Tip na článok
Profesor Miroslav Kusý: Stretnutia vraj inicioval národniar Andrej Danko

Andrej Danko ťahal rozumy od Kusého. Známy politológ: Tých stretnutí bolo viac a inicioval ich Danko

Podľa prieskumov agentúry Focus patrí predseda parlamentu Andrej Danko medzi najobľúbenejších politikov. Má na tom leví podiel aj známy politológ Miroslav Kusý?

Maďarský týždenník Heti Válasz zverejnil informáciu, podľa ktorej Miroslav Kusý lídra národniarov školil a dával mu rady ako uspieť v politike. Stalo sa tak ešte pred parlamentnými voľbami a stretnúť sa mali asi desať krát.

Národniar Danko - ktorému stretnutia s liberálom Kusým zrejme nehrajú do karát - sa tak tento týždeň na tlačovej konferencii vyjadril, že vlastne o nič nešlo a mali len dve tri stretnutia. Prečo sa predseda parlamentu bojí priznať, že chodieval po rady ku Kusému?

Zrejme aj z dôvodu, že neustále sa chváli tým, že na návrat národniarov do vysokej politiky nepotreboval žiadnych mediálnych a odborných poradcov. "Pán Danko najprv priznal dve, potom povedal, že dve či tri stretnutia. Podľa mňa ich bolo viac. V tablete si zaznamenávam do kalendára program, ale tablet som menil, starý je kdesi zapatrošený, mal som ho aj v oprave a tak presné údaje nemám ani na nich nebazírujem," povedal pre PLUS 7 dní známy politológ Kusý.

Andrej Danko za svoj politický úspech vďačí aj politológovi Kusému. Foto:Michal Smrčok

"Stretnutia sa konali ad hoc z iniciatívy pána Danka: zavolal mi a dohodli sme sa na mieste a termíne. Miestom bola vždy reštaurácia na Ivánskej ceste, kam som mal blízko," spomína na spoločné posedenia Kusý.

Rešpektovali sa

A o čom sa líder SNS a skúsený politológ rozprávali? Vraj mu Danko posielal maily, ktoré sa týkali napríklad správy z prieskumu preferencii SNS z novembra 2012, neskôr februára 2013 a tiež Popradské memorandum SNS z 29. júna 2013. "Je to svedectvo toho, že sme o týchto veciach zrejme na našich stretnutiach diskutovali," spomína. Podľa Kusého to neboli nijaké školenia, ale diskusia o aktuálnej politickej situácii a vtedajších problémoch SNS.

Politický analytik priznal, že obaja majú iné videnie sveta. "Pán Danko poznal moju politickú orientáciu a chcel poznať moju kritiku, moje komentáre k svojim postojom a riešeniam," hovorí skúsený politológ, ktorý vtedy ešte politickému nováčikovi Dankovi poradil - okrem iného - dištancovať sa od Jána Slotu. "Nikdy nedošlo k sporom: navzájom sme sa rešpektovali. Mal záujem vybudovať zo SNS serióznu politickú stranu a diskutovali sme o tom ako na to. Snažil som sa vystupovať ako nezaujatý politológ."

Danko valcuje Fica

A čo hovorí na Dankov povolebný raketový štart a vzájomné porozumenie s Bélom Bugárom? "Myslím si, že Danko je prirodzený politický talent, veľmi rýchle sa naučil pohybovať vo vysokej politike. Opustenie ahistorického protimaďarského postoja považujem za zlomový faktor v politike SNS a vysoko hodnotím jeho úsilie plniť funkciu druhého muža slovenskej politiky hneď po hlave štátu," nešetrí pochvalou Miroslav Kusý.

A na adresu valcovania premiéra dodáva: "To znamená, udržať Fica v roli šéfa exekutívy ako tretieho muža na Slovensku. Darí sa mu to." Na mysli má zrejme Dankovu schopnosť po každé upozorniť, že je po prezidentovi v pozícii druhého najvyššieho ústavného činiteľa, - čím logicky odsúva premiéra do úlohy tretieho. Ba dokonca aj v priečkach obľúbenosti, keďže po poslednom prieskume je až za Dankom a Bélom Bugárom.

VIDEO Plus 7 Dní