Ladislav Bašternák dostal okrem päťročného väzenia aj trest prepadnutia majetku. Ten sa teda ocitol v konkurze. Dnes bola prvá schôdza veriteľov, ktorým správkyňa konkurzu Lenka Ivanová vysvetľovala, akým spôsobom speňaží Bašternákov majetok.

Bašternák: Súd ho poslal na päť rokov do väzenia a jeho majetok nechal prepadnúť.
Bašternák: Súd ho poslal na päť rokov do väzenia a jeho majetok nechal prepadnúť.
Zdroj: David Duducz

Utajení veritelia

Keďže schôdza veriteľov je neverejná a správkyňa tvrdí, že musí chrániť identitu veriteľov, podarilo sa nám zistiť len to, že ich je viac ako jeden. Mal by medzi nimi byť určite štát a spomína sa aj jedna z bánk, v ktorej si Bašternák pred pár rokmi vzal úver. To však Ivanová nepotvrdila.

O zbrane je záujem

V súpise majetku je okrem bytu za asi 1,5 milióna eur v komplexe Bonaparte, ktorý obýva expremiér a teraz už len poslanec Robert Fico, aj niekoľko strelných zbraní a podiel v eseročke. „O zbrane sa už niekoľko ľudí zaujímalo,“ prezradila správkyňa.

Samopal vz. 58: Aj takáto zbraň je medzi Bašternákovým majetkom.
Samopal vz. 58: Aj takáto zbraň je medzi Bašternákovým majetkom.
Zdroj: wikipedia.org

Malo ísť najmä o obchodníkov so zbraňami. Nie je však vôbec vylúčené, že sa o jeho zbrane budú zaujímať aj zberatelia, pre ktorých je dôležité, komu vec v minulosti patrila. Správkyňa plánuje zbrane predávať ponukovým konaním.

Do dražby

Byt v Bonaparte by mal však ísť do klasickej dražby. Podľa súpisu majetku nie je jeho súčasťou luxusné zariadenie, ktoré teda asi patrí Ficovi alebo jeho rodine.

KOMPLEX BONAPARTE: Bašternákov byt si prenajíma expremiér Fico.
KOMPLEX BONAPARTE: Bašternákov byt si prenajíma expremiér Fico.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

K tomu, či je byt ešte stále prenajatý sa Ivanová nechcela vyjadriť. Odvolávala sa na mlčanlivosť, ktorou je správca viazaný. Potvrdila však, že skúma, či sa môže obrátiť na súd pre majetok, ktorý Bašetrnák ešte pred odsúdením previedol na iných ľudí. 

Mal sa odsťahovať

Poslanec Fico sľubuje už pár rokov, že sa z bytu Ladislava Bašternáka odsťahuje. Najskôr to malo byť, keď ho obvinia, potom, keď ho odsúdia. Keď Bašternáka poslal prvostupňový súd do väzenia, čakal Fico na potvrdenie krajským súdom. Ten dokonca v marci Bašternákovi trest sprísnil na prepadnutie majetku. Bašternák si tak už odpykáva svoj trest peokných pár mesiacov a Fico stále nepotvrdil, že by sa sťahoval. 

Robert Fico: Celú večnosť sľubuje, že sa z Bašternákovho bytu odsťahuje.
Robert Fico: Celú večnosť sľubuje, že sa z Bašternákovho bytu odsťahuje.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Múzeum korupcie? 

O byt už v minulosti prejavil záujem líder OĽaNO Igor Matovič.  "Rád by som ho kúpil. Bolo by zaujímavé urobiť z toho napríklad múzeum korupcie," myslí si Matovič.

Igor Matovič: V Bašternákovom byt si vie predstaviť
Igor Matovič: V Bašternákovom byt si vie predstaviť "múzeum korupcie".
Zdroj: Tony Štefunko

Ako však dodáva, tešil sa najmä na to, ako by mu na obhliadke uvarila kávu Svetlana Ficová a byt poukazoval sám Fico. "Ale keďže sa chce odsťahovať ešte predtým, stráca to čaro," dodáva Matovič.