Tip na článok
Bojan Stanojkovič: Na Slovensku mal podľa Obchodného registra od roku 2006 hlásený pobyt na adrese Slatinská 18 v Bratislave. Je považovaný za kmotra Darka Šariča. V roku 1995 ho súdili za pokus o vraždu v Čiernej Hore. Podľa obžaloby strieľal na muža, ktorý zastrelil svojho brata.

Balkánsky narkobarón podnikal na Slovensku aj s expriateľom Zory Czoborovej

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že „hviezdy“ balkánskeho drogového kartelu pôsobili aj na Slovensku.

Galéria k článku (11 fotografií )
Policajný záťah: Strážcovia zákona prekladajú stovky kíl kokaínu.
Balkánsky bojovník: Tak sa volala operácia zameraná proti balkánskemu drogovému kartelu.
Darko Šarič

Dragoslav Kosmajac, Darko Šarič, Bojan Stanojkovič a Boban Stojiljkovič sú alebo boli obžalovaní za rôzne trestné činy spojené aj s obrovskou drogovou kauzou. Dragoslava Kosmajaca súdia v Srbsku „iba“ za podvody s nehnuteľnosťami a dnes je na slobode.

Čítajte viac:

ODHALENIE: Vedie balkánska drogová cesta cez Slovensko? Muži považovaní za členov kartelu vlastnia u nás firmy!

Darko Šarič si za drogový biznis vypočul tiež v Srbsku zatiaľ neprávoplatný verdikt na dvadsať rokov väzenia a je vo väzbe. Bojan Stanojkovič, pokladaný za Šaričovho kmotra, si v drogovej kauze vypočul oslobodzujúci verdikt a Boban Stojiljkovič je zatiaľ neprávoplatne odsúdený na jedenásť rokov väzenia.

V júni 2014 ho prepustili na slobodu, keď splatil kauciu 300-tisíc eur. Ako sme odhalili, spomínaní muži boli v Bratislave ubytovaní na jednej adrese. Na sídlisku v bratislavskej Vrakuni.

Panelák vo Vrakuni: Štyria muži, vrátane dvojice považovanej za narkobarónov, v ňom mali hlásený pobyt. Foto: Emil Vaško

To však nie je jediné zaujímavá skutočnosť. Ukázalo sa tiež, že dvaja zo spomínaných mužov u nás vlastnia firmy, pričom jednu založili len nedávno. Podarilo sa im to napriek tomu, že Ministerstvo vnútra SR tvrdí, že všetci štyria muži majú na Slovensku zrušený pobyt.

Čítajte viac:

Balkánsky drogový kartel a slovenská stopa

Účtovníčka hovoriť nechce

Keď sa Boban Stojiljkovič dostal vďaka horobilnej kaucii na slobodu, dlho nezaháľal. Tri mesiace po prepustení založil na Slovensku firmu s názvom Bobs Slovakia, s. r. o., a podľa Obchodného registra má adresu na starej známej Slatiskej 18 v bratislavskej Vrakuni a sídlo firmy má uvedené na Hrachovej ulici číslo 10, tiež v Bratislave.

Soňa Žiačiková: Je účtovníčkou Bobana Stojiljkoviča a má tiež sídlo kancelárie na adrese jeho firmy.
Soňa Žiačiková: Je účtovníčkou Bobana Stojiljkoviča a má tiež sídlo kancelárie na adrese jeho firmy.
EMIL VAŠKO

Soňa Žiačiková: Účtovníčka Stojiljkoviča. Stretla sa s ním osobne dvakrát. Foto: Emil Vaško

Podnikanie Stojiljkovičovi zrejme na Slovensku príliš nesedí - podľa registrov jeho eseročka Bobs Slovakia vykázala v roku 2015 stratu takmer päťtisíc eur, zatiaľ čo v roku zriadenia bola jeho spoločnosť v zisku takmer trinásťtisíc eur. V sídle spoločnosti sme stretli Stojiljkovičovu účtovníčku Soňu Žiačikovú, ktorá má na tej istej adrese svoju kanceláriu.

screenshot PLUS 7 DNÍ

O Bobanovi Stojiljkovičovi príliš hovoriť nechcela. „Videla som ho asi dvakrát v živote, naposledy tu bol asi pred pol rokom.“ Keď sme sa pýtali na to, či vie, kto je Stojiljkovič, znervóznela a zvýšeným hlasom reagovala, že ona nič nevie a odporučila nás na muža menom Marek Buocik.

Nezaujímajte sa o Stojiljkoviča, ale radšej o Kaliňáka!

Buocikova spoločnosť zhodou okolností tiež sídli v tých istých priestoroch, kde Stojiljkovičova firma Buocik podľa vlastných slov pomáhal zakladať Stojiljkovičovu firmu na Slovensku.

Stojiljkovičova firma: V jej sídle pôsobí iba účtovníčka. Foto: Emil Vaško

Keď sme sa ho pýtali, s čím obchoduje, odkázal nás na výpis z Obchodného registra. Nezabudol nás upozorniť na aktuálny stav súdneho procesu v Srbsku, v ktorom je Stojiljkovič obžalovaný, a tiež na to, že sa vlastne nemáme zaujímať o pána Stojiljkoviča, ale o iné kauzy.

„Nie je dôvod zaujímať sa o pána Stojiljkoviča, ten človek zatiaľ nebol odsúdený a nemá ani slovenské občianstvo. Proces je politicky vykonštruovaný. Mali by ste sa radšej zaujímať o kauzu ministra Kaliňáka,“ povedal nám s tým, že si neželá, aby sme čokoľvek písali. Okrem toho nám priznal, že je s mužom obžalovaným v drogovej kauze kamarát, a tak mu tu na Slovensku pomáha.

Stanojkovičova firma u nás dlhuje na daniach

Ďalší zo štvorice Srbov, Bojan Stanojkovič, má podľa Obchodného registra na Slovensku kateringovú eseročku K & S Service. Stanojkovič ma podľa registra stále pobyt vo Vrakuni.

Do spoločnosti vstúpil v januári 2006. Muž, ktorého z drogového biznisu spod obžaloby oslobodili, bol spoločníkom inžiniera Jána Kučeru, expartnera fitnesky Zory Czoborovej, a do jeho portfólia patril napríklad hotel Holiday Inn v Bratislave.

Podľa Obchodného registra bol Kučera tiež obchodným partnerom muža považovaného za bosa takáčovcov Jozefa Surovčíka, ktorého zavraždili v roku 2003. Obchodné aktivity Jána Kučeru ukončila náhla smrť v roku 2008.

Firma Bojana Stanojkoviča: V ružinovskom paneláku o jeho spoločnosti nikto nepočul. Foto: Emil Vaško

Sídlo Stanojkovičovej firmy sa nám napriek známej adrese nepodarilo nájsť. Zistili sme však, že jeho spoločnosť u nás vykazuje daňový nedoplatok takmer 2 000 eur. Polícia je bezradná Podľa policajných zdrojov sa nedá s mužmi z drogového balkánskeho drogového kartelu nič robiť.

„Oni si len tak sedia na nejakom peknom mieste a dozerajú cez ďalšie vrstvy manažérov, logistikov a právnikov na hladký priebeh operácie. Môžeme pokojne urobiť záťah na celú organizáciu, ale nikdy sa nedostaneme vyššie, než k tým, ktorí sú nahraditeľní,“ prezradil policajný zdroj.

VIDEO Plus 7 Dní