Tip na článok

Atómové delo v Košiciach? Podľa utajených dokumentov CIA robili Sovieti na Slovensku tajné pokusy

Americká CIA odtajnila dokumenty, ktoré odhaľujú rôzne utajované akcie z celého sveta. V tajných správach je mnoho zmienok aj o Československu.

Galéria k článku (4 fotografie )
Správa mapuje aj tankový arzenál Československa.
Správa mapuje aj tankový arzenál Československa.
Správa mapuje aj tankový arzenál Československa.

Ústredná spravodajská služba (CIA) na odtajnila na internete približne 13 miliónov strán utajovaných dokumentov. Správy sú preto také rozsiahle, lebo zahŕňajú všetko od vzniku CIA, konkrétne od roku 1947 až do 90. rokov minulého storočia. Doteraz boli sprístupnené iba na štyroch počítačoch priamo v Marylande.

Informácie o UFO aj tajných pokusoch

Mnohé z dokumentov objasňujú aktivity rozviedky počas konfliktov vo Vietname a Kórei a studenej vojny. Sú dokonca medzi nimi aj dokumenty o údajných vzhliadnutí UFO a programoch Spojených štátov, ktoré skúmali rôzne využitia rôznych parapsychologických postupov. Niečo pre konšpiračných fajnšmekrov.

Nechýbajú informácie o údajných vzhliadnutiach vesmírnych telies.
Nechýbajú informácie o údajných vzhliadnutiach vesmírnych telies.
Wikimedia Commons

V odtajnených dokumentoch sa spomína aj UFO. Foto: Archív

Dokumenty prešli cenzúrou. Podľa hovorkyne CIA však len miernou, aby agentúra chránila svoje zdroje, či konkrétne zainteresované osoby. Na stránke je aj veľa odkazov na Československo, napríklad správa z roku 1947 informuje o stave tankového arzenálu v krajine, alebo správa z roku 1954 prináša informácie o "správach zo slovenského posádkového mesta Košice, ktoré naznačujú, že československá armáda teraz vlastní, a to len na krátky čas, poľné atómové delo". Naša krajina sa podľa informácii CIA nevyhla ani tajným streleckým testom za prítomnosti sovietskych expertov. Testy sa údajne konali v úzkych priesmykoch našich Karpát. Delostrelecký pluk, špeciálne cvičený ma zaobchádzanie s atómovým delom, je podľa uverejnených správ umiestnený v Košiciach.

VIDEO Plus 7 Dní