Návrat niekdajšieho bývalého premiéra, ktorý Slovensko doviedol do NATO a Európskej únie, sa skončil skôr, ako sa vôbec začal.
Modrá je dobrá. Je to antimilitaristická pesnička českej skupiny Žlutý pes, ktorú pred rokom 2000 naspieval Ondřej Hejma. O niekoľko rokov sa z názvu stalo heslo úspešnej kampane SDKÚ Mikuláša Dzurindu spred dvadsiatich rokov. Oslovovala mladých ľudí a presviedčala ich, že Slovensko potrebuje vstúpiť do Severoatlantickej aliancie a EÚ.
Práve modrá fascinuje aj Mikuláša Dzurindu. Možno preto po nej siahol aj pri pokuse o svoj návrat na slovenskú politickú scénu.
Bol to však šok, keď minulý týždeň Tlačová agentúra Slovenskej republiky priniesla Dzurindovo vyhlásenie, že končí rozhovory so stranou Spolu Miroslava Kollára. Len krátko predtým vyhlasoval, že chce „zastaviť negatívne trendy a pokúsiť sa o pozitívny vývoj“ tejto krajiny. Inými slovami, postaviť sa Robertovi Ficovi zo Smeru, ale tak trochu aj Igorovi Matovičovi z OĽaNO. A možno aj Eduardovi Hegerovi, teda trom bývalým premiérom a trom politickým lídrom.
Kto si ešte pamätá na Mikuláša Dzurindu v parlamentných laviciach?O novom Dzurindovom projekte sa začalo hovoriť pred vyše rokom. On sám sa priamym odpovediam vyhýbal a rozhovory poskytoval len vybraným médiám. Vysvetľoval, že sa stretáva „so svojimi mladými“ a postupne sa dohodli na založení strany.
Spočítal si to?
Ťažko povedať, či Dzurinda naozaj očakával, že jeho návrat bude grandiózny. Keď sa vlani v októbri agentúra Focus pýtala verejnosti na politických lídrov, Dzurindovi dôverovalo 13 percent ľudí. Na prelome rokov, keď už bol ohlásený vznik Modrej koalície, hlas by jej dali dve percentá voličov. Aj ich však ubudlo - túto koalíciu by volilo už len jedno percento.
Politológ z Vysokej školy medzinárodného podnikania Prešov Tomáš Koziak pripomína, že Dzurinda je veľmi skúsený politik. „Dokáže veľmi dobre čítať politickú realitu a určite ju prečítal tak, že projekt Modrej koalície nedokáže naplniť jeho očakávania. Pochopil, že sa v tom angažovať nemá,“ tvrdí Koziak.
Za pravdu mu dáva aj Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied. „Po hlučnom ohlásení premenovania strany Spolu na Modrá koalícia subjekt s novým menom vrátane Mikuláša Dzurindu veľa aktivity nevykazoval,“ konštatuje Marušiak. Kým Koziak láskavo hovorí, že dve percentá v prieskume voličských preferencií nie sú zlým štartom ani pre Dzurindu, Marušiak podotýka, že to nestačí na vstup do parlamentu.
Radšej maratón
Dzurinda opisoval, ako sa stretáva „s krásnymi mladými ľuďmi“, ktorí majú ambíciu nielen o politike hovoriť, ale ju aj reálne robiť. Spomínal modré stredy, keď s omladinou hovoril nielen o finančnom dlhu Slovenska, ale všeobecne o zlej nálade v krajine. A tak nejako vznikol nápad založiť nový politický subjekt. Neskôr aj nápad o spájaní stredopravého politického spektra.
Súčasná opozícia sa už tri roky snaží o predčasné voľby. Aj verejnosť to už začala brať ako „klasický“ politický folklór. Vlani v decembri poslanci Národnej rady vyslovili nedôveru kabinetu Eduarda Hegera (OĽaNO) a termín predčasných volieb sa stal otázkou dňa. Tak sa Dzurinda dostal pod tlak.
Čo odkazuje Mikulášovi Dzurindovi politológ Jozef Lenč?Podľa Koziaka mal dve možnosti: buď založiť svoju stranu, alebo vstúpiť na politickú scénu na pôde už existujúcej. Vybral si Spolu, stranu, ktorá tesne neuspela v parlamentných voľbách 2020 a za tri roky trikrát zmenila predsedu. Marušiak hovorí, že si vybral cestu ľahšieho odporu. „Ale opodstatnenú vzhľadom na situáciu, ktorá vznikla pádom vlády a dohodou o predčasných voľbách,“ podotýka Marušiak a dodáva, že vybudovanie vlastnej strany je náročné a najmä v tomto prípade to má aj neistý výsledok.
Politológ Jozef Lenč je pomerne krutý. „Vybral si zlý čas. Športovou terminológiou - nenačasoval prípravu a návrat do politickej arény,“ tvrdí Lenč.
Šanca, že by boli predčasné voľby skôr ako v septembri, je takmer mizivá. Lenč si myslí, že Dzurinda „zjavne nesprávne odhadol aj svoj voličský potenciál. Momentálne je z hľadiska dôveryhodnosti a záujmu pre voličov zjavne mimo formy“. Vidí zmysluplnejšie, aby sa bývalý premiér „radšej sústredil na prípravu na stý ročník Košického maratónu“. Dzurinda je totiž známy svojimi športovými aktivitami. Kedysi v rámci volebnej kampane prebicykloval celé Slovensko, teraz najmä rád behá. Podľa Lenča by práve na maratóne, ktorý je považovaný za vrchol snaženia vytrvalostných bežcov, „mohol byť úspešnejší než vo voľbách 2023“.
Aké chyby urobil Mikuláš Dzurinda? Ako mu to politológovia spočítali, čítajte na ďalšej strane.