Tip na článok
Pradiareň je jediná pamiatkovo chránená budova Cvernovky a francúzsky majiteľ Jeremy Cristau ju chce zrekonštruovať.

Aristokrat v konkurze: Majiteľ Cvernovky je chronický neplatič faktúr

Francúzsky majiteľ bratislavskej Cvernovky neplatí dodávateľom faktúry, súd na jeho spoločnosť vyhlásil konkurz.

Galéria k článku (7 fotografií )
Cubicon: Jeremy Cristau má spory o peniaze s dodávateľmi aj v obchodnom centre. Nepozdávajú sa mu logá. Považuje ich za chybné, a preto vraj nemôžu byť uhradené.
Cubicon: Jeremy Cristau má spory o peniaze s dodávateľmi aj v obchodnom centre. Nepozdávajú sa mu logá. Považuje ich za chybné, a preto vraj nemôžu byť uhradené.
Cvernovka kedysi: Bratislavská cvernová továreň vznikla v roku 1901 a patrí medzi industriálne pamiatky.

Francúz Jeremy Cristau rád svoju dôveryhodnosť a finančnú solventnosť podčiarkoval tým, že pochádza z bohatej šľachtickej rodiny, ktorá už roky buduje silnú firmu s aktivitami po celej Európe. Keď pred časom kúpil v Bratislave areál Cvernovky, zverejnil ambiciózne plány na jej prestavbu.

V rozhovore pre PLUS 7 DNÍ dokonca uisťoval, že na pretvorenie starej Cvernovky na moderný obytný komplex si ani nemusí brať úver, pretože má dosť voľných peňazí. Prešli necelé dva roky a na hlavu francúzskeho podnikateľa sa sypú sťažnosti viacerých slovenských dodávateľov, že im neplatí za dodané služby. Konkrétne za búranie Cvernovky ide o faktúry za viac ako pol milióna eur. Francúz Jeremy Cristau ich odmieta zaplatiť, pretože vraj faktúrované práce neboli riadne dokončené.

Podobných sporov o peniaze má viac a niektorí jeho dodávatelia sa už úspešne obrátili na súd, ktorý prikázal Francúzovi jeho záväzky uhradiť. Sťažnosti prichádzajú najmä od podnikateľov, ktorí mu zabezpečujú dokončenie obchodného centra Cubicon, ktoré je popri Cvernovke jeho ďalšou bratislavskou aktivitou. Jeremy Cristau však stále uisťuje, že má dostatok peňazí na dokončenie Cvernovky a nezostane po nej iba ďalšia diera v zemi. Viaceré budovy v jej areáli už totiž zbúral.

Cvernovka: Búracie práce v areáli neboli podľa Jeremyho Cristaua poriadne dokončené a odmieta zaplatiť faktúry. Foto: Martin Domok

Sporné búranie

Na mieste, kde viac ako sto rokov stála farbiareň či zámočnícka dielňa, zostala iba betónová platňa, časť polozbúraného objektu a kopa sutín. Podľa zmluvy na búracie práce malo byť všetko kompletne odstránené a vyčistené. Prečo to tak nie je a búracia firma sa napriek tomu na súde domáha plnej úhrady svojich faktúr, sme sa nedozvedeli. Jej predstavitelia nechcú s médiami hovoriť. Súd už začal voči Francúzovej spoločnosti, ktorá vlastní Cvernovku, konkurzné konanie.

Jeremy Cristau sa bráni a namieta, že nikomu nebude platiť za nedokončenú prácu. Podobných sporov má však niekoľko. Ďalší dodávateľ, ktorý ho napadol na súde, je zatiaľ anonymný. Požaduje zaplatenie faktúry na viac ako šesťdesiattisíc eur. Cristau namieta, že by to malo byť šesťkrát menej a platiť nechce. Zároveň nás ubezpečuje, že nemá žiadne finančné problémy. „Naša spoločnosť má dostatočné zdroje na zaplatenie všetkých faktúr, ak sú legálne a splatné.“

Odmieta tak obavy, či má dostatok zdrojov na dokončenie prestavby areálu Cvernovky, kde by mal vyrásť rezidenčný objekt s bytmi. Bratislava má totiž trpkú skúsenosť s developérmi, ktorí zbúrali architektonicky vzácne industriálne budovy a následne už nemali peniaze, aby na ich mieste niečo nové postavili. Také sú neslávne príbehy továrenských komplexov Káblovky, Gumonky či Klingerky, ktoré pamiatkari nedokázali zachrániť a ich zbúraniská kazia tvár mesta len kúsok od historického centra.

Aj starosta mestskej časti Ružinov Dušan Pekár vyšiel minulý rok Francúzovi v ústrety s tým, že nechce mať v meste druhú „Hirošimu“, čiže jamu po zbúraní. Dnes už nereaguje na naše otázky, či sa v súvislosti s finančnými spormi neobáva o budúcnosť Cvernovky.

