Autoškoly rýchlo zdražujú, kurzy sú pritom často len na papieri, píše Trend. Získať vodičské oprávnenie skupiny B znamená v súčasnosti okrem času, usilovnosti, trochy šoférskeho talentu či šťastia vytiahnuť z vrecka viac ako 800 eur. Cenové porovnanie stovky slovenských autoškôl ukázalo, že za kurz na vodičský preukaz na osobné auto si účtujú najčastejšie 850 eur.

K tejto sume treba pripočítať ešte správny poplatok (kolok), ktorý v prípade skupiny B je 33 eur. A tým, ktorí neuspejú na prvý pokus, účet narastie o ďalšie položky, ako sú kondičné jazdy či opravné skúšky. Mediánová cena jednej hodiny kondičnej jazdy dosahuje 29 eur, opravná skúška vyjde najčastejšie na 28 eur.

Tri štvrtiny príjmu

Za posledných päť rokov tak náklady na samostatné sadnutie za volant vzrástli na viac ako dvojnásobok. Ak ich porovnáme s mediánovou mzdou, zistíme, že polovici zamestnaných Slovákov odhryzne kurz prinajmenšom 73 percent hrubého mesačného príjmu. To je oveľa vyšší podiel ako v okolitých krajinách.

Autoškoly si navyše nechávajú otvorené dvierka na ďalšie zdražovanie. Napríklad autoškola Varga z Dunajskej Stredy na svojom webe upozorňuje, že „ceny za jednotlivé kurzy majú informatívny charakter pre zvyšovanie cien pohonných látok.“ Záujemcovia si preto radšej majú aktuálne ceny overiť telefonicky. Iné autoškoly radšej cenník na svojich stránkach neuvádzajú vôbec, prípadne píšu „cena dohodou“.

To, že sa cena stáva pre niektorých klientov neúnosnou, si uvedomujú najmä autoškoly na východe krajiny. Ponúkajú preto vodičský preukaz na splátky bez navýšenia, niekde človek za úhradu celej sumy vopred získa zľavu. Lacnejšie bývajú aj kurzy pre študentov, kde je typická cena pre skupinu B „len“ 790 eur. Častá je aj zľava, ktorú autoškoly poskytujú skupinám alebo stálym zákazníkom. Napríklad trenčianska autoškola Prekop ponúka zľavu vo výške 30 eur aj nezamestnaným a ženám na materskej dovolenke.

Okrem rastúcich nákladov a kúpyschopnosti miestnych obyvateľov ovplyvňuje cenu kurzu konkurencia. Napríklad všetky štyri autoškoly v Prievidzi, ktoré sa dostali do porovnania, ponúkajú vodičský preukaz skupiny B za rovnakú sumu 850 eur. Veľmi málo sa medzi sebou líšia aj cenníky autoškôl v Prešove, Poprade, Žiline či Trnave.

Pri ostatných cenníkových položkách sú rozdiely oveľa markantnejšie. Napríklad za jednu vyučovaciu hodinu spomínanej kondičnej jazdy zaplatí zákazník autoškoly pri žilinskej Strednej odbornej škole dopravnej len 10 eur. V košickej autoškole DLD Viktória zaplatí žiak za 45 minút kondičnej jazdy 30 eur, záujemca, ktorý už vodičský preukaz vlastní, potom dokonca 45 eur, presnejšie, 60 eur za hodinu.

Na poriadny príplatok sa musí pripraviť ten, kto chce mať vodičský preukaz rýchlo a nemieni sa prispôsobovať termínom skupinovej výučby. Rýchlokurz, ktorý trvá typicky štyri týždne, vyjde priemerne na 1 217 eur, individuálny kurz na 1 245 eur. Drahšia býva aj výučba vo vozidle s automatickou prevodovkou, prípadne v angličtine.

Zdroj: TREND