Tip na článok
Ján Kubašiak (vpravo) so Šajgalom (vľavo) spolu podnikali a priatelili sa.

Arogantný Šajgal o vražde Kubašiaka: Mal som motív. Nenávidel som ho!

Objednávateľ lúpeže ukončenej vraždou Igor Šajgal môže pred nástupom do väzenia legálne cestovať po celom svete.

Galéria k článku (7 fotografií )
Ušiel?: Podľa právnej zástupkyne bol Igor Šajgal nekontaktný už na druhý deň po verdikte súdu.
Vrah Petluš: Nečakane potvrdil, že na prepad si ho najal Igor Šajgal.
Vdova po Kubašiakovi so súčasným manželom: Rozsudok komentovala s úsmevom: Nech si to Šajgal v base poriadne užije.

Dva dni po zastrelení Jána Kubašiaka v novembri 2006 sme sedeli u jeho spoločníka Igora Šajgala a hovorili s ním ako s jediným známym podozrivým. Týmto smerom nás ešte za svojho života naviedol samotný Kubašiak.

Posledné týždne pred smrťou opakovane kontaktoval našu redakciu práve preto, lebo Šajgal mu spôsoboval problémy a mal z neho obavy. Súd však v tejto veci vyriekol verdikt až minulý týždeň. Šajgal ako objednávateľ lúpežného prepadnutia má stráviť osem rokov za mrežami. Žeby tým spravodlivosť bola naplnená, nemožno povedať. A či vôbec do väzenia nastúpi, sa ešte uvidí.

Informovaný lepšie ako polícia a prokuratúra

Krátko po vražde sa Šajgal cítil totálne sebaistý. Počas nášho vtedajšieho rozhovoru priamo do diktafónu hovoril: „Ja som mal na vraždu najväčší motív. Boha jeho! Ale veď ja sa za to nehanbím. Ja som Jana nenávidel.“

Podnikanie s Jánom Kubašiakom roky budované na priateľskej báze so spoločnými rodinnými dovolenkami sa zmenilo na otvorenú vojnu medzi Šajgalovcami a Kubašiakovcami. Kubašiak ako jeden z desiatok podozrivých v olejárskej kauze strávil takmer rok vo väzbe v Ilave a Šajgal chcel situáciu zneužiť na ovládnutie majetku firiem

Kubašiaka zastrašoval a po jeho prepustení na slobodu sa spustila lavína súdnych sporov, napätie gradovalo. Šajgal si na vybavenie záležitosti objednal členov takzvaného policajného gangu.

Čítajte viac:

Syn zavraždeného Kubašiaka sa bojí o život: Vyhrážajú sa mi ako otcovi

Sofistikovane riadená skupina z vycvičených kukláčov sa už dlhšie zaoberala únosmi, lúpežami i vydieraním, ale prokuratúra a policajné prezídium nemali o jej existencii ani tušenie. Zato Šajgal, ktorý si v deväťdesiatych rokoch najal na špinavú prácu černákovcov, aj teraz s istotu oslovil aktuálnu špičku v podsvetí.

Trojica najatých gangstrov konala u Kubašiakovcov s mrazivou profesionalitou a nebyť mimoriadne všímavého a hlavne neodbytného suseda, možno by vražda tridsaťdeväťročného Jána Kubašiaka nikdy nebola objasnená. Len vďaka nemu sa polícia ešte počas prepadu dozvedela, že v rodinnom dome na odľahlom konci Polomky sú podozriví muži v kuklách.

A keď vyslanú policajnú hliadku z obvodného oddelenia gangstri hravo spacifikovali, spútali a šmarili na dlážku v kuchyni, volal sused na políciu znovu. Sledujúc čudný pohyb z diaľky burcoval mužov zákona, aby rázne konali, takže gangstri už nemohli unikať z miesta činu bez jasnej stopy.

Cestu z Horehronia si museli prestrieľať. Okrem mŕtveho Kubašiaka za sebou nechali aj takmer smrteľne zraneného policajta zasiahnutého dvoma ranami.

Traja vrahovia či iba jeden?

Najväčšia pátracia akcia v histórii Slovenska, do ktorej bolo nasadených šesťsto ozbrojených policajtov, sto vojakov, vrtuľník s termovíziou i policajné psy, sa skončila po štyroch dňoch dolapením všetkých troch páchateľov.

Róbert Petluš, Juraj Rozsík a Róbert Červeňan účasť na prepade Kubašiakovcov poprieť nemohli, ale od smrti Jána Kubašiaka sa každý z nich dištancoval. Vraj chceli len ukradnúť nejaké dokumenty, na vražde dohodnutí neboli.

