozvedel?

Napríklad pokiaľ ide o fixný čas určujúci koľko môže poslanec či celý poslanecký klub dokopy rečniť nie je to vo svete žiadna novinka. Presnú minutáž musia dodržiavať v Snemovni reprezentantov Belgického kráľovstva, vo Folketingete Dánskeho kráľovstva, v parlamente Helénskej republiky, Chorvátskej republiky, Lotyšskej republiky, v Senáte Poľskej republiky, v Národnej rade Rakúskej republiky, v Poslaneckej snemovni Rumunska a v Spolkovom sneme Spolkovej republiky Nemecko.

Igor Matovič a tričko, ktoré dráždi. Foto: Norbert Grosz

Okrem Nemecka majú všetky tieto krajiny limity pre vystúpenia rečníkov stanovené priamo v rokovacích poriadkoch parlamentov. V Bundestagu sa rozdelenie času medzi kluby určuje dohodou. V Bulharsku republiky a vo Veľkej Británii a Severnom Írsku určuje dĺžky rečníckeho času predseda parlamentu. Bude to tak i u nás? V Českej republike, v Holandsku, Švédsku a Maďarsku môže byť dĺžka rozpravy stanovená rozhodnutím poslancov. Neobmedzene môžu hovoriť len na Cypre, v Estónsku a Litve.

Čo všetko chce Danko poslancom zakázať? A čo na to hovorí Igor Matovič, ktorý nosí do parlamentu bilboardy a tričká s nápismi? To sa dočítate už vo štvrtkovom vydaní týždenníka Plus 7 Dní

VIDEO Plus 7 Dní