Jediné konzervatórium v okrese Rimavská Sobota vraj netreba. Zastupiteľstvo banskobystrického vyššieho územného celku (VÚC) odporučilo škole na návrh Kotlebovho človeka už druhý rok po sebe prijať do prvého ročníka nula žiakov. Prevádzkovateľ sa však nevzdal. Zasiahlo ministerstvo školstva. Aký je výsledok?

Problémy aj v minulosti

To, že Marian Kotleba ide niektorým stredným školám v kraji po krku, nie je novinka. Každoročne zasvieti pri viacerých nula v kolónke počet tried. Odporúčania síce schvaľuje zastupiteľstvo kraja, kde Kotleba nemá oficiálne žiadneho poslanca, vypracúva ich však šéf školského odboru župy Vojtech Papp. A ten je predsedovým človekom.Po tom, ako nariadenia župy spôsobili Škole úžitkového výtvarníctva a Gymnáziu v Kremnici problémy, VÚC ohrozil existenciu ďalšej školy. Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium v Rimavskej Sobote by podľa neho nemalo už druhýkrát po sebe otvoriť prvý ročník. Rozhodnutie župy by bolo likvidačné.

Príprava na koncert: Stredoškoláci z konzervatória cvičia spev a hru na hudobných nástrojoch.
Príprava na koncert: Stredoškoláci z konzervatória cvičia spev a hru na hudobných nástrojoch.
Zdroj: web súkromného konzervatória v RS

Poslanci za okres

Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko konzervatórium, ktoré sa do mesta presťahovalo pred dvoma rokmi z Hnúšte, chváli. „Vyučujú nielen našich študentov, ale aj deti zo širokého-ďalekého okolia,“ povedal. „Mám pocit, že v tejto škole sú väčšinou rómski žiaci,“ podotkol a dodal: „Samozrejme, že je prospešná, veď musíme podporovať aj rómsku kultúru.“

Ako poslanec za VÚC však proti neprijímaniu nových žiakov námietky nevzniesol. Najskôr si na rokovanie o tom nespomenul. „Ja sa vôbec nepamätám, že oni dali žiadosť,“ reagoval. Keď sme mu však povedali, že v uznesení sa škola nachádza, rozpamätal sa. „Niečo si pamätám, ale oni dali požiadavku oneskorene, takže sme sa nimi nezaoberali,“ doplnil. Jeho informáciu sme overili. Žiadosť konzervatória o otvorenie ročníka bola v poriadku.

Poslanci z Rimavskej Soboty nenamietali

„Sme šiesti poslanci a dovolím si povedať, že nikto by túto školu nestopol, určite by sme dali súhlas na otvorenie ďalšieho ročníka,“ stál si za svojím primátor. „Či budeme mať na príspevok škole finančné prostriedky, to neviem,“ dodal Šimko. Mimochodom, školu zriaďuje Kultúrne združenie občanov rómskej národnosti Košického kraja, ktoré stojí aj za Súkromnou pedagogickou a sociálnou akadémiou v Košiciach. Tá vlani vyhrala cenu známej nadácie „za neutíchajúcu snahu vychovať prostredníctvom vzdelávacích aktivít novú generáciu Rómov, ktorá bude plnohodnotne participovať na spoločenskom, kultúrnom i politickom dianí“.

Minister Plavčan: Jeho úradníci zachraňovali školu, ktorú navštevujú talentované rómske deti.
Minister Plavčan: Jeho úradníci zachraňovali školu, ktorú navštevujú talentované rómske deti.
Zdroj: SITA

Zabojovali

Škola v Rimavskej Sobote sa proti rozhodnutiu župy odvolala na ministerstvo školstva. Odborníci ministra Petra Plavčana (SNS) celú žiadosť prehodnotili nanovo. Naťahovačky sa vyplatili. Úrad splnomocnenca pre rómske komunity, Úrad práce aj a Štátny pedagogický ústav podporili otvorenie nových tried konzervatória. „Zabezpečenie výchovy a vzdelávania rómskym žiakom, nezávisle od ich sociálnych pomerov, je jedným zo základných pilierov rómskej reformy,“ vysvetľuje hovorkyňa Ivana Skokanová.

O základných pilieroch rómskej reformy školský odbor u Kotlebu toho asi veľa nevie. Rezort školstva vyzdvihuje aj spoluprácu konzervatória so Štátnym pedagogickým ústavom v Bratislave na projekte inovácie didaktiky rómskeho jazyka. Jeho ovládanie sa pre absolventov ukáže ako veľké plus v teréne, kde sa snažia zblížiť so vzdelávaním ďalšie rómske deti.