Toto obranné tvrdenie, ktoré sa napokon stalo oficiálnou verziou spečatenou právoplatnými rozsudkami, je v rozpore s logikou i priebehom prepadu, ako ho opisovala Mária Kubašiaková.

V rozhovore, ktorý poskytla našej redakcii v čase, keď tragické udalosti boli ešte čerstvé, uvádzala, ako jej osemročná dcéra Ivanka musela hľadať kľúče od trezoru, kým jej manžela mlátili hlava-nehlava. Keď sa vecí v trezore zmocnili, jeden z páchateľov vydal pokyn: „Už môžeš.“

Spomínala tiež, že jej manžel veľmi kričal a chlap v kukle, neskôr identifikovaný ako Červeňan, naliehal, aby ho upokojila. Keď z poschodia zakričala: „Neboj, som v poriadku,“ zalepil jej ústa a oznámil: „A to bolo posledné, čo ste mužovi povedali.“ Vzápätí počula slabučké puknutie, zadymilo sa. To Jánovi Kubašiakovi strelili do hlavy pištoľou s tlmičom.

Čítajte viac:

Exkluzívna spoveď detí zavraždeného boháča Kubašiaka: Nechceme pomstu

Nečakaný zlom

Keďže súdy rozhodli, že trojica mužov v kuklách nešla ku Kubašiakovcom s úmyslom vraždiť, nemohol byť ani Igor Šajgal odsúdený za objednávku vraždy. Vinu mu preukázali len v súvislosti s lúpežou, ale Kubašiakovci prijali aj verdikt o jeho osemročnom pobyte vo väzení a peňažnom treste vo výške tridsaťpäťtisíc eur s neskrývanou radosťou.

„Dúfam, že si to v base poriadne užije,“ s úsmevom poznamenala Mária Kubašiaková- Sihelská po vyhlásení rozsudku a hneď prepočítavala, v akom časovom horizonte bude môcť Šajgal prvýkrát požiadať o prepustenie na slobodu.

Eufória rodiny je dôsledkom deväťročného čakania na spravodlivosť, pričom väčšinu tohto obdobia sa im Šajgal vysmieval do tváre, najstarší Kubašiakov syn sa s ním dostal aj do fyzickej potýčky.

Kubašiakovci si trpko uvedomovali, že čas obyčajne hrá v prospech páchateľov. Súdy im udeľujú o to nižší trest, o čo viac času od spáchania zločinu uplynulo. Najhoršie však bolo, že proti Šajgalovi neexistoval priamy dôkaz. Zásadný zlom prišiel až vlani, osem rokov po vražde!

Petluš, odpykávajúci si ťažký trest v leopoldovskej väznici, nečakane prelomil mlčanie a potvrdil, že na prepad Kubašiakovcov si ich cez svojho prisluhovača Miroslava Rochovského najal Igor Šajgal. Tým bol ortieľ nad arogantným horehronským mafiánikom spečatený.

Šajgal to vedel. Na pojednávanie Krajského súdu v Banskej Bystrici neprišiel, pretože odtiaľ by ho po zamietnutí odvolania eskortovali rovno do basy. Chcel si ešte užiť pár dní slobody. Alebo žeby mal pripravený iný plán?

Nekontaktný

Už na druhý deň po vyhlásení uznesenia o Šajgalovom odsúdení informovala jeho právna zástupkyňa, že „klient je nekontaktný“. V Brezne a okolí ho už pár dní nevideli, posledný víkend sa u neho doma nesvietilo, telefón nedvíhal. Na dvore rodinného domu v Bujakove sme zazreli iba jeho dcéru.

Akýsi muž protestoval proti fotoaparátu mieriacemu cez otvorenú Šajgalovu bránu, rýchlo utekal cez cestu, aby ju zavrel. Na otázky o Šajgalovi reagoval mlčaním. Zisťovali sme, či Šajgal už náhodou nenastúpil do väzenia, ale táto možnosť sa nezdá reálna.

Podľa hovorkyne Krajského súdu v Banskej Bystrici Niny Spurnej už Okresnému riaditeľstvu Policajného zboru v Brezne zaslali príkaz na dodanie Šajgala do výkonu trestu, ale hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová tvrdila, že v Brezne o ničom nevedia.

Príkaz sa tam ani po štyroch dňoch nedostal, zrejme putuje v obálke poštou. Kým sa papiere dostanú policajtom do rúk, Šajgal môže cestovať okolo celého sveta. Celkom legálne. Akoby bol slobodný občan.

Stíhaný bol na slobode, pas mu nezablokovali, takže ak sa nerozhodol pred pobytom v chládku načisto ujsť, mohol si spraviť poslednú dovolenku. Napríklad v Chorvátsku, kde jeho rodina vlastnila penzión a jachtu.

VIDEO Plus 7 Dní