Tip na článok
Nebáli sa: Komisia má s voľbami vo väzení dobré skúsenosti.

V base volia prezidenta radi. Ktorý kandidát vyhral medzi väzňami?

V rómskych osadách bol počas prvého kola prezidentských volieb pokoj, hlasy vraj nikto nekupoval. Vo väzniciach sa prezidentské voľby tešia obľube. Motivuje odsúdených vidina amnestie?

Galéria k článku (4 fotografie )
Hranovnica: Tunajší obyvatelia uprednostnili pred voľbami prácu.
Huncovce: Niektorí miestni Rómovia považujú účasť vo voľbách za svoju povinnosť.
Chce zmenu: Tridsaťjedenročný Miroslav dal hlas Ficovi.

Tohtoročné prezidentské voľby boli zatiaľ unikátne najmä počtom uchádzačov o lukratívne kreslo - o post hlavy štátu s mesačným platom takmer osemtisíc eur sa usilovalo trinásť mužov a jedna žena. Do finále postúpili favoriti prieskumov - premiér Robert Fico a občiansky kandidát Andrej Kiska.

Pokojné semifinále

O najväčšiu drámu semifinálového kola sa postaral futbal. Obľúbená loptová hra najprv skomplikovala život Ficovi, ktorý si roztrhol Achillovu šľachu na predvolebnom zápase v Košiciach. V závere kampane sa pri futbalovej „robinzonáde“ zranil Radoslav Procházka, ktorý napokon oslovil úctyhodných dvadsaťjeden percent zúčastnených voličov.

Zrejme v najväčšom ohrození sa však ocitla jediná žena tohtoročného prezidentského súboja Helena Mezenská. Poslankyni parlamentu prišla poštou nábojnica. Hoci počasie - výrazné ochladenie sprevádzané na mnohých miestach silným vetrom, dažďom a snehom - neprialo účasti, k urnám prišlo čosi viac ako dve pätiny oprávnených voličov, čo je porovnateľné s prvým kolom hlasovania v roku 2009.

Semifinále sa zaobišlo bez väčších ťažkostí. Kupovanie hlasov, podľa znalcov rozšírené najmä v župných a samosprávnych voľbách, keď o úspechu kandidáta rozhoduje aj niekoľko desiatok hlasov, sa tentoraz nepotvrdilo. Volilo sa aj za múrmi väzníc.

U väzňov zvíťazil Fico

Prezidentské voľby sa vo väzení tešia značnej popularite, keďže odsúdení si od novej hlavy štátu sľubujú amnestiu. Inak to nebolo ani v Hrnčiarovciach nad Parnou. Hoci ide o basu s minimálnym stupňom stráženia, sedia tu aj členovia zločineckých skupín a vrahovia, ktorí sa „na lepšie“ dostali za dobré správanie.

Prípravy na hlasovanie sa začali mesiac vopred. „Všetkých sme povinní poučiť o zriadení osobitného volebného okrsku a pomáhame odsúdeným so žiadosťami o vyradenie z ich volebných okrskov. Odsúdeným, ktorí sú v čase volieb premiestňovaní mimo ústavu aj pri vybavení voličského preukazu,“ vysvetlil riaditeľ ústavu Jaroslav Jánoš.

Keďže počas volebnej soboty mali odsúdení aj návštevný deň, väzenská stráž mala plné ruky práce. Väzňov musela vodiť do školiaceho strediska pred volebnú komisiu i za príbuznými.

„Všetkých predvedieme a tí, ktorí nechcú voliť, neodvolia,“ poznamenal riaditeľ. Pred volebnou miestnosťou sa tvorili rady. Stráž privádzala odsúdených v skupinách. Nakrátko ostrihaní muži vo väzenských mundúroch vyzerali nedočkavo. „Strach nemáme. Je to tu rýchlejšie ako vonku, lebo je to dobre zorganizované. Mávame vysokú volebnú účasť,“ zhodnotil jeden z členov volebnej komisie.

Čítajte viac:

Ficova mama strieskala psa papučou! Volebný deň vo Veľkých Dvoranoch

Kto je dobrý štátnik?

Hoci väčšina oslovených väzňov by amnestiu privítala, nerozhodovali sa vraj podľa toho. „Amnestie sľubuje každý, ale potom to nie je pravda. Sledujem dianie v politike a podľa toho som sa rozhodol,“ dušoval sa štyridsaťštyriročný Róbert, ktorý je vo väzení za vydieranie. „Volil som toho, čo nemal doteraz nič s politikou,“ doplnil.