Štastní absolventi: Prácu si môžu nájsť ako učitelia na základných školách. Pokračovat tiež môžu v umeleckých smeroch na univerzitách.
Štastní absolventi: Prácu si môžu nájsť ako učitelia na základných školách. Pokračovat tiež môžu v umeleckých smeroch na univerzitách.
Zdroj: web súkromného konzervatória v RS

Jedna nula pre Plavčana

Ministerstvo na jar vydalo rozhodnutie, ktorým zvýšilo počet tried prvého ročníka v tejto škole z nula tried na jednu triedu. „Banskobystrický samosprávny kraj sa proti predmetnému rozhodnutiu neodvolal, čím rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť,“ konštatuje Skokanová. Riaditeľka Gabriela Radičová si teda môže vydýchnuť a konzervatórium v školskom roku 2017/18 novú prvú triedu otvorí. O svoje prežitie však zrejme bude musieť bojovať aj ďalšie roky. K sporu so župou sa Radičová pre PLUS 7 DNÍ vyjadriť nechcela. Aby vraj nemali problémy v budúcnosti.

Skúseností hovoria, že každá medializácia im skôr škodí, ako pomôže. Po celom komplikovanom procese sa však natíska otázka, či VÚC rozhoduje kompetentne. „Od začiatku sme boli proti tomu, aby sa kompetencie udeľovať normatívy presunuli z ministerstva školstva na župy. Báli sme sa, že na úrovni VÚC pôjde o príliš politické rozhodnutia a nebude pri nich zohľadnené všetko, čo by malo byť. Práve situácia v Banskobystrickom samosprávnom kraji ukazuje, že to skutočne nebol dobrý krok,“ povedal poslanec parlamentu za SaS a bývalý učiteľ Martin Poliačik.

Jedna škola pre umelcov stačí

A prečo vlastne chcel VÚC zrušiť Konzervatórium v Rimavskej Sobote? Podľa hovorkyne bystrickej župy Michaely Piliarovej Konzervatórium v Rimavskej Sobote jednoducho netreba. Potreby trhu práce vraj v umeleckých odboroch plne pokrýva Konzervatórium Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. „Z tohto dôvodu sme triedu ďalším konzervatóriám na území BBSK neodporučili otvoriť,“ napísala stroho Piliarová. Tí, čo na dochádzanie z juhu kraja nemajú, majú smolu.

Viac o dôvodoch nepovedal ani riaditeľ úradu a poslanec za ĽSNS Milan Uhrík, ani župan Marian Kotleba, hoci naše otázky dostali. Minulý týždeň mali zrejme veľa práce s riešením policajnej akcie v kancelárii ich kolegu Stanislava Mizíka. Toho polícia obvinila pre výroky na Facebooku. Poslanci majú totiž imunitu iba vtedy, ak hovoria v parlamente. Mizík slovne zaútočil na osobnosti židovského pôvodu, ktoré vyznamenal prezident Andrej Kiska. Prekážala mu aj zakladateľka divadla Romathan Daniela Šilanová, lebo je podľa neho „fanatička do cigánskych zvykov“.

Talentovaní: Študenti počas návštevy kolegov v meste Tornaľa. Primátor hovorí, že škola vychovávať talenty zo širokého okolia Rimavskej Soboty.
Talentovaní: Študenti počas návštevy kolegov v meste Tornaľa. Primátor hovorí, že škola vychovávať talenty zo širokého okolia Rimavskej Soboty.
Zdroj: web súkromného konzervatória v RS

Šikovní žiaci

Podľa Ireny Adamovej z Kultúrneho združenia občanov rómskej národnosti je talentov, ktoré by mohli na ich konzervatóriu študovať, v okolí Rimavskej Soboty veľa. Výzva je motivovať ich, že roky v laviciach majú zmysel. „Je to muzikantská oblasť. Povolanie sa tam odovzdáva z otca na syna. Žiaľ, nie všetci majú záujem vzdelávať sa ďalej, lebo si myslia, že im to netreba,“ povzdychla si.

Keď však chlapec alebo dievča dosiahnu nejaké hudobné vzdelanie, môžu učiť na základnej umeleckej škole a majú pred sebou inú cestu ako len príležitostné vystúpenia na svadbách. Absolventský diplom je aj krok k stabilnému príjmu. Minulý rok poslala škola v Rimavskej Sobote na trh práce prvých absolventov. Jana Lukáčová z Úradu práce a sociálnych vecí hovorí, že vo svojej evidencii nezamestnanosti nevedú ani jedného absolventa tohto konzervatória.

Problémy s kultúrou

Župan Marian Kotleba je už známy tým, že s kultúrou má občas problémy. V minulosti odmietol podpísať granty dvom banskobystrickým divadlám. V likvidačnom trende pokračoval aj v súvislosti s opravami prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Zasiahnuť vtedy musel minister kultúry. „Hlúpo, ignorantsky a protislovensky chce zabrániť použitiu prostriedkov na ochranu národnej kultúrnej pamiatky,“ vyhlásil vlani v lete o kroku župana Marek Maďarič. Ďalšie škrtnuté dotácie sa dotkli napríklad aj medzinárodného festivalu Divadla Štúdio. Bábkové divadlo na Rázcestí zas pre finančnú stopku z kraja nemohlo uskutočniť projekt Stop extrémizmu.

FOTO Vladimír Mečiar na dôchodku nezaháľa: Jeho nový džob vás šokuje!