Problémy aj v Cubicone

Jeremy Cristau má spory s dodávateľmi aj v ďalšom zo svojich bratislavských podnikateľských projektov - obchodnom centre Cubicon. Obrátilo sa na nás niekoľko firiem, ktoré mu dodali služby, ale platby meškajú. Jedným z nich je aj 1. produkčná, ktorá dodávala logá a nápisy pre jednotlivé predajne. Domáha sa zaplatenia starých faktúr za viac ako jedenásťtisíc eur a nevylučuje, že sa tiež napokon obráti na súd.

PR manažérka Cubiconu Eva Sérová vysvetľuje, že faktúry odmietajú zaplatiť, pretože nie sú spokojní s kvalitou dodaných nápisov. Ochotne nás prevádza po obchodnom centre a ukazuje konkrétne nedostatky. Niektoré sú evidentné, ale väčšinu z nich hľadáme takmer lupou a pri bežnom pohľade nie sú vôbec viditeľné. Jeremy Cristau vraj vyžaduje dokonalosť a nie je ochotný platiť za nič menej.

Tomáš Nosál z 1. produkčnej dostal zoznam nedostatkov až po tom, ako sme sa o vec začali zaujímať, a tvrdí, že o väčšine z nich počuje prvýkrát. „Doteraz nám nikto nezaslal žiadnu oficiálnu reklamáciu. Vždy, keď sa vyskytol nejaký problém, tak sme ho okamžite odstránili a všetko bolo v poriadku. Toto sú pre mňa nové skutočnosti a nechápem, prečo sa o nich dozvedáme až po pol roku.“

Nosál dodáva, že nemá problém opraviť ani zvyšné práce, ale treba normálne komunikovať. „Keď som sa doteraz pýtal, kedy mi uhradia faktúry, dostal som iba odpoveď, že nevedia. To je všetko.“ Po odstránení chýb je finančná riaditeľka spoločností Jeremyho Cristaua Monika Babčanová vraj ochotná sporné faktúry uhradiť.

Cristau má spory o peniaze s dodávateľmi aj v obchodnom centre Cubicon. Nepozdávajú sa mu logá. Považuje ich za chybné. Foto: Martin Domok

Problémy dostať z francúzskeho podnikateľa peniaze za odvedené služby mala aj spoločnosť dodávajúca klimatizáciu do Cubiconu. Časť svojich peňazí si napokon vymohla až na súde, ktorý vydal platobný rozkaz. Aj v tomto prípade finančná riaditeľka vysvetľuje neochotu zaplatiť údajne nízkou kvalitou odvedenej práce. Spoločnosť to odmietla komentovať. „Vyžadujeme rýchlosť a prvotriednu kvalitu. Za to sme ochotní zaplatiť dodávateľom aj vyššie sumy, ako je štandardné na trhu, ale často sme z výsledku sklamaní,“ hovorí Babčanová.

Tomáš Nosál a viacerí ďalší dodávatelia potvrdili, že Francúzove nároky sú nielen vysoké, ale hlavne nepredvídateľné - často vraj mení názor a odmieta prevziať to, čo si objednal. „On je z inej planéty, a to sa vyjadrujem veľmi slušne,“ hovorí jeden z nich.

Domáhať sa svojich peňazí súdnou cestou sa rozhodli viacerí nespokojní dodávatelia, ale odmietajú o svojich problémoch hovoriť s novinármi. Stále totiž dúfajú, že s francúzskym podnikateľom sa dohodnú po dobrom a mediálne sťažnosti by im mohli ublížiť. Jeremy Cristau nemá rád novinársky záujem o jeho aktivity, pretože má pocit, že ich cieľom je poškodenie povesti jeho spoločnosti. Aj na naše otázky najprv odpovedal podráždene a vyhrážal sa súdnym sporom.

Problémy

Keď francúzsky podnikateľ Jeremy Cristau kúpil Cvernovku, hovoril o citlivom prístupe, rešpektovaní starej prešporskej architektúry a vybudovaní cenovo dostupných bytov, parku a dokonca aj domova dôchodcov. Problémy sa začali, keď sa búracie stroje zahryzli do prvej budovy v areáli.

Aktivisti protestovali proti nedostatočnému nakladaniu s azbestom škodlivým pre zdravie, ktorým boli pokryté strechy továrne a ktorý sa rozptýlil do okolia. Regionálny úrad verejného zdravotníctva nám potvrdil, že v tejto súvislosti už vyrubil pokutu viac ako tritisíc eur spoločnosti, ktorá mala likvidáciu azbestu odborne zabezpečiť, ale zanedbala viacero povinností. Keďže rozhodnutie o pokute si dodnes neprevzala, úrad ju bude vymáhať cez exekútora.

Po prevalení azbestového škandálu nariadil ružinovský starosta Dušan Pekár zastavenie všetkých prác v objekte, čo však francúzsky majiteľ nerešpektoval a obhajoval sa tým, že má stále platné búracie povolenie. Bezradný starosta chcel vzniknutú situáciu riešiť aj s ministrom vnútra. Dnes je už azbest bezpečne odstránený.

VIDEO Plus 7 Dní