V rade stál aj dvadsaťročný Roman. „Chcel by som, aby sme dali preč starých politikov, zlodejov. Preto som volil Mezenskú,“ prezradil. Väčšina z oslovených však dala hlas Ficovi. „Chcem, aby prezident zmenil zákony,“ dôvodil dvadsaťosemročný František. Tridsaťtriročný Peter verí, že Fico by mohol pomôcť ľuďom, napríklad „cez zdravotníctvo“.

Premiérovi fandil aj tridsaťjedenročný Miroslav, ktorý sa do väzenia dostal za lúpež. „Chcem zmeniť situáciu, volil som Fica, lebo je ľavičiar. Podľa mňa je to dobrý štátnik,“ tvrdil.

V ústave napokon s prehľadom zvíťazil šéf vládneho Smeru, účasť však bola oproti minulosti výrazne nižšia. „Z 1 300 ľudí sa na voľbách zúčastnilo 762 a Robert Fico dostal 584 hlasov,“ zhodnotil predseda komisie František Maár.

Na druhom mieste skončil Milan Kňažko s 53 hlasmi, na treťom Kiska s 52 hlasmi. Úspech zaznamenala aj Mezenská, ktorú volili 14 odsúdení. Gyulu Bárdosa chceli v Prezidentskom paláci trinásti.

Nerozhodná Hranovnica

Zatiaľ čo väzni mali jasno v tom, koho voliť, obyvatelia rómskych osád zväčša tápali. A zrejme neboli jediní. „Jáj, ešte som voliť nebola, to až neskôr, teraz mám robotu. A vy by ste chceli, aby som vás volila? Ak počkáte, zoberiem aj sestru a pôjdeme vám dať hlas hneď...“ reagovala sedemdesiatšesťročná pani Margita z rómskej osady v obci Hranovnica pri Poprade.

Čiperná starká bola pripravená okamžite vyraziť do volebnej miestnosti. Narýchlo si upravila šatku na hlave, aby stihla vytiahnuť k volebnej urne aj ďalších rodinných príslušníkov. Keď sme zisťovali, či by nám dala hlas, hoci nič neponúkame, s plnou vážnou nás ubezpečila: „Samozrejme. Ja od vás nič nechcem.“

Pani Margita nebola v Hranovnici jediná, čo bola ochotná dať nám hlas bez akéhokoľvek bočného úmyslu. Keď vysvitlo, že sme novinári, miestni kládli zvedavé otázky, koho a prečo voliť. Naopak, jasno v prezidentských voľbách mal muž v stredných rokoch.

„Ja voliť nepôjdem. A prečo by som mal. Všetci len sľubujú a nič. Myslia si hádam, že všetci Rómovia sú hlupáci?!“ odbil nás. Hoci sa počas volebnej soboty pod Tatrami „čerti ženili“, on drel na dvore. „Je hnusne, no treba to urobiť. Nemám čas myslieť na voľby,“ dôvodil.

Pomocníci mu dali za pravdu. S dodatkom, že keby sme im poradili, svoju účasť na voľbách by zvážili. Keďže po niekoľkominútovej diskusii napokon prišli na to, že ani jeden z kandidátov si nezaslúži ich hlas, debatu uzavreli s tým, že radšej zostanú pri lopate.

Niektorí vyčkávali

Iná situácia bola v obci Hrabušice. Tunajší Rómovia síce kládli zvedavé otázky, no väčšina z nich mala jasno. Volili Fica. Je predsa fešák a poznajú ho z telky. Niektorí však vyčkávali.

„Je málo hodín. Možno niekto príde a niečo nám donesie,“ dúfal jeden z mladíkov. Nebolo by to vraj po prvý raz. Prvé kolo prezidentského súboja sa však zaobišlo bez motivačných darov, čo potvrdili aj oslovení členovia volebných komisií.

„Slabá“ agitácia sa zrejme podpísala aj pod nižšiu účasť. Skupina mladíkov z osady v obci Huncovce považuje voľbu prezidenta za svoju povinnosť. Má prehľad a nedá sa nikým kúpiť. Fica za svojho favorita nepovažuje. Veď koľko je pri moci a ako im pomohol? Časť z nich dala preto svoj hlas Kiskovi, „lebo je odtiaľto“, druhá Procházkovi, „lebo celkom rozumne hovorí“.

VIDEO Plus 7 Dní