Tip na článok
Panelák vo Vrakuni: Štyria muži vrátane dvojice považovanej za narkobarónov v ňom mali hlásený pobyt. Vpravo dole Darko Šarič.

Balkánsky drogový kartel a slovenská stopa

Operácia Balkánsky bojovník rozkryla jeden z naväčších drogových kartelov v Európe. Mená mená z kokaínového biznisu spája jediná adresa v Bratislave.

Galéria k článku (11 fotografií )
Policajný záťah: Strážcovia zákona prekladajú stovky kíl kokaínu.
Balkánsky bojovník: Tak sa volala operácia zameraná proti balkánskemu drogovému kartelu.
Darko Šarič

Milánska drogová burza

Všetko sa to začalo ešte v roku 2007, keď talianske Miláno zaplavil kokaín od nového dodávateľa. Spôsob dodávky mal rovnaký rukopis. Kilové balíčky drog boli zabalené vo farebných detských balónoch, ktoré mali zabrániť tomu, aby sa drogy dostali do styku s vodou.

Policajný záťah: Strážcovia zákona prekladajú stovky kíl kokaínu. Foto: Internet

Policajti tak pochopili, že kokaín vozia do Talianska loďou. Stále však nebolo jasné, kto môže byť novým hráčom na milánskej drogovej burze a kto ju postupne začína ovládať. Milánska drogová burza má totiž svoje zvláštnosti - nemá sídlo, nedá sa na ňu vstúpiť, kokaín, heroín a marihuana sa tam predávajú po stovkách kilogramov. tam sa určuje cena drog pre polovicu najstaršieho kontinentu. Jednu z najväčších drogových tržníc navštevujú lídri organizovaného zločinu a mafiánskych rodín z celej Európy.

Tam nakupujú vo veľkom a cez vlastné distribučné siete nakúpené komodity predávajú vo svojich krajinách. Biely prášok s vysokou, až 80-percentnou čistotou na milánsku burzu vozil nový hráč na trhu - balkánsky kartel. Ndhranghete ponúkli, že ak budú schopní odoberať päťdesiat kíl čistého kokaínu týždenne, vezmú na seba riziko dopravy. Jediné, čo potom budú musieť urobiť, je počkať na dodávku a zaplatiť.

Balkánsky drogový biznis mal jasné pravidlá pre každého, kto chcel s nimi obchodovať. Keď sa polícia pokúsila balkánsky kartel rozkryť, vedela, že sa nepúšťa do boja so žiadnymi amatérmi. Balkánci sa správali skôr ako armáda než skupina organizovaných zločincov. Prišli do Talianska bez toho, aby ovládali jediné talianske slovo. Žili spolovice ako mnísi, spolovice ako vojaci. Stále boli zalezení vo svojich bytoch, nechodili na nočné záťahy alebo si len tak užiť. Žili tak, aby si ich nikto ani len nevšimol.

Balkánsky bojovník: Tak sa volá operácia zameraná proti balkánskemu drogovému kartelu. Foto: Internet

Maximálne si dali kávu v bare, ale inak nič. Po dvoch rokoch práce sa v januári 2009 polícii podaril proti Balkáncom prvý úspešný záťah. Keď zo skladiska v Taliansku poslali dodávku drog do Albánska, policajti ju zadržali a zaistili 266 kíl kokaínu. Policajti vtedy zatkli vodiča, ale Boško Nedič, považovaný za organizátora prevozu a poverený riadením obchodu na milánskej burze, ušiel.

Operácia Balkánsky bojovník

Talianski policajti sa nevzdávali. V októbri 2009 rozbehli operáciu s názvom Balkánsky bojovník a prekazili tak omnoho väčšiu akciu. Na základe medzinárodnej spolupráce zadržali na argentínskom pobreží jachtu s dvoma tonami čistého kokaínu. Balkánsky kartel tak prišiel o tovar v hodnote niekoľkých miliónov eur.

Počas akcie policajti po celom svete zatýkali stovky členov jedného z najväčších drogových kartelov. Niektorým sa však podarilo utiecť. Medzi nimi bol napríklad Darko Šarič považovaný za hlavu skupiny a za najväčšieho narkobaróna za posledných dvadsať rokov. V roku 2010 vydali na Šariča medzinárodný zatykač a spolu s ním obvinili 52 ľudí. Boli medzi nimi právnici, ekonómovia, námorníci, maliar, taxikár, analytik či drevorubač.

Darco Šarič. Foto: Internet

V priebehu ďalších mesiacov a rokov začali vychádzať na povrch aj mená obvinených a tie sú pre región bývalej východnej Európy skutočne zaujímavé.

Balkánci v Česku aj u nás

Česká novinárka Pavla Holcová spolu so svojím kolegom Stevanom Dojčinovičom zo Srbska začali aj na základe informácií súvisiacich so slovenskými dokladmi mená ľudí obvinených či spájaných so Šaričovým drogovým kartelom preverovať. V českom hlavnom meste podľa ich zistení pôsobilo v posledných rokoch najmenej šesť skupín balkánskeho organizovaného zločinu.

Tieto informácie zaujali aj náš týždenník a rozhodli sme sa pátrať u nás. Aj keď minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom v rokoch 2011 až 2014 informovali o zrušení občianstva či pobytov narkobarónov Darka Šariča a Dragoslava Kosmajaca, dôvod, prečo sa títo muži zdržiavali na Slovensku, nikdy nekomentovali.

Zaujímalo nás, aká je situácia dnes. Na Slatinskej 18 v Bratislave, kde mali nahlásený pobyt Dragoslav Kosmajac, Darko Šarič, Bojan Stanojkovič a Boban Stojiljkovič, nám dvere nikto neotváral. Všetkých týchto mužov v ich krajine považujú za ľudí z balkánskeho drogového kartelu.

Týždenník PLUS 7 DNÍ odhalil nové skutočnosti, ktoré spájajú drogový kartel so Slovenskom. Tie nájdete na stránke plus7dni.sk už v pondelok

VIDEO Plus 7 Dní