Kým v posledných dňoch rezonovala v rámci zdravotníctva operácia nesprávneho kolena pacientovi v nitrianskej nemocnici, od začiatku letných práz­dnin hrozí, že vám neumožnia operáciu žiadneho kolena. Za všetko môže sociálny balíček a rekreačné poukazy, ktoré vstúpili do platnosti bez toho, aby na ne vláda vyčlenila peniaze. Pýtate sa, čo majú spoločné so zdravotníctvom? Odpoveď je jasná. Peniaze. Ak ich totiž nemocnice budú musieť zamestnancom vyplatiť na rekreácie, neostanú im zdroje na to, čo je hlavnou úlohou nemocníc. Na liečenie. Na problém upozorňuje najmä Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá volá po dofinancovaní rezortu. V opačnom prípade sa hovorí dokonca o štrajkovej pohotovosti a odklade plánovaných operácií.

Poisťovne v strate

Problém nemocníc spočíva v zákonnom zvýšení svojich nákladov. Od 1. januára zvyšovali nemocničné zariadenia mzdy zamestnancom a do platnosti vstúpili rekreačné poukazy z dielne vládnej SNS. Od začiatku mája k tomu pribudol sociálny balíček. Problém je v tom, že v štátnom rozpočte na tento rok sa s rekreačnými poukazmi a so sociálnym balíčkom nepočítalo. Podľa Mariána Petka, šéfa Asociácie nemocníc Slovenska, rezort financií priznal, že peniaze na tieto položky v rozpočte neboli. „V prípade, že sa potvrdí, že naozaj chýbajú, ministerstvo financií uvažuje, že sa to bude riešiť v jesenných mesiacoch. Ale my rekreačné poukazy musíme dávať od 1. januára, nie od začiatku októbra,“ upozornil šéf asociácie, ktorý si myslí, že rezort financií situáciu podceňuje. Asociácia, ktorá združuje 75 slovenských nemocníc, vyčíslila, že kvôli zvýšeniu spomínaných troch položiek potrebuje o 67 miliónov eur viac ako v minulom roku a v celom rezorte zdravotníctva je potrebných 150 miliónov.

Zásadným problémom je pritom dohoda so zdravotnými poisťovňami. Kým na pokrytí miezd sa nemocnice s poisťovňami dohodli, na sociálny balíček a rekreačné poukazy je podľa Petka ochotná prispieť len poisťovňa Union. Tá však pokrýva najmenší počet poistencov. „Dôvera deklarovala, že na rekreačné poukazy peniaze nemá, a tiež vykázala za prvý kvartál tohto roka po dlhých rokoch stratu,“ uviedol ďalej Petko. „Dlhodobo upozorňujeme na nedostatok finančných zdrojov v zdravotníctve. Nemocnice združené v Asociácii nemocníc Slovenska majú momentálne na stole našu ponuku na úpravu cenových podmienok,“vyjadril sa k problému s financovaním Matej Štepiansky, hovorca poisťovne Dôvera. Najväčšia štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa má rovnaké problémy. „Poisťovňa tvrdí, že peniaze navyše nemá, čo je podľa nás aj pravda, lebo za prvý kvartál vykázala podľa dostupných informácií stratu,“ upozornil šéf Asociácie.

Stop plánovaným operáciám?

V dôsledku spomínanej situácie Asociácia nemocníc Slovenska od 1. apríla nepodpísala so štátnou poisťovňou dodatky. V praxi to pre poistencov znamená, že tri mesiace od tohto dátumu bude bežať všetko ako predtým. Všetko sa však môže skomplikovať od 1. júla. „Posledným júnom prestávame byť v zmluvnom vzťahu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, lebo sa končí zmluva v zmysle zákona. Od 1. júla, ak nepríde k dofinancovaniu a štátna poisťovňa nám tie peniaze nepoukáže, tak sme v nezmluvnom vzťahu. To znamená, že budeme môcť pacientom poskytovať len akútnu a neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlil Petko, pričom dodal, že napríklad operácie žlčníka, apendixu či srdca pacientom poskytnú. „Keď však prídete do nemocnice na plánovanú operáciu, napríklad vymeniť kĺb, oznámime vám, že tú operáciu musíme, žiaľ, odsunúť, lebo momentálne sme v nezmluvnom vzťahu,“ pripustil možné riziko pre pacienta Petko.

Asociácia však v záujme svojich zamestnancov a pacientov chce situáciu riešiť aj podnetom na Ústavný súd. „Je neústavné, ak nám štát prikazuje plniť svoje povinnosti, napríklad ohľadom miezd, a na druhej strane vám štát na to nedá prostriedky,“ vysvetlil ohľadne podnetu Petko. Na neúnosný stav upozorňuje aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý podľa Daniely Pochybovej, podpredsedníčky zväzu, v najbližších mesiacoch zvažuje štrajkovú pohotovosť, ktorá môže vyústiť aj do ostrého štrajku. Nemocnice sú rovnako rozhodnuté tento štrajk podporiť.