Plesnivé a praskajúce steny, zatekajúci strop, zle tesniace okná, jednoducho, byt takmer v dezolátnom stave. Platiť zaň však treba, akoby šlo o luxusné sídlo. Od januára tohto roka vyše tisíca eur mesačne! Manželia Strelkovci žijú na najvyššom poschodí obytného domu na Medenej ulici 14 v centre Bratislavy od roku 1987.

Vlastne odvtedy, čo stojí. Pridelili im ho ako zamestnancom štátneho podniku Železničné staviteľstvo. Lenže prišli bujaré privatizačné časy a život obyvateľov domu sa postupne zmenil na nočnú moru. Už vyše pätnásť rokov fungujú v neustálom kolotoči súdnych sporov, ktoré akoby nemali konca. Raz darmo, ak sú ich protihráčmi ľudia zvučných mien, aktuálne šikovné deťúrence bývalého veľkopodnikateľa Jozefa Majského, za spravodlivosť sa bojuje naozaj ťažko.

Čítajte viac:

Zazobané deti privatizérov: Podnikajú a žijú z Mečiarových miliárd

Zahanbení

„Už nevládzeme. Ani nevieme, či sa konca vôbec dožijeme. Veď pozrite, ako bývame! Lenže, čo zmôžeme. Pokým to nie je naše, nemáme prečo do rekonštrukcie investovať. Aj strecha zateká. Aspoň tú by mohli majitelia opraviť, ale tí na všetko kašlú. Vraj nemajú peniaze. No od nás by chceli inkasovať ako za zámok. Vlani v novembri nám poslali nový výmer za nájom bytu. Za tento náš, čo vidíte, chcú vyše tisíca eur. Je to o sedemsto eur viac ako vlani!“ hnevá sa pán Ladislav Strelka.

Spolu s nešťastnou manželkou ukazujú, v akých podmienkach na staré kolená žijú. Je to skutočná hrôza. „Nevieme, čo máme robiť. Ani si predstaviť neviete, ako sa hanbím za to, ako žijeme…“ hovorí so slzami v očiach pani Strelková.

Nový výmer nám ukazuje aj Peter Paulička i Katarína Tomázyová. Jej manžel sa konca boja nedožil. Všetko sú to dôchodcovia, ktorým postupne ubúdajú sily. Za svoje práva pritom začali bojovať v produktívnom veku. Dnes majú podlomené zdravie a nádej na pokojný život v nedohľadne.

Začiatok zúfalstva

Riadnymi užívateľmi bytov sa stali už v roku 1987. Na svoje náklady vtedy postavil objekt na Medenej ulici štátny podnik Železničné staviteľstvo. Je paradoxné, že práve títo obyvatelia sa na jeho výstavbe aktívne podieľali. V januári 1992 bol však štátny podnik za zvláštnych okolností sprivatizovaný.

A hoci už vtedy užívatelia bytov prejavili o ne záujem, právny nástupca Železničného staviteľstva, ktorým bola spoločnosť ŽELSTAV A-Z, na ich žiadosť nereagoval. Netrvalo dlho a súkromná firma, ktorej spoločníčkou bola aj Silvia Gašparovičová, manželka vtedajšieho poslanca za HZDS a budúceho prezidenta Ivana Gašparoviča, sa dostala do konkurzu. Tiež zvláštnym spôsobom.

Ani v tomto momente však správca konkurznej podstaty Ján Javorčík neumožnil užívateľom bytov na Medenej ulici odkúpiť ich do osobného vlastníctva. „Všetci ostatní bývalí zamestnanci štátneho podniku Železničné staviteľstvo takúto možnosť dostali. Bolo im umožnené, aby si odkúpili pôvodne podnikové byty v domoch na Trnavskej, Teslovej a Vidlicovej ulici v Bratislave. Len na lukratívnej Medenej ulici nastal problém a dodnes nevieme, či to bolo dopredu dohodnuté, alebo o čo vlastne išlo,“ hovorí pán Paulička.

Sieť majiteľov

Postupne totiž zistili, že správca konkurznej podstaty v marci 1997 dom na Medenej ulici bez ich vedomia predal. Urobil tak napriek tomu, že na to nemal súhlas súdu, ktorý potreboval. Zrejme len zhoda náhod spôsobila, že jej majiteľom sa stala akciová spoločnosť ARAD so zaujímavým personálnym obsadením.

Predsedom jej predstavenstva bol v tom čase trnavský podnikateľ s dobre rozbehnutou kariérou Vladimír Poór, ktorý mal veľmi dobré vzťahy s Ivanom Gašparovičom. Členom dozornej rady ARAD-u bol Martin Glváč, súčasný významný predstaviteľ sociálnej strany Smer, aktuálne zastávajúci v jej farbách post podpredsedu parlamentu.

Ani firma ARAD nefungovala dlho. Už v roku 1999 ju zrušili a zlúčili s obchodnou spoločnosťou TATRA SIPOX, na ktorú automaticky prešli aj majetkové práva na nehnuteľnosti. Pri názve SIPOX možno mnohí spozornejú. Iste netreba pripomínať, že ide o firmu patriacu do portfólia ďalšieho známeho - bývalého - veľkopodnikateľa Jozefa Majského, čo pre obyvateľov domu na Medenej ulici v Bratislave neveštilo nič dobré.

Odvtedy nehnuteľnosť vlastnilo niekoľko majiteľov, v zásade to však vždy bola spoločnosť prepojená na Majských. Od roku 2000 až doteraz je na liste vlastníctva uvádzaná ako dvojtretinový majiteľ firma GOLDEN REAL SLOVAKIA. V jej dozornej rade sedia dve šikovné deťúrence bývalého veľkopodnikateľa - syn Erik a dcéra Eva.

Zvyšnú časť objektu vlastní spoločník pani Gašparovičovej z firmy ŽELSTAV A-Z a jej sused z Limbachu Tibor Tarábek.

Čítajte viac:

Mácove schránky: Dlhy nechajú štátu, zisky vyvedú na Cyprus

Súdne ťahanice

O čo bola sieť vzájomne prepojených firiem hustejšia, o to ťažšie bolo pre obyvateľov domu dovolať sa spravodlivosti. Ich boj sa začal v roku 2000. Odvtedy prešiel ich prípad súdmi všetkých stupňov, niektorými aj niekoľkokrát, lenže, zdá sa, že ťahajú za čoraz kratší koniec. Lebo na Slovensku je to tak.

Aj keď Najvyšší súd povie, že niečo je biele, o pár rôčkov ten istý súd pokojne vyriekne, že je to čierne. Nešťastní nájomcovia z Medenej 14 s tým majú osobnú skúsenosť. Sú však rozhodnutí bojovať, kým budú vládať, aj keď síl a možností už naozaj nemajú nazvyš. Navyše, keď im pod nohy pribudlo ďalšie poleno v podobe nájomného zvýšeného o vyše dvesto percent.

Terajší väčšinový vlastník, firma GOLDEN REAL SLOVAKIA, mohol platbu zvýšiť na základe skutočnosti, že od 1. januára 2016 prestal platiť zákon o regulovanom nájomnom, čo, samozrejme, firma Majských využila vo svoj maximálny prospech. Z pozície vlastníka dala podnájomníkom vedieť, že v roku 2016 budú za byty platiť trhové ceny. Informáciu o novom výmere zaslala užívateľom bytov ako hotovú vec.

Žiadne dohadovanie. Nech si dôchodcovia vykrikujú a sťažujú sa, kde chcú. Buď budú platiť, alebo skončia na ulici. Aj keby potomkovia Majských mali podľa zákona na toto všetko za aktuálneho stavu nárok, ich postup rozhodne nemožno považovať za etický a morálny. Lebo pri pohľade na stav bytov, za ktoré pýtajú nekresťanské peniaze, sa skôr žiada odporučiť im vyšetrenie duševného stavu.

Človek totiž nemusí byť realitný maklér, aby vedel z fleku vyhodnotiť, že za tieto nehnuteľnosti bola aj výška minuloročného nájomného, teda 300 eur, značne premrštená.

Čítajte viac:

Dôchodcovi Majskému ani tieto Vianoce basa nehrozí, súd opäť odročili

Odhad odborníka

Firma GOLDEN REAL SLOVAKIA sa však vyhovára, že nájomné stanovila na základe znaleckého posudku. Ten si vraj dala vyhotoviť špeciálne na tieto účely. Odhliadnuc od faktu, že nové výmery zaslala nájomníkom ešte skôr, ako mala posudok k dispozícii, v tejto súvislosti zaujme najmä postup odborníka Pavla Brúnaia.

„Nie, byty som fyzicky nevidel. Cez internet som si vyhľadal, v akých cenových reláciách sa pohybujú nájmy bytov v danej lokalite, plus som vychádzal z informácií zadávateľa, že k týmto bytom je k dispozícii aj parkovacie miesto, a tak som odhadol cenu za nájom,“ prezradil nám Pavol Brúnai, ako odborne stanovuje ceny nájomného v centre Bratislavy.

Je síce pravda, že ceny nehnuteľností v centre Bratislavy sa pohybujú na úrovni, akú stanovil Pavol Brúnai, ide však o zrekonštruované byty. Aj informácia o parkovacích miestach bola zo strany zadávateľa zavádzajúca. „Nie, nemáme parkovanie k dispozícii, pretože vlastníci nám znemožnili miesta, pôvodne určené pre nájomníkov, využívať,“ dodávajú obyvatelia z Medenej 14. V súvislosti s enormným nárastom ceny nájomného sa už obrátili na súd, aby vydal predbežné opatrenie, ktorým by sa zamedzilo zvyšovanie ceny, a to až do právoplatného skončenia súdnych ťahaníc.

Čítajte viac:

Gašparovič junior bráni čiernu stavbu zubami-nechtami: Zažaloval ministerstvo!

Lenže zatiaľ čo jednému nájomníkovi súd vyhovel a predbežné opatrenie vydal, v ďalších dvoch prípadoch rozhodol ten istý súd opačne. Žiadosť zamietol. „Nemáme žiadnu ochranu. Z dôchodku si však nemôžem dovoliť platiť takú sumu za byt. Navyše, kde mám istotu, že sa o mesiac cena opäť nezvýši. Lebo vlastníci to zrejme môžu robiť dovtedy, kým nás úplne nezničia…“ uzatvára smutne Katarína Tomázyová.

Priestor na vyjadrenia sme, samozrejme, chceli dať aj zástupcom GOLDEN REAL SLOVAKIA. Na mailové otázky však nereagovali. Počas osobnej návštevy sídla spoločnosti na Červeňovej ulici v Bratislave sme sa dozvedeli, že vyjadrenie dostaneme veľmi ťažko, lebo sú buď mimoriadne zaneprázdnení, alebo chorí, alebo o tejto veci nič nevedia.

Pôvodca problému, ktorým podľa všetkého bol správca konkurznej podstaty spoločnosti ŽELSTAV A-Z Ján Javorčík, zomrel.