Nebude to mať ten nový premiér veru jednoduché, povzdychol si iste nejeden občan Slovenska po menovaní úradníckej vlády, na ktorej čelo sa postavil dnes už bývalý viceguvernér Národnej banky Ľudovít Ódor. Žezlo prebral po Eduardovi Hegerovi v období, keď je krajina plná nenávisti a hnevu. Významnou mierou sa o to postarali súčasné politické špičky. Zaujímavo preto vyznel moment, keď odchádzajúci premiér Heger daroval svojmu nástupcovi pri preberaní úradu balenie magnézia. Vraj na pevné nervy. Prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá Ódorov kabinet odborníkov zostavila, dúfa, že sa mu situáciu v krajine podarí upokojiť.
Fotky všetkých ministrov pozri v Galérii
Ambície novej vlády
Aj samotný novovymenovaný predseda vlády si podľa vlastných slov uvedomuje, že do funkcie nastupuje v neľahkom období. Svoj kabinet prirovnal k štvrtému hokejovému útoku. „Nedostáva sa na ľad veľmi často, ale niekedy dokáže rozhodnúť o výsledku celého zápasu, a to je naša ambícia,“ odkázal občanom Ľudovít Ódor s tým, že jeho vláda sa chce plne sústrediť na to, čo Slovensko skutočne potrebuje.
„Našou spoločnou ambíciou je priniesť pokoj, stabilitu, toleranciu a v neposlednom rade kultivovanú diskusiu. Ukázať, že sa to dá aj inak,“ povedal premiér krátko po vymenovaní. Deklaroval, že do septembrových parlamentných volieb zabezpečia riadny chod štátu. „Našou prioritou bude okrem riešení aktuálnych problémov dôraz na budúcnosť, konkurencieschopnosť a úspech Slovenska,“ konštatoval. Doplnil, že nový kabinet nebude otvárať kultúrne témy. „Sme rôzni, uznávame rôzne hodnoty. Túto rôznorodosť budeme rešpektovať,“ prisľúbil Ódor s tým, že len spoločne môžeme čeliť výzvam, pred ktorými Slovensko stojí.
Premiér za krátkodobé priority svojho kabinetu považuje zabezpečenie riadneho chodu štátu do predčasných parlamentných volieb, prípravu zodpovedného rozpočtu na budúci rok a proeurópsku zahraničnú politiku. Za ďalšie označil efektívne využívanie európskych peňazí, udržanie talentovaných ľudí v krajine a pomoc slabším. „Je dôležité, aby sme definovali len zopár priorít a tie aby sme vedeli aj dodržať. Popritom budeme riešiť všetko, čo život prináša,“ skonštatoval Ódor.
Ľudovít Ódor
Nový slovenský premiér, ktorý povedie prvú slovenskú úradnícku vládu, má 47 rokov. Po skončení štúdia na Matematicko-fyzikálnej fakulte UK v Bratislave pôsobil ako analytik finančných trhov v ČSOB. Následne sa stal ekonómom Slovenskej ratingovej agentúry a neskôr nastúpil do štátnej správy ako hlavný ekonóm ministerstva financií a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky. V januári 2006 sa stal členom bankovej rady NBS a výkonným riaditeľom pre výskum. V rokoch 2010 až 2012 bol poradcom premiérky Ivety Radičovej a ministra financií Ivana Mikloša. Ľudovít Ódor prispel k zavedeniu rovnej dane, reforme riadenia verejných financií, stratégii zavedenia eura, zákonu o dlhovej brzde a reforme prvého a druhého piliera dôchodkového systému. Od roku 2018 bol viceguvernérom NBS.
Jozef Bíreš
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka sa bude okrem iného podľa vlastných slov zaoberať cenami potravín či dovozom ukrajinských komodít. Dlhoročne pôsobil vo vedení Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Verejnosti je známy z prípadov kontrol kvality zahraničných mäsových výrobkov, dvojakej kvality potravín či aktuálnych kontrol na prítomnosť pesticídov v obilí dovážanom z Ukrajiny. Skúsenosti zbieral v Ústave experimentálnej a veterinárnej medicíny v Košiciach.
Ivan Šimko
Post ministra vnútra zastával už v minulosti. Presnejšie v rokoch 2001 až 2002, teda počas prvej Dzurindovej vlády. Vyskúšal si i ministrovanie v rezortoch spravodlivosti a obrany. Ten viedol v období príprav vstupu Slovenska do NATO. Bol jedným zo zakladateľov KDH, ktoré zastupoval ako poslanec Federálneho zhromaždenia a Národnej rady. Po odchode z vysokej politiky sa profesionálne venoval poskytovaniu poradenských služieb. Za svoju prioritu aktuálne považuje stabilitu bezpečnostných zložiek. Plánuje tiež pokračovať v zápase o očistu verejného života.
Daniel Bútora
Je novým ministrom školstva. Rád by nadviazal na dobre rozbehnuté veci svojho predchodcu, ktorému robil poradcu. Zamerať sa chce na témy generačnej komunity, segregácie či koncepčné dokumenty. Jeho meno je spojené s viacerými iniciatívami v oblasti regionálneho školstva. V čase pádu komunistického režimu prerušil štúdium vedeckých informácií a knihovníctva, aby sa zapojil do študentského hnutia. Presťahoval sa do Prahy, kde vyštudoval americké štúdiá a pracoval ako redaktor, neskôr riaditeľ slovenského vysielania Rádia Slobodná Európa.
Lívia Vašáková
Stala sa podpredsedníčkou vlády pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov, je kariérnou úradníčkou. Osem rokov pracovala v Európskej komisii ako ekonomická analytička na generálnom riaditeľstve pre energetiku, kde sa zameriavala na hodnotenie dôsledkov legislatívy. Na pôde zastúpenia Európskej komisie na Slovensku viedla tím ekonomických analýz. Od roku 2020 pôsobila v slovenskej štátnej správe ako generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy. Za svoju prioritu v novej pozícii si určila čo najprospešnejšie využitie eurofondov.
Martin Sklenár
Minister obrany deklaroval, že chce pokračovať v rozbehnutých projektoch, v spolupráci s partnermi a spojencami z EÚ i NATO, ako aj v podpore Ukrajiny. Doteraz pôsobil v rezortoch obrany a zahraničných vecí. Bol súčasťou tímov, ktoré pripravovali a vyjednávali kľúčové strategické a obranné dokumenty. Zastupoval Slovensko na rokovaniach týkajúcich sa bezpečnosti a obrany v rámci EÚ i NATO. Medzinárodné skúsenosti získal ako diplomat aj na veľvyslanectve vo Washingtone či ako politický expert v misii OSN v Kosove.
Jana Dubovcová
Nová ministerka spravodlivosti sa v minulosti ako sudkyňa nebála poukazovať na korupciu v súdnictve. Kritizovala tiež praktiky bývalého rezortného šéfa a predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, za čo čelila disciplinárnemu konaniu. Sudcovskej funkcie sa vzdala a úspešne kandidovala za poslankyňu parlamentu. V roku 2012 ju zvolili za verejnú ochrankyňu práv. V pozícii ministerky chce dokončiť súdnu reformu, projekty z plánu obnovy a pripraviť dobré podmienky na činnosť rezortu v budúcom období.
Michal Palkovič
Minister zdravotníctva chce pokračovať v realizácii projektov z plánu obnovy či zaviesť nový platobný mechanizmus pre nemocnice. Dôraz bude klásť i na optimalizáciu siete nemocníc či zdravotných základných služieb. Ako lekár vykonávajúci pitvy začínal v Národnom ústave tuberkulózy a respiračných chorôb. Osemnásť rokov pôsobil na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde sa podieľal na odhalení a riešení kauzy nezákonného vývozu a obchodu s transplantátmi. V období pandémie COVID-19 bol členom krízového tímu.
Pavol Lančarič
Bývalý vrcholový manažér, známy najmä z pôsobenia v spoločnosti Orange, sa stal šéfom rezortu dopravy. Po nástupe do funkcie deklaroval, že sa k práci postaví s maximálnym rešpektom. „Je tam veľa procesov, projektov, veľa našich spoločných peňazí a o tie sa treba primerane a dobre starať,“ uviedol. Ako už bolo naznačené, meno Lnačariča je späté s rozvojom slovenského telekomunikačného priestoru. V 90. rokoch bol zodpovedný za viaceré výskumné úlohy na Protimonopolnom úrade. Bol aj členom poradného výboru predsedu vlády.
Fotografie všetkých ministrov pozri v Galérii
Michal Horváth
Slovensko je podľa nového ministra financií nadmieru zadlženou krajinou. Avizuje preto, že chce predstaviť plán, ako sa z tejto situácie dostať. Svoju doterajšiu profesionálnu dráhu zasvätil otázkam monetárnej a fiškálnej politiky. Pôsobil ako hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska. Stál pri vzniku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Počas pôsobenia na ministerstve financií zastupoval Slovensko na rokovaniach o vstupe krajiny do eurozóny. Akademicky pôsobil na univerzitách v Oxforde a Yorku.
Peter Dovhun
Nový minister hospodárstva sa chce zamerať na realizáciu opatrení, ktoré zmiernia dôsledky energetickej krízy. Doteraz pôsobil ako predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS. Do tejto pozície sa dostal v roku 2021 prostredníctvom výberového konania, ktoré zorganizovalo ministerstvo financií. V minulosti bol obchodným riaditeľom v Motorole, riaditeľom divízie Microsoft Business Solutions. Bol tiež členom Predstavenstva skupiny Gratex International, a. s., Slovensko a jej výkonným riaditeľom. Rovnakú pozíciu zastával aj v spoločnosti Tachyum.
Soňa Gaborčáková
Riadi rezort práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorom od roku 2020 pôsobila ako štátna tajomníčka. V pozícii ministerky sa chce zamerať na plynulý chod inštitúcie, eurofondy a plán obnovy, ako aj na plnenie zákonných povinností, napríklad zvýšenie príspevku na sociálne služby či stanovenie minimálnej mzdy na budúci rok. Je odborníčkou na dlhodobú starostlivosť o odkázaných ľudí a na pomoc deťom a mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením. V minulom volebnom období bola poslankyňou Národnej rady ako nestraníčka zvolená za OĽaNO.
Miroslav Wlachovský
Pre nového šéfa rezortu diplomacie je dôležitá najmä jasná, čitateľná a hodnotová slovenská zahraničná politika. Dôraz chce klásť na presadzovanie slovenských záujmov vo svete a pomoc slovenským firmám a občanom. Wlachovský patrí do generácie zakladateľov modernej slovenskej diplomacie. Pôsobil aj ako analytik a publicista. V rezorte, ktorého sa ujal, zastával viaceré posty. Ako diplomat bol vyslaný do Washingtonu a Viedne, neskôr bol veľvyslancom v Spojenom kráľovstve a v Dánsku. Radil tiež premiérom Dzurindovi a Hegerovi.
Silvia Hroncová
Je novou ministerkou kultúry, ktorá považuje za zásadnú úlohu nastavenie nových mechanizmov a ekonomických vzťahov s RTVS. Zmapovať chce aj rezortné inštitúcie a podporné fondy, čerpanie eurofondov a podmienky financovania kultúry. V minulosti spoluzakladala najväčšie slovenské divadelné ocenenie Dosky. Pôsobila tiež na poste generálnej riaditeľky Slovenského národného divadla, a to v období, keď sa spúšťala do prevádzky jeho novostavba. Viedla aj dva najväčšie české operné súbory Operu Národného divadla a Štátnu operu v Prahe.
Peter Balík
Minister investícií a regionálneho rozvoja sa chce zamerať na maximálne efektívne využívanie európskych peňazí, naštartovanie čerpania v novom programovom období a spustenie projektov v oblasti digitalizácie a informatizácie. Predtým pôsobil v diplomacii, ako i v rezortoch financií a hospodárstva. V Európskej investičnej banke sa venoval transformácii uhoľných regiónov Slovenska, Poľska a Česka a manažoval iniciatívu inteligentných miest a regiónov. Od septembra 2020 riadil jednu zo sekcií na ministerstve, ktorému aktuálne šéfuje.
Milan Chrenko
Šéf ministerstva životného prostredia avizuje pokračovanie v aktivitách smerom k prechodu na zelenšie a zodpovednejšie Slovensko. Dlhodobo sa venuje medzinárodnej spolupráci v oblasti environmentálnych politík. V roku 2007 začal pracovať v Kodani ako projektový manažér Európskej environmentálnej agentúry, ktorej úlohou je analyzovať údaje o životnom prostredí a podporovať udržateľný rozvoj. Pôsobil aj ako generálny riaditeľ na ministerstve životného prostredia, kde sa podieľal na koordinácii slